Panevėžio rajone neliko nė vienos kompiuterių ir interneto prieigos neturinčios bibliotekos: dabar šioms kaimo šviesos įstaigoms svarbiausia išlaikyti tai, kas pasiekta.
Bibliotekų lankytojams knyga buvo ir išlieka stipriausia traukos jėga. Tačiau dėl šiuolaikinių technologijų įtakos atsirado dar vienas svarbus bibliotekų akcentas – internetas.
Jau nieko nebestebina kaimų bibliotekose prie kompiuterių palinkę žilagalviai, besigilinantys į pirmąsias kompiuterinio raštingumo paslaptis, sugrubusiomis nuo darbo rankomis spaudžiantys pelę ar kruopščiai renkantys klaviatūros raides.
Pinigų bibliotekų knygoms pirkti skiria Kultūros ministerija, o už patalpų išlaikymą ir kitus kasdienius reikalus bei atsiradusią naują paslaugą – interneto ryšį – moka savivaldybės.
Bibliotekų ir savivaldos ryšys šią vasario savaitę peraugo į Lietuvos viešosiose bibliotekose vykstančią akciją „Savivaldos savaitė“, neaplenkusią ir Panevėžio rajono.
Vadoklių, Krekenavos, Linkaučių, Ramygalos, Upytės ir kitose bibliotekose vyko ir vyksta susitikimai su rajono Savivaldybės vadovais, Tarybos nariais, seniūnijų darbuotojais.
Svarbiausia – išlaikyti
Panevėžio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Rūta Bagdonienė sako, kad dabar didžiausias rūpestis – neprarasti to, kas jau pasiekta.
„Nors reikia dar labai daug, bet galime pasidžiaugti, kad praėję metai buvo gana sėkmingi: kompiuterizuotos visos rajono bibliotekos, joms visoms užprenumeruoti laikraščiai, įsigyta daug naujų knygų“, – pasakoja direktorė.
2011 metais knygoms įsigyti biblioteka gavo 41 tūkstantį litų, kai dar prieš metus tam tebuvo skirta 28 tūkstančiai.
„Savivaldos savaitės“ metu bibliotekininkų susitikimas su rajono vicemeru vyko ir viešojoje bibliotekoje. „Išsakėme savo lūkesčius ir džiaugiamės, kad vicemero Antano Pociaus atsakymai nuteikė optimistiškai, tikimės, kad ir šie metai bibliotekai bus sėkmingi“, – sako R. Bagdonienė.
Susitikimai bibliotekose tapo valdžios institucijų ir gyventojų tarpusavio bendravimo, pasikeitimo nuomonėmis vieta.
Susitikimų metu valdžios atstovams žmonės gali užduoti klausimus pačiomis įvairiausiomis temomis: ir apie asbesto stogų dangos keitimą, ir apie pasikeitusią socialinių pašalpų skyrimo tvarką, komunalinių atliekų, geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymą, moksleivio krepšelio pokyčius ir kt. Gyventojai taip pat kviečiami elektroninėje anketoje išsakyti savo nuomonę apie vietos savivaldos institucijų veiklą, paslaugų kokybę. Anketų apibendrinimai vasario pabaigoje bus pateikti savivaldybių taryboms.
Semiasi visų paslapčių
Panevėžio rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje nuolat vyksta kompiuterinio raštingumo kursai. Į juos registruojami Velžio, Dembavos, Staniūnų, Molainių, kitų kaimų gyventojai.
Pasak R. Bagdonienės, nusidriekia ilgos eilės, vis daugiau net labai garbaus amžiaus žmonių nenori atsilikti nuo gyvenimo ir mokosi dirbti kompiuteriu.
Dažnai ateina net nežinantieji kaip jį įjungti ir nesuvokiantys, ką iš tikrųjų kompiuteriu galima nuveikti. O paskui po truputį paslaptys veriasi, žmonėms darosi vis įdomiau.
Kaimų bibliotekose dažnas atvejis, kai atėjęs skaitytojas sėda prie kompiuterio ir elektroniniais laiškais, „Skype“ programa bendrauja su užsienyje gyvenančiais vaikais ar anūkais.
Žmonės nustemba: kiek daug galima sužinoti, suprasti, išmokti naudojantis šiuolaikinėmis technologijomis. Įsidrąsinusieji pradeda naudotis ir elektroninės bankininkystės paslaugomis, o kartais ir savo kompiuterį įsigyja.
„Kaimo žmonės jau moka ir knygą bibliotekoje iš anksto užsisakyti, ir paprašyti, kad atsiųstų nuskenuotų straipsnių iš laikraščių ar žurnalų, mielai naudojasi kitomis kompiuterių galimybėmis“, – pasakoja direktorė.
Kai prasidės gyventojų pajamų mokesčio deklaracijos metas, kaimo bibliotekas užplūs dar daugiau lankytojų. Mokesčių inspekcijos atstovai mokė bibliotekose žmones, kaip reikia internete pildyti deklaracijas, daug kas išmoko, pasinaudojo, tai daryti žada ir toliau.
Dažnas bibliotekos lankytojas internetu ir pas gydytojus užsiregistruoja, ir mokesčius sumoka, ir kitus svarbius reikalus sutvarko.
V. Janeliauskienė