Rita ŽADEIKYTĖ
Šalyje kilus kiaušinių skandalui, kai buvo viršyta antimikrobinės medžiagos norma, skaitytojai sunerimo: iš prekybos centrų užterštus kiaušinius išėmė, o kas spėjo juos nusipirkti, – valgo nuodą? „Šiaulių kraštas“ aiškinosi, kaip atskirti tos partijos kiaušinius, ar nekenksminga lietuviška paukštiena.
Ir likučiai du kartus viršijo normą
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) rado antimikrobinių medžiagų – kokcidiostatiko natrio lazalocido likučių, kurie net du kartus viršijo leistiną normą UAB „Zujų paukštynas“ tiekiamuose kiaušiniuose.
Juos uždrausta realizuoti. Nurodyta nedelsiant surinkti iš rinkos liepos 15–20 dienomis pagamintą kiaušinių produkciją, iš viso šešias „Zujų paukštyno“ kiaušinių partijas.
„Zujų paukštynas“ yra Ukmergės rajone, tačiau jame padėtais kiaušiniais prekiaujama daugelyje šalies prekybos centrų. Sunaikinta apie 460 tūkstančių kiaušinių. Skelbiama, kad iš rinkos surinkta produkcija sunaikinta utilizacijos įmonėje.
Rado atsitiktinai?
VMVT oficialiai skelbia, kad preparatus rado atsitiktinai: Ukmergės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai kiaušinių mėginius atrinko įgyvendindami Medžiagų liekanų gyvūnuose ir jų mėsoje, piene, paukštienoje, kiaušiniuose, žvėrienoje, žuvyse ir meduje 2013 metų stebėsenos planą.
Mėginius ištyrus Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute, viename jų nustatyta antimikrobinės medžiagos – kokcidiostatiko natrio lazalocido - likučių.
O jeigu nebūtų atsitiktinai patikrinę?
Jonas Stanius, VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas-valstybinis veterinarijos inspektorius, „Šiaulių kraštui“ teigė, kad tikrinimai vyksta ne atsitiktinai, o nuolatos.
Kaip kenkia žmogui?
J. Staniaus teigimu, antibakterinės medžiagos paukštynuose yra naudojamos dažniausiai kaip profilaktikos priemonė.
„Kadangi paukščių – didelė koncentracija, neretai jiems profilaktiškai į pašarus ar vandenį įdedama ir medikamentų. Tačiau turi būti griežtai laikomasi, kad po medikamentų kiaušiniai ar paukščių mėsa nebūtų naudojama maistui tam tikrą laiką, kol medikamentai nepasišalina“, – aiškino J. Stanius.
Kokcidiostatiko natrio lazalocidas – gyvūnų antibiotikai.
„Kontroliuojama, kad nebeliktų šių preparatų likučių nei paukščio mėsoje, nei kiaušiniuose, nes tai persiduoda žmonėms, veikia jų mikroflorą. Vėliau, žmogui susirgus, atsiranda sunkumų gydyti, nes žmogaus mikroflora būna prisitaikiusi prie antimikrobų. Juk dėl tos pačios priežasties ir žmogui skirtų antibiotikų nenusipirksime be recepto“, – apie pavojų aiškino J. Stanius.
Kodėl viršyta norma?
J. Staniaus teigimu, kiaušiniuose rasti preparatai yra duodami vištoms su pašarais, kurie yra pagaminti paties „Zujų paukštyno“ pašarų ceche.
„Gaminant lesalą, buvo naudotas vitamininis mineralinis priedas, kuris buvo skirtas jaunoms vištaitėms, kurios dar nededa kiaušinių. Šiuo atveju įvyko pašarų gamybos kontrolės pažeidimas, tie priedai pateko suaugusioms dedeklėms“, – teigė specialistas.
Kaip atskirti kiaušinius su viršyta preparatų norma?
Nors iš prekybos centrų išimta užterštų kiaušinių, neabejojama, kad jų dar esama pirkėjų šaldytuvuose.
„Nustatyta, kad minėti preparatai į dedeklių vištų pašarus pateko liepos 15–20 dienomis. Kiaušinių galiojimo terminas – 28 dienos nuo kiaušinio padėjimo. Taigi „Zujų paukštyno“ kiaušiniai, ant kurių dėžučių galiojimo terminas yra iki rugpjūčio 9, 10, 11, 12, 13 ir 14 dienos, yra ta partija, kurios kiaušiniai užteršti antibakteriniais preparatais“, – teigė J. Stanius.
Preparato seniai nenaudoja
ŽŪB Ginkūnų paukštynas vadovė Nijolė Kavaliauskienė patikino, kad šiame paukštyne tokio preparato, kokį rado „Zujų paukštyno“ kiaušiniuose, seniai nenaudoja.
„Mes lesiname paukščius Lietuvoje užaugintais grūdais. Patys gaminame kombinuotus pašarus iš grūdų, kurie sudaro 60–70 procentų. Dar dedama saulėgrąžų, kalkakmenio, druskos. Jeigu grūdai prifarširuoti chemikalų, tai bus ir mėsoje, bet mes tiriame grūdus, nieko draudžiamo juose nėra“, – sakė „Ginkūnų paukštyno“ vadovė.
Tik kairiosios arba dešiniosios šlaunelės?
„Šiaulių krašto“ skaitytojai, kilus kiaušinių skandalui, ėmė baimintis, kad ir vištos yra „farširuojamos“ įvairiais medicininiais preparatais, kurie kenkia žmonių sveikatai. Viena skaitytoja stebėjosi, kodėl prekybos centruose parduodamos arba tik kairiosios, arba tik dešiniosios šlaunelės.
„Gal į vieną šlaunį leidžia kokius vaistus, kad jos neparduodamos, nes yra subadytos?“ – baiminosi skaitytoja, jau girdėjusi tokių kalbų.
J. Staniaus teigimu, niekas vištoms vaistų su švirkštais neleidžia, nes Lietuvoje yra auginama apie 40 milijonų vištų. Vištos vaistinius preparatus gauna per lesalus ar vandenį.
„O vienos pusės šlaunelės – tai technologinio gamybos proceso rezultatas: kai automatais vištos skerdiena dalijama, į vieną maišą patenka, pavyzdžiui, tik dešiniosios, o į kitą, tik kairiosios šlaunelės, todėl taip ir atrodo, kad mūsų vištos auginamos tik su viena koja“, – juokėsi J. Stanius.