Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Šiaulių apskrities skyriaus pareigūnai antradienį sulaikė nuo tyrimo besislapstantį buvusį pašto paslaugų bendrovės direktorių T.J., kuris įtariamas kartu su 10-mčia nėščių moterų apgaule ketinęs užvaldyti 754 tūkst. 838 litus ,,Sodros“ lėšų.
Pasak FNTT pareigūnų, 321 tūkst. 443 litai motinystės pašalpų jau išmokėta, o likusios sumos - 433 tūkst. 395 litų mokėjimas sustabdytas.
Nustatyta, kad realiai apgaule įgytos pašalpos, kurios buvo pervestos į nėščių moterų asmenines sąskaitas, joms neatiteko, kadangi didžiąją dalį „Sodros“ išmokėtų pašalpų jos grąžindavo T.J.
FNTT turi duomenų, kad apgaule įgytus pinigus T.J. pasidalijo su nusikalstamo pasaulio atstovais, su kuriais jis palaiko glaudžius ryšius. T.J pats yra teistas 4 kartus, atlikęs bausmę tuometinėje Pravieniškių sustiprinto režimo pataisos darbų kolonijoje. Šiuo metu T.J. gyvena Kaune, pats važinėja su metų senumo „Audi Allroad“ automobiliu.
Įtariama, kad siekdamas nuslėpti šią nusikalstamą veiką, T.J. bendrovės apskaitos dokumentų, įrodančių bendrovės veiklą nepateikė, pačią bendrovė kaip įtariama fiktyviai pardavė asocialiam asmeniui, o dokumentus paslėpė arba sunaikino.
Tyrimo metu nustatyta, kad 33 metų T.J. surado 10 nėščių moterų ir pasiūlė joms fiktyviai įsidarbinti jo vadovaujamoje bendrovėje, kad jos gautų motinystės (tėvystės) pašalpas iš ,,Sodros“.
Minėtos moterys buvo T.J. pažįstamos bei vieno Kauno universitetų studentės. Manoma, kad pastarąsias su T.J. supažindino sugyventinė, kuri taip pat studijuoja tame pačiame universitete.
Vyriškis fiktyviai įdarbino 10 nėščių moterų vadybininkėmis. Buvo sudarytos netikros darbo sutartys.
Tiek direktorius T.J., tiek ir į bendrovę įdarbintos moterys žinojo, kad jos realiai jokio darbo šioje bendrovėje nedirbs ir atlyginimo negaus.
Dalis įdarbintų moterų iki tol niekur nedirbo arba buvo universitetų studentės, arba dirbo kitose darbovietėse, kuriose nebuvo mokamas nedidelis darbo užmokestis.
FNTT pareigūnų vertinimu, T.J. buvo gerai išstudijavęs galiojančius teisės aktus dėl motinystės pašalpų mokėjimo tvarkos ir dokumentuose nurodydavo, kad tą, ketvirtį, pagal kurį skaičiuojama motinystės pašalpa, jis neva kai kurioms darbuotojoms priskaičiavo maždaug po 23 tūkst. litų darbo užmokesčio.
Tuo tarpu kitais ketvirčiais, už kuriuos motinystės (tėvystės) pašalpa neskaičiuojama, jis deklaravo, kai joms darbo užmokesčio visai nemokėjo, jos buvo nemokamose atostogose, sirgo arba išmokėjo iki nuo 8 iki 1000 litų darbo užmokestį per ketvirtį.
Pavyzdžiui, kad būtų priskaičiuojama didelė motinystės pašalpa, jis dokumentuose nurodė, kad per vieną mėnesį darbuotojai buvo priskaičiuota 22 tūkst. litų darbo užmokesčio t.y. reikiamo ketvirčio paskutinį mėnesį, per kurį buvo įdarbinta nėščia moteris.
Kitiems realiai minėtoje bendrovėje dirbusiems asmenims būdavo priskaičiuojamas tik minimalus darbo užmokestis, didžioji dalis buvo įdarbinti tik pusę etato ir su minėtais darbuotojais už darbą T.J. dažniausiai neatsiskaitydavo, ir pasiūlydavo įsidarbinti į kitas jo vadovaujamas bendroves, kur padėtis iš esmės nesikeisdavo.
Ikiteisminio tyrimo metu atlikta 11 kratų, kurių metu rasta tyrimui reikšmingų dokumentų. Kai kuriose rastose darbo sutartyse buvo nurodomas 23 tūkst. 500 litų mėnesinis darbo užmokestis dirbant per dieną po 3-4 darbo valandas.
Trečiadienį Šiaulių miesto apylinkės teismas T.J. suėmė 14 parų, jam pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo. Tokie pat įtarimai pareikšti ir dešimčiai moterų, kurios dalyvavo užvaldant ,,Sodros“ lėšas.
T.J. atžvilgiu kitos teisėsaugos institucijos atlieka dar tris ikiteisminius tyrimus. Vyriškis yra dar kelių bendrovių savininkas ir faktinis direktorius.