Seimo rinkimus laimėjusios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos atstovų sudaryta darbo grupė per ilgąjį savaitgalį rašys galimus antikrizinių priemonių plano scenarijus.
Darbo grupės koordinatorius Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys ir pretendentas kitą kadenciją šiam komitetui vadovauti Rimantas Jonas Dagys BNS sakė, kad bus kuriami keli planai, kokiomis priemonėmis įveikti krizę – scenarijai antradienį bus pateikti centro-dešinės koalicijos atstovams.
„Antradienį į pasitarimą mums reikia ateiti su konkrečiais pasiūlymais ir skaičiais, kokiose srityse ir kiek sutaupyti – kiek kam iš viso neduoti, kiek kam sumažinti apetitą, iš kur gauti daugiau į biudžetą pajamų“, – sakė R. J. Dagys.
Parlamentaro teigimu, reikia rasti priemonių, kaip biudžeto deficitą sumažinti maždaug 2 mlrd. litų – dalis šių lėšų būtų gaunama taupant, dalis – surenkama kaip mokesčiai.
Jo teigimu, bus siekiama, kad deficitas būtų kuo mažesnis, bet ne didesnis negu milijardas litų.
„Biudžetas turi būti maksimaliai subalansuotas, nes kitais metais pasiskolinti bus itin sudėtingos sąlygos“, – sakė R. J. Dagys, abejojantis, ar pavyks patvirtinti subalansuotą biudžetą.
Darbo grupėje dar dirbs Finansų ir Socialinių reikalų ir darbo ministerijų pareigūnai, galimi būsimi ūkio bei finansų ministrai Dainius Kreivys bei Algirdas Šemeta.
Išsidalijusių postus centro-dešinės koaliciją sudarysiančių partijų atstovai toliau diskusijas dėl finansų ir ekonomikos krizės prevencijos plano tęs antradienį.
Penktadienį buvo sutarta, kad sutaupyti biudžeto lėšų būtų mažinant valdininkijos poreikius – nuo atlyginimų fondų mažinimo iki pastatų remontų įšaldymo.
Taip pat siūloma naikinti daugelį pridėtinės vertės ir gyventojų pajamų mokesčių lengvatų, socialines pašalpas ir kitas išmokas skirti tik tiems, kam jų reikia, o iš pretendentų sąrašo braukti daug uždirbančius.
Dabartinės kairiųjų Vyriausybės prognozėmis, 2009-ujų biudžeto deficitas sieks apie 2,6 mlrd. litų.
Dauguma ekspertų pastaruoju metu drastiškai sumažino Lietuvos ekonomikos plėtros 2009 metais prognozes, kai kurie jų kitąmet prognozuoja nulinį ekonomikos augimą, tačiau oficialiai recesija Lietuvai kol kas neprognozuojama.
Lietuvos bankas ir Finansų ministerija tikisi, kad kitąmet Lietuvos ekonomika augs atitinkamai 1,2 proc. ir 1,5 proc., komercinio SEB banko analitikai laukia 2 proc. BVP augimo.
Kukliau šalies ekonomikos perspektyvas vertina Tarptautinis valiutos fondas, kuris kitąmet prognozuoja tik 0,7 proc. BVP augimą. Prognozę, kad Lietuvos ekonomika kitais metais augs mažiau nei 1 proc. arba beveik neaugs, yra išsakiusi ir eurokomisarė Dalia Grybauskaitė.