Išankstiniais duomenimis, nė vienam iš 18-kos į Ukrainos prezidento postą pretendavusių kandidatų nepavyko surinkti absoliučios daugumos. Antrajame rinkimų ture turėtų susitikti prorusiškasis Viktoras Janukovičius ir dabartinė premjerė Julija Tymošenko.
Du politikai, kurie prieš šešis metus stovėjo skirtingose barikadų pusėse, dar sykį dėl žmonių balsų susigrums vasario 7-ąją dieną.
V. Juščenka - už borto
Kaip rodo po rinkimų atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 12 tūkst. 349 rinkėjai, už V. Janukovičių balsavo 31,5% rinkėjų, o už J. Tymošenko – 27,2%. Tačiau trapi į Rusiją besidairančio V.Janukovičiaus persvara dar nebyloja apie užtikrintą jo sėkmę.
„Julijai Tymošenko antrajame rinkimų ture išlieka nemažai šansų gauti su Oranžine revoliucija susijusių politikų elektorato balsus“, - situaciją komentavo politikos ekspertas Jurijus Jakimenko.
Prorusiška orientacija garsėjantis V.Janukovičius jau paskelbė pergalės atveju pripažinsiantis nuo Gruzijos nepriklausomybę paskelbusias Abchaziją bei Pietų Osetiją.
Dabartinis prezidentas Viktoras Juščenka, kaip ir prognozuota, iš tolesnės rinkimų kovos pasitraukė.
„Ukraina dar kartą pademonstruos Europai, kad yra demokratinė šalis su laisva tauta, laisvais žmonėmis ir laisvais rinkimais“, – balsuoti šiandien su žmona ir penkiais vaikais atvykęs, situaciją komentavo jis.
Pranešama, kad beveik visose rinkimų apygardose buvo fiksuoti pažeidimai. Štai, rytiniame Ukrainos mieste Donecke rinkėjai buvo skatinami balsuoti su degtine ir dešrelėmis. Be to, iš šios rinkimų apygardos buvo išvaryti iš Gruzijos atvykę rinkimų stebėtojai. Žurnalistų pažymėjimus turintys tarptautiniai stebėtojai iš rinkimų, pasak Gruzijos rinkimų komisijos pirmininko Levano Charchišvilio, buvo išvaryti, nes nepabūgo pranešti apie rinkimų klastojimus.
2004 m. šalyje vykusi Oranžinė revoliucija atvedė Viktorą Juščenką ir Juliją Tymošenko prie valdžios vairo. Tačiau, anot analitikų, žmones nuvylė valdžios nesugebėjimas susitvarkyti su korupcija ir nepakankamas bendradarbiavimas su Europos Sąjunga.
Maža to, šalį krečia didžiausia per penkiolika metų recesija. Vien per pirmąjį 2009-ųjų pusmetį Ukrainos BVP smuktelėjo rekordiškai - net 20,3%.
Ekspertų žodis:
Politikos apžvalgininkas Audrius Bačiulis portalui „Balsas.lt“ sakė nematąs didelio skirtumo Ukrainos ateičiai, priklausomai nuo to, ar laimės Viktoras Janukovičius, ar Julija Tymošenko. „Reikia pripažinti, kad dabartinis prezidentas Viktoras Juščenko ir jo buvusi „oranžinės revoliucijos“ bendražygė J. Tymošenko – „susimovė“, tačiau nereikia tikėtis politinių permainų, taip, kaip mes jas paprastai suprantame. Mes vis dėlto esame įpratę manyti, kad partijos ir kandidatai vadovaujasi politinėmis kryptimis, o ten vadovaujamasi tik verslo interesais“, - mano jis.
Pasak A. Bačiulio, V. Janukovičiaus pergalės atveju neverta skelbti gedulą ir verkti, jog Ukraina esą „grįš į Rusijos glėbį“, nors retorika dėl santykių su Rusija ir Vakarais ir gali keistis. „Iškabos gali keistis, tačiau ar jose esmė? Prisiminkime, kad J. Tymošenko puikiai susidraugavusi su visais oligarchais. Kalbant apie V. Janukovičių dera prisiminti, kad jis dar tuomet, kai buvo laikomas rusų kandidatu, neišlįsdavo iš JAV atstovybės ir buvo su amerikiečiais turbūt pakankamai neblogai susitaręs. Iš to kikeno net patys rusai“, – primena apžvalgininkas.
A. Bačiulis pabrėžė, kad net rytinė Ukraina nėra vienareikšmiškai suinteresuota lenktis Maskvai. „Tiesa, kad V. Janukovičius atstovauja rytinės Ukrainos verslo interesus. Tačiau būtent šie stambūs verslininkai visiškai nėra suinteresuoti integruotis į Rusiją, nes ten veikia jų konkurentai. Tie žmonės visai netrykšta noru, kad jų verslas būtų suvalgytas“, – primena ekspertas.
Politikos apžvalgininkas Aidanas Praleika: „V.Janukovičiaus lyderystė I-ame ture (pagal exit-polls) atrodo įspūdingai – net keliolika nuošimčių pirmavimas prieš J.Timošenko. Tačiau negalima tvirtinti, kad tokie ir bus pirmojo turo rezultatai. Lygiai kaip ir negalima teigti, kad pergalė šiame ture garantuos Janukovičiui galutinę pergalę.
II-ame ture prieš jį stos vėl susivienijusios demokratų jėgos, nes jos beveik neabejotinai bendromis jėgomis palaikys Timošenko, turint omenyje, kad vienintelė alternatyva jai – Janukovičius. Taip pat negalima pamiršti "juodojo arkliuko" – Sergejaus Tigipko. Jo parama gali labai praversti bet abiem II-ojo turo dalyviams. Deja, kol kas sunku prognozuoti, kam šis bankininkas bus palankus. Daugiau "derybų" su verslininkais patirties (atrodo) turi Timošenko.
Apskritai I-ojo turo rezultatai nestebina: pro-rusiškos jėgos, kaip visada demonstruoja puikius konsolidacijos ir efektyvaus administravimo sugebėjimus (taip pat ir patikimas rėmėjas – Rusija). Demokratai, kaip visada susiskaldę“.