• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaiko teisių sargai primena, kad ugdymo įstaigose draudimas berniukams šlapintis stovint yra jų teisių pažeidimas.

REKLAMA
REKLAMA

Į redakciją kreipėsi viena biržietė keturmečio berniuko mama. Moteris dėl suprantamų priežasčių nenorėjo, kad būtų skelbiama jos pavardė.

REKLAMA

Biržietė pasakojo, kad jos sūnus lanko vieną iš mieste esančių ikimokyklinių vaikų ugdymo įstaigų. Dėl berniuko auklėjimo problemų niekada nėra buvę.

Tačiau prieš kurį laiką sugrįžęs į namus jis, norėdamas šlapintis, pradėjo tai atlikti nebe stovėdamas, kaip jau buvo įpratęs, bet atsisėdęs ant klozeto.

REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, kodėl taip daro, sūnus jai pareiškė, kad kitaip auklėtoja neleidžia.

Moteris nustebo. Juolab kad ką tik šalyje buvo nuskambėjęs skandalas, kai Panevėžio regos centre „Linelis" buvo įvesta nauja tvarka - berniukai šlapintis buvo sodinami ant klozeto. Į motinos paklausimą šios įstaigos vadovė pareiškė, kad šlapintis stovint nebeleidžiama, nes apteršiamas klozeto dangtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nutarusi, kad tokiu būdu jos vaikas buvo pažemintas, moteris jį nutarė leisti į kitą ugdymo įstaigą.

Toks ugdymo įstaigos darbuotojų elgesys buvo vertinamas kaip vaiko teisių pažeidimas.

Panašiai mąsto ir biržietė mama.

„Nenoriu įvardinti įstaigos, kurią lanko mano vaikas. Keisti darželio nenorime, nes jis arti namų. Bet tikiuosi, kad čia dirbantys žmonės atsitokės ir vaikui leis šlapintis taip, kaip jis įpratęs namuose. Kaip darželyje formuojami įgūdžiai, jei suaugusiems vyrams specialiai pastatomi pisuarai? Tai gal ir suaugęs jis norės ant jų bandyti atsisėsti?" - kalbėjo į redakciją besikreipusi biržietė.

REKLAMA

Berniukų teisių nepažeidžia

Nutarėme paklausti rajono ugdymo įstaigų vadovų, kaip jie žiūri į berniukų ir mergaičių šlapinimosi reikalus.

Rinkuškiuose įsikūrusio vaikų lopšelio - darželio „Rugelis" vedėja Laimutė Špokienė sakė, kad išgirdus apie Panevėžyje kilusią problemą su darbuotojomis ją aptarė - ir juokais, ir rimtai.

REKLAMA

„Pas mus nepažeidžiamos berniukų teisės. Mergaičių ir berniukų sanitariniai mazgai atskirti, išskyrus lopšelinukų. Tad problemos nėra. Mes, darbuotojos, pačios vaikus auginame. Net nesuvokiamas dalykas, kad būtų galima sugalvoti berniukus sodinti ant unitazo. Tokie dalykai netoleruotini", - teigė L. Špokienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daro, kaip įpratę

„Kaip vaikas įpratęs, taip jis ir daro. Niekas nevaikšto iš paskos ir nereguliuoja. Vaikai nueina į tualetą, užsidaro - niekas nelenda, kai jie atlieka gamtinius reikalus. Berniukai tai dažniausiai daro atsistoję. Po to šeimininkutė nueina, sutvarko ar nuleidžia vandenį", - tvirtino vaikų lopšelio - darželio „Drugelis" vadovė Milda Kazlauskienė.

REKLAMA

Pašnekovė tvirtino šioje įstaigoje dirbanti daug metų, tačiau niekada nėra iškilę panašių problemų.

„Mes su auklėtojomis dar pasikalbėjome, kad prievartauti vaiką ir liepti sėstis ant unitazo - keistai atrodo", - teigė M. Kazlauskienė.

REKLAMA

Biržų mokyklos - darželio „Vyturėlis" direktorė Violeta Stancikienė sakė, kad nuolat bendraujama su ugdytinių tėvais, tačiau nė vienas nekėlė tokių problemų.

„Darželinukai gamtinius reikalus atlieka kaip įpratę, jiems niekas nereguliuoja. Su mūsų įstaigą lankančiais ligoniukais yra kitaip. Būna, kad ir dideli su sauskelnėmis vaikšto", - sakė V. Stancikienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sodina tik lopšelinukus

Vaikų lopšelio - darželio „Genys" direktorė Teresa Bimbienė tvirtino, kad įstaigoje pagal higienistų reikalavimus berniukų ir mergaičių patalpos atskirtos.

„Mums atrodė net keista, kai išgirdome, kad kažkur iškilo problemų. Vaikai savo reikalus atlieka, kaip jie įpratę. Juk yra priemonių - pavalai, sutvarkai. Tiesa, lopšelinukus visus sodiname ant puodukų, be jų neapsieisi", - teigė pašnekovė.

REKLAMA

Nematę tualeto

Biržų vaikų lopšelio - darželio „Ąžuoliukas" direktorė Vitalija Medelinskienė sakė, kad įstaigą lankančių vaikų tėveliai iki šiol dėl tokių dalykų nekėlė jokio klausimo.

Tualetai berniukams ir mergaitėms atskiri, durelės nudažytos skirtingomis spalvomis. Šiuo metu priešmokyklinukų grupėje statomi keturi nauji, didesni, klozetai. Vaikai gamtinius reikalus atlieka taip, kaip nori, kaip jiems patogiau.

REKLAMA

„Kai vaikai rugsėjo pradžioje susirenka į darželį, mūsų dietologė su vaikais smulkiai aptaria, kaip reikia elgtis prausykloje, tualete", - kalbėjo direktorė.

Įstaigoje, pasak V. Medelinskienės, yra trys savaitinės grupės, kurias lanko vaikai iš kaimo arba iš šeimų, kuriose nebuvo diegiama jokių higienos įgūdžių. Kiti vaikai, anot pašnekovės, net tualeto nebuvo matę, nekalbant apie tai, kad nežinojo, kaip juo naudotis.

REKLAMA
REKLAMA

„Tačiau vaikams nenurodinėjama, kaip jiems atlikti gamtinius reikalus - jie daro kaip patogiau", - sakė V. Medelinskienė.

Vaiko smukdyti negalima

Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos prie Lietuvos Respublikos Seimo kontrolierė Edita Žiobienė sakė, kad tyrimo dėl Panevėžyje įvykusio incidento neatliko, nebuvo jokio skundo. Tačiau iš žiniasklaidos žino apie šią iškilusią problemą. Ir net jei tokie atvejai yra pavieniai, tačiau iškyla - vadinasi, jie aktualūs.

„Su kolegomis bandėme diskutuoti, ar tai sveikata, ar kultūra, ar įpratimas. Vaiką auklėjant formuojami tam tikri įgūdžiai. Taip yra ir šlapinantis. Tad vaiko nei žeminti, nei smukdyti negalima. Jei berniukas moka ir yra įpratęs šlapintis stovėdamas, jam turėtų tai būti leista", - sakė E. Žiobienė.

Pasak kontrolierės, jei įstaigos personalas neleidžia vaikui šlapintis motyvuodamas tuo, kad jis priteršia, tai nepateisinama.

„Būtų kitas dalykas, jei vaikas būtų įpratęs elgtis netinkamai. Tarkim, šlapintis ant grindų ar sienos. Tam ir yra švietimo įstaiga, kurioje formuojame žmogų. Vaikas čia praleidžia didžiąją dienos dalį, todėl turi jaustis saugus", - kalbėjo E. Žiobienė.

REKLAMA

Gali turėti pasekmių

Biržietė psichologė Žaneta Skupaitė sakė, kad gerai, jog laikraštyje nagrinėjama ši tema. Nes itin mažai iki šiol visuomenė rūpinosi psichikos sveikatos tema.

„Jei auklėtoja privers šlapintis sėdint, nors yra įpratęs kitaip, ir traumuos berniuką, jam ateityje gali atsirasti nepilnavertiškumo kompleksas", - svarstė psichologė.

Jurgita Vitkauskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų