Keturias dienas trukusi režisieriaus Šarūno Barto tyla pagaliau nutraukta. Tiesa, nors jo telefonas vis dar išjungtas ir viešai mestų kaltinimų seksualiniu priekabiavimu kino kūrėjas nekomentuoja, režisierius išplatino lakonišką pranešimą. Savo kaltę jis neigia.
53-ejų režisierius tvirtina gerbiantis savo ir kitų žmonių privatumą, todėl neketinantis „gintis ar aiškintis“ socialiniuose tinkluose bei žiniasklaidoje. Toks trumpas ilgai lauktas režisieriaus atsakas į aktorės Julijos Steponaitytės ir dailininkės Paulės Bocullaitės viešus prisipažinimusapie tai, kad prieš penkerius metus šis mėgino su jomis užsiiminėti seksu prieš jų valią.
Anot lygių galimybių ekspertės Margaritos Jankauskaitės, daugumos kalbintųjų nuomonė atspindi mūsų visuomenėje įsišaknijusį faktą – Lietuvos žmonės vis dar linkę kaltinti aukas tiek, pavyzdžiui, seksualinio priekabiavimo, tiek smurto artimoje aplinkoje atvejais. Ekspertė kaltina visuomenę nebrandumu.
Solidarizuodamasi su Š. Bartą apkaltinusiomis moterimis, tik dabar viešai apie patirtą seksualinį pažeminimą prabilo ir šiuo metu Irane viešinti fotografė Neringa Rekašiūtė.
„Prieš šešerius metus gyvendama Londone aš nuėjau į darbo pokalbį su vienu labai žymiu, tuo metu žymiu fotografu ir darbo pokalbio metu jis išsitraukė prieš mane savo penį. Aš labai išsigandau, žinoma, ir pabėgau, tačiau trejus metus aš niekaip negalėjau nueiti į policiją ir man net iš tikrųjų nebuvo kilusi ta mintis trejus metus, nes aš manau, kad mergaitės Lietuvoje ir kitose Vakarų šalyse galbūt yra auginamos taip, kad galvotų, jog jos visada yra kaltos, kad vyrai tiesiog nemoka valdytis“, - pasakoja fotografė.
Š. Bartą apkaltinusios moterys neslepia, kad abiem atvejais ir jos, ir režisierius buvo išgėrę, kad laiką leido tik dviese Š. Barto bute ir jo sodyboje. Daugumai tai kelia įtarimų kaltinimų pagrįstumu. Tačiau seksualinį priekabiavimą patyrusią fotografę piktina tokie merginoms metami kaltinimai.
„Tas nukentėjusiojo kaltinimas, permetimas visos atsakomybės jam, „kodėl jinai gėrė, kodėl jinai ėjo, kodėl pasiliko?“, tai tokiu atveju, man atrodo, mes niekuo nesiskiriame nuo kokių dar besivystančių šalių, kuriose moterys užmėtomos akmenimis, tik kad mes tai darome žodžiais“, - mano N.Rekašiūtė.
Apklausos rodo, kad Europoje kas trečia moteris bei kas penktas vyras patiria seksualinį priekabiavimą, kurio pagrindinis požymis yra nepageidaujamas seksualinio pobūdžio elgesys kito asmens atžvilgiu.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.