Lietuvoje, prasidėjus mobiliųjų telefonų bumui, netruko išplisti ir sarkastiški bei juokingi sveikinimai. Kalėdiniai ir velykiniai apie girtus zuikelius ir buteliu nešinus Kalėdų senelius, briedžių ragus, sulūžusias senelio roges ir, kad Kalėdų nebus, taip pat apie senelio draugužę, žodžiu, kūrėjai smaginosi į valias, bet šiuo metu, kažkaip viskas išsikvėpę.
Nežinia, kas tuomet buvo kaltas, – ar ekonominis pakilimas, o gal visiems tapusi prieinama greita komunikacijos priemonė – mobilieji telefonai, kad žmonėms magėjo pajuokauti, pasišaipyti čia ir dabar bei sulaukti greitos reakcijos į tokius pokštus. Šiuo metu, kaip žinia, terūpi naujas seimas, vyriausybė ir šildymo kainos. Bet tie sveikinimai niekur nedingo, – visus ir šiandien lengvai galite rasti internetinėse sveikinimų svetainėse. Taigi, populiarumas apmažėjo, pasilinksminę metus – kitus, žmonės vėl perėjo prie tradicinių, rimtesnių, gal nuoširdesnių bei, sakyčiau, ir rečiau siunčiamų sveikinimų.
Anglų tautai humoras yra neatsiejama gyvenimo dalis, jie niekada neišsikvepia, nuolat sugalvoja ką nors naujo, nebijo pasišaipyti nei iš savęs nei iš kitų. Nutariau paieškoti, ką gi jie gali pasiūlyti ir koks humoras sklando kalėdine tematika? Pasirinkimas gana didelis, nuo negražių kalėdinių megztinių iki smulkmenėlių su įvairiausiais užrašais, kurias galite užsisakyti ar užsakyti su pageidaujamu vardu, tai puodeliai, marškinėliai, medaliai ir pan. Na, o žinant anglų pomėgį bei gilias tradicijas – būtinai visiems išsiuntinėti sveikinimų atvirukus, čia taip pat yra ką pamatyti. Kainos visiems prieinamos – nesiekia dviejų svarų.
Ką pamanytumėte gavę tokius vintažinius (XIX a. pab. – XX a. pr.) atvirukus, ant gero popieriaus, sudarytus, kaip ir dera šiems laikams, iš kelių puslapių, o vaizdas juose paliktas tas pats – senas, naivus, nostalgiškas, gal kiek keistokas, nes tuometinio suvokimo, pridėti tik šiuolaikiniai užrašai.
Kalėdų senelio įvaizdis. Koks turi būti Kalėdų senelis? Štai atviruke labai labai jau liesas senas vyras – Kalėdų senelis, kurio rūbas net iš tolo neprimena šiuolaikinio (su prašmatniu kostiumu), o su paprastu, kukliu, gal net kiek ubagišku, virve perrištu apdaru. O vietoj maišo dovanų – pintas krepšys ant kupros su keliais žaislais ir be jokių papildomų užrašų, tiesiog sveikinimas su Kalėdomis.
Pamaniau – toks vargšelis tikrai tilps pro kaminą, visiškai logiška. Kalbant apie senuosius atvirukus, dauguma juk buvo gaminami fotografiniu būdu, – juose realūs žmonės. Tad fotografijai reikėdavo tiesiog seno vyro, o ir žmonių suvokimas apie Kalėdų senelį prabėgus tiek metų labai pasikeitė. Jei tuo metu pakako senuko su barzda, žieminiu apdaru ir dovanomis, tai šiandien jis turi būti gražiai apsirėdęs, drūtas, stiprus, trykštantis sveikada, su pilvuku tik kiek senstelėjęs vyras, kuris jau tikrai, netilps į kaminą.
Kitas pavyzdys: jau prie kamino stovintis su dovanomis Kalėdų senelis bei užrašas: jei jūsų vaikai daugiau manimi nebetiki – kiek pinigų jūs šiemet sutaupysite pirkdami tik po vieną dovanų rinkinį. Taip pat užrašas, kad jau 2012 metai, žemėje gyvena septyni milijardai žmonių ir jis – labai pavargęs. Arba į jus žvelgia labai senas, rūsčiu, piktu žvilgsniu Kalėdų senelis ir užrašas, jog jam jau du tūkstančiai metų, jis turi hemorojų ir ar jūs tikrai norite pamatyti jo blogąją pusę?
Vaikai. Pradedant liūdno veido vaikais vežančiais namo ant rogučių nukirstą eglutę, ir užrašu „Kalėdos su šeima“,o viduje puikuojasi žodžiai: ačiū tau, Jėzau. Arba toks atvirukas: „Kalėdų atostogos su vaikas yra nuostabus dalykas, priverčiantis pamiršti darbinį galvos skausmą“, o atviruko averse – mergyte su angelo sparnais, pižama, ko gero, ankstus rytas, – grojanti trimitu. Kalėdų senelio atvaizdas su užrašu “ar galite patikėti, vaikas manęs paklausė apie galimybę grąžinti dovanas. Gal aš kažkaip ne taip atrodau?“ Dar labai patiko dvi nuostabios, angeliškais veidais mergytės prie eglutės ir užrašas: mes žinome kokios dovanos paslėptos sandėliuke ir jei nors viena jų bus „nuo Kalėdų senelio“ mama ir tėtis turės pasiaiškinti.
Ir baigiant – žiauriai tiesmukais ar net įžeidžiančiais atvirukais. Vienas jų skelbia: „Kalėdos, apsimeskime, kad mylime vienas kitą“, o viduje užrašas: juk tai tik vienai dienai. Ar nusiųstumėte kam nors kažką panašaus: „Kalėdos su šeima: prisigerti sulankstomose kėdėse, geriausios sėdimos vietos – prie skalbimo kambario“.
Anglai neapsieina ir be politinės tematikos: graži, rymanti mergaitė su amalu rankose ir užrašu: rinkimai jau pasibaigė, ateina Kalėdos. Politikų sveikinimas žmonėms atrodo maždaug taip: ponia pilnu glėbiu dovanų sveikinanti rinkėjus „su Kalėdomis! dabar, kai jau rinkimai pasibaigę – kaip aš jūsų visų nekenčiu“. Arba: jeigu tu liberalas, nekenčiantis demokratų, dievinantis įžymybes, pliekiantis religiją, kovotojas už taiką, norintis visiems mums visuomeninės medicinos ir valstybinių pašalpų, tau labiau nei kam kitam reikia Kalėdų dvasios. Ir dar: jeigu tu ginkluotas, žemės nekenčiantis ekstremistas, Fox naujienų kanalo idiotas, lobotomuotas respublikonas, paminantis konstituciją, norintis uždrausti mokyti evoliucijją ir primesti mums viduramžišką ideologiją, – tau labiau nei kam kitam reikia Kalėdų dvasios.
Ir kaipgi be facebook’o paminėjimo? Atviruko averse daili ponia apsnigtame miške ir užrašas: negaliu patikėti, visi mano draugai facebook’e atrodo tokie stori ir susenę… tik ne tu, aišku, – su Kalėdomis.
Artėja šventės, neskubėkime, nepanikuokime, nepykime, atsipalaiduokime. Su artėjančiomis šventėmis ir, kad ir kas benutiktų nepraraskime sveiko humoro jausmo, – visiems reikia Kalėdų dvasios.