• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sumedžiotą antį dera rūpestingai apžiūrėti. Joje gali būti parazitinių pirmuonių – sarkosporidijų. Sarkosporidijos aptinkamos žinduolių, paukščių, roplių, o kartais ir žuvų organizmuose. Jos rastos daugiau nei 200 naminių bei laukinių gyvūnų rūšių, ir jų sąrašas vis ilgėja.

REKLAMA
REKLAMA

Parazitui gyventi ir vystytis būtina dviejų šeimininkų (plėšrūno ir aukos) kaita. Žolėdžių, visaėdžių, o kartais ir plėšrūnų raumenyse yra aptinkamos verpstės, ryžio grūdo, kaspino ir siūlo formos dariniai – cistos. Kartais jos matomos plika akimi, tačiau daugumos rūšių, kurių yra per 200, jos yra mikroskopinės. Plėšrūnams suėdus užkrėstos mėsos, jų plonajame žarnyne išsivysto kita parazito forma – oocistos/sporocistos. Tai keliolikos mikronų dydžio ovalo formos dariniai, kurie, su išmatomis patekę į aplinką, tampa užkratu žolėdžiams ir visaėdžiams gyvūnams. Pastarieji užsikrečia ėsdami žolę ir gerdami vandenį, užterštą žarninėmis parazito formomis. Iš žarnyno nukeliavusios į raumenis, sarkosporidijos gyvybinį ciklą pradeda iš naujo, vėl sudarydamos raumenines cistas.

REKLAMA

Cistose yra nuodingos medžiagos sarkocistino, kuri išlieka ir šaldant, ir verdant ar kepant mėsą. Daug sarkosporidijų cistų turintys gyvūnai būna liesesni, jų mėsa blogesnės kokybės, minkštesnė, vandeningesnė, o suvalgius, sarkocistinas gali sukelti viduriavimus. Gyvūnui užsikrėtus vaikingumo laikotarpiu, galimi išsimetimai.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos medžiojama fauna dėl sarkosporidiozės nėra išsamiai ištirta. Autorės duomenimis, šiais parazitais užsikrėtę daugiau kaip 90 proc. šernų bei apie 70–80 proc. stirnų ir tauriųjų elnių. Kai kurios stirnos užsikrėtusios labai intensyviai, t.y. 28-uose avižos grūdo dydžio gabalėliuose galima suskaičiuoti iki kelių šimtų cistų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Didžiosios ir kitos antys dėl plika akimi matomų cistų Lietuvoje nėra tirtos. Antyse aptinkamos kelios sarkosporidijų rūšys, tačiau ryžio grūdo formą turinčių rūšių cistos daugiausia telkiasi krūtinės raumenyse. JAV mokslininkų duomenimis, kai kurių ančių rūšių apsikrėtimas plika akimi matomomis sarkosporidijų rūšimis kartais siekia net iki 70 proc. Intensyviai sarkosporidijomis užkrėsta antiena yra netinkama maistui, nes gali sukelti viduriavimą. Be to, jos vaizdas yra labai atstumiantis.

Medžiotojams nušautas antis patartina apžiūrėti dėl sarkosporidijų cistų, kurios, praplėšus odą, labai gerai matomos krūtinės raumenyse. Cistų turintį lavonėlį reikia giliai užkasti, kad plėšrūnai jo nesuėstų, parazitas neplistų toliau.

Autorė Liuda Kutkienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų