Šiuo metu iš trijų į vazonus sutupdytų bananmedžių kvapniais vaisiais pasidabinęs tik vienas. Bananų auginimo paslaptį įminęs seniūnas juokavo, kad šių egzotiškų vaisių derlius pasipila kai ima žydėti.
„Netikėjom, kad bananai užauga, bet užaugo. Reikia prižiūrėt, puoselėt ir užauga“, – sakė Troškūnų seniūnas Antanas Jankauskas.
Nors šiuose vazonuose augti bananmedžiams vietos neperdaugiausiai, kekę augalas nokina nemažą. Seniūnas skaičiuoja, kad šiuo metu sunokti turėtų apie 20 bananėlių. Tiesa, vaisiai gero sprindžio, užtat gerokai skanesni. Savų bananų kolektyvas pirmą kartą paragavo dar rudenį, o šįkart skanauti jų teks pavasarį.
„Jau vienąkart ragavom. Bet panašiu laiku užderėjo? Ne, kažkas ridenį ragavom rugpjūčio mėnesį į rudenį. Buvo mažiukai bananiukai – saldūs“, – sakė seniūnas.
„Labai saldūs visi ragavom po gabalėlį pasidalinom prinokus, tikrai skanūs“, – kalbėjo seniūnijos darbuotoja Roma Novikienė.
O ir šių bananų atsiradimo istorija seniūnijoje labai paprasta. Nedidelį lapuotį žmonai padovanojęs seniūnas kurį laiką bananmedžiu džiaugėsi namuose, tačiau jam spėriai augant nebeužteko vietos, taip šis augalas ir atsidūrė vyro darbe. O kadangi seniūnijoje moterys augalus myli – juos laisto, prižiūri, laiku persodina ir dulkes nuvalo, tai šis ne tik bujoja, bet ir atžalų priaugina.
„Vienas jau nupjautas, bet vėl auga ir laikom seniūnijoj. Šilta salėj, jiems patinka prižiūrimas yra žydi“, – pasakojo seniūnas.
O iš tiesų žolinių augalų genčiai priklausantis bananmedis nuskynus derlių sunyksta. Bet išleidžia atžalas, iš kurių vėl išauga įspūdinga lapų vėduoklė.
Vis tik norint sulaukti bananų derliaus, pasak seniūno, teks apsišarvuoti kantrybe – vaisius šis šilumamėgis augalas subrandina tik po 6 metų. Pavyzdžiui šie sulietuvėję bananmedžiai žiedus sukrovė dar pavasarį ir žydėjo ilgus mėnesius, kol virto ilga bananų keke.
Vis tik didžioji dalis derliaus sunyksta, gal todėl, kad neužtenka vietos ankštame vazone.