Seimo Antikorupcijos komisija, nesulaukusi generalinio prokuroro Dariaus Valio informacijos apie vykdomus ikiteisminius tyrimus, nutarė kreiptis į Seimo Pirmininkę Ireną Degutienę. Parlamento vadovė bus prašoma pakviesti generalinį prokurorą Darių Valį į Seimą, kuris tokią ataskaitą pateiktų iš plenarinių posėdžių tribūnos.
„Visa tai, ką turėjo išsakyti komisijoje, dabar turės padaryti Seime“, - trečiadienį po uždaro Seimo Antikorupcijos komisijos posėdžio žurnalistams sakė jos pirmininkas Ligitas Kernagis.
Pasak jo, Seimo Antikorupcijos komisija taip pat prašys Seimo valdybos ir parlamento vadovės, kad skubos tvarka būtų priimtas įstatymas, numatantis, jog, Seimui nepritarus pareigūno ataskaitai, jis automatiškai netektų pareigų.
„Toks precedentas, kada institucijos ignoruoja Seimą, tikrai negalimas, nes mes negalime vykdyti parlamentinės ontrolės. Tai mums visiškas suriša rankas. Tokia situacija yra negalima“, - sakė L. Kernagis.
Kaip ELTA jau skelbė, generalinis prokuroras D. Valys, atsakydamas į Seimo Antikorupcijos komisijos prašymą pateikti detalią informaciją apie konkrečius ikiteisminius tyrimus, nurodė, kad tokios informacijos neteiks, o apie tokius Antikorupcijos komisijos veiksmus pranešė Seimo Etikos ir procedūrų komisijai.
Pranešime Seimo Etikos ir procedūrų komisijai nurodoma, kad Antikorupcijos komisija, reikalaudama detalių duomenų apie konkrečius ikiteisminius tyrimus bei išsakydama nuomonę dėl kai kurių asmenų procesinės padėties ir konkrečių ikiteisminių tyrimų baigties, pažeidžia Konstitucijoje ir įstatymuose įtvirtintą prokurorų nešališkumo, nepriklausomumo ir ikiteisminio tyrimo duomenų neskelbtinumo principus ir viršija Seimo statutu ir Antikorupcijos komisijos įstatymu jai nustatytus įgaliojimus.
„Prokuratūra visada buvo ir yra atvira diskusijoms apie galimybes tobulinti jai pavestų funkcijų vykdymą, pasitikėjimo institucija didinimą ir kitus sisteminio pobūdžio klausimus, tačiau besiklostanti situacija, kai Seimo nariai siekia sužinoti konkrečių ikiteisminių tyrimų duomenis ir mėgina perimti prokurorų proceso veiklos kontrolės funkcijas, yra netoleruotina. Pažymėtina, kad toks politikų elgesys kelią grėsmę atskirų tyrimų sėkmei, kadangi vėlesniuose teismo procesuose tai gali būti traktuojama kaip prokurorų nešališkumo ir nepriklausomumo principų pažeidimas“, - pabrėžia šalies generalinis prokuroras D. Valys.