Dosjė:
Amžius – jau greit 45
Šeiminė padėtis – vedęs ir turi vaikų
Ūgis – 180 cm
Svoris – apie 78 kg
Patiekalas – mėsa
Skaitoma knyga – Jimo Collinso „Atverstas kelias“
Moterys – brunetės
Spalva – mėlyna
Penktadienio popietę, kai užsukome į svečius pas didžiausios Baltijos šalyse telekomunikacijų bendrovės „Omnitel“ prezidentą Antaną Juozą Zabulį, mus pasitiko jaunatviškai atrodantis, kostiumą drabužių spintoje užmiršęs vadovas. „Penktadienį popiet prasideda mano mėgstamiausias laikas, kai darbotvarkė jau nebespaudžia ir galiu ramiai apmąstyti per savaitę nuveiktus darbus bei nusibrėžti gaires kitai savaitei. O dėl kostiumo – mūsų bendrovėje galioja laisvos aprangos kodeksas. Juo gali pasinaudoti tiek vadovai, tiek ir kiti darbuotojai“, – šypsosi savo mėlyname kabinete NK pasitikęs A. Zabulis.
Prieš septynerius metus „Omnitel“ pakviestas vadovauti buvęs „Statoil“ Tarptautinės prekybos departamento direktorius ilgai nedvejojo prieš priimdamas akcininkų pasiūlymą. „Realiai nebuvo jokio apšilimo, bet galbūt ir gerai, nes, mano nuomone, vadovui papildomos adaptacijos nereikia. Mane pasirinko už tas savybes, kurias demonstravau dirbdamas „Statoil“, tad nemanau, kad atėjus dirbti į naują vietą reikia kardinalių pokyčių“.
Telekomunikacijų rinka, anot A. Zabulio, yra viena iš dinamiškiausių ir sparčiausiai besikeičiančių verslo sričių. Per septynerius metus „Omnitel“ išsikovojo užtikrintos lyderės poziciją GSM ir kitų mobiliojo ryšio paslaugų srityse. Vadovo teigimu, labai svarbūs ir pelningumo rodikliai, kuriuos per tuos metus pavyko išlaikyti stabilius.
„Darbuotojas turi būti orientuotas ne į procesą, bet į rezultatą. Galvojantys ir besielgiantys priešingai pas mus dažniausiai ilgai neužsilaiko. Apskritai „Omnitel“ vyrauja sveikai draugiška darbo atmosfera, dažnai darome tyrimus, kaip ir kodėl jaučiasi mūsų darbuotojai. Tai yra labai svarbu. Tose pareigose, kuriose nebūtina viską daryti nustatytu laiku nustatytą valandą, žmogus gali pats pasirinkti, kada jam geriau dirbti – ryte ar vakare. Režiminis darbas tikrai nėra siektinas tikslas, esu praeityje tai pajutęs ir savo kailiu. Nesame ir karinė gamykla ar panaši struktūra, kad visi aštuntą ryto susirinktų, o ketvirtą popiet išsiskirstytų“, – apie darbo principus pasakoja A. Zabulis.
IT naujovės Lietuvoje pasiteisina
„Omnitel“, palyginti su kitais Lietuvos operatoriais, galima drąsiai pavadinti inovacijų telekomunikacijų srityje pionieriumi. Kol „Tele2” šneka apie į eilinį vartotoją nukreiptą rinkodarą ir mažiausias paslaugų kainas, o „Bitė“ bando laviruoti tarp verslo ir privačių klientų, „Omnitel“ pirmauja kone visuose rinkos segmentuose. Vienas iš šiais metais bendrovės sau keliamų tikslų – pasiekti 1 milijardo litų bendrąją metinę apyvartą.
„Kai prieš kelerius metus padarėme gana drąsią įžvalgą, kad mobilusis internetas Lietuvoje taps viena sparčiausiai augančių paslaugų, daugelis tikriausiai mumis netikėjo. Tuo metu netgi Vakarų Europos šalyse mobilusis internetas dar tik žengė pirmuosius žingsnius. Tačiau gyvenimas parodė, jog mūsų prognozės visiškai pasitvirtino. Apskritai lietuviai, palyginti su kaimynėmis valstybėmis, yra imlūs naujausioms IT technologijoms ir mobiliosios telefonijos teikiamoms galimybėms. Praėjusiais metais pagal GSM skverbtį buvome pirmieji visame pasaulyje – tai daug ką pasako“, – džiaugiasi „Omnitel“ prezidentas.
Bendrovės strategija – žengti inovacijų keliu ir suteikti klientams galimybę naudotis naujausiais telekomunikacijų laimėjimais. Todėl „Omnitel“ pirmieji pasiūlė klientams 3G technologiją. Skeptikai dabartinėmis jos galimybėmis šalyje abejoja, tačiau gali būti, kad tai tik laiko klausimas. Kaip labai vykusią akciją A. Zabulis išskyrė ir bendrovės pasiūlymą klientams už tam tikrą mėnesinį abonentinį mokestį įsigyti nešiojamojo kompiuterio ir neriboto mobiliojo interneto paslaugų paketą. „Kiek teko vėliau domėtis, buvome pirmasis tokio pobūdžio pasiūlymą pateikęs operatorius Europoje. Tik vėliau panašią akciją pradėjo vykdyti vienas Austrijos operatorius, paskui analogiškų pasiūlymų atsirado ir kitose Europos šalyse. Dažnai susitikimuose užsienyje tenka išgirsti ir tokią nuomonę, kad jeigu viena ar kita technologija svetur dar yra per ankstyva, šalies rinka jai nepribrendusi, tai Lietuva dažniausiai jau būna naujovėms pasiruošusi“.
Paskutiniu metu mūsų šalyje daug diskutuojama apie sąlygų užsienio investicijoms prastėjimą. Lietuvai bent jau laikinai duris užtrenkė ir Europos ekonominio bendradarbiavimo bei plėtros organizacija (EBPO). Atrodo, kad šalies verslo konkurencingumas vis labiau globalizacijos veikiamame pasaulyje prastėja? „Labiausiai verslui pagalius į ratus kaišo šalyje įsigalėjusi biurokratija. Padėtį būtų galima įvardyti trimis žodžiais: biurokratija vardan biurokratijos. Procesai užtrunka labai ilgai – kuriamos įvairios strategijos, vėliau daromi planai, tada jie keliauja iš vienos ministerijos į kitą, o galiausiai paaiškėja, kad šalis neturi pinigų projektui įgyvendinti. Lietuviams taip pat trūksta ir administracinių gebėjimų. Vis dėlto šalyje yra tikrai daug gabių, drąsių verslininkų, kurie, nepaisant įvairių kliūčių, sugeba sukurti puikiai dirbančias įmones, savo veikla garsėti ir už valstybės ribų“.
Rytuose daugiau konkretumo
Darbo reikalais daug keliaujantis verslininkas savo simpatijas nėra linkęs skirti kuriai nors vienai aplankytai šaliai. Išskirtinai galbūt savitos ir įdomios, anot jo, Azijos šalys – Kinija, Japonija, taip pat JAV. „Kalbant apie dalykines keliones, paskutiniu metu patinka vykti į Rytų Europos valstybes. Nors ir keista, tačiau ten vykstančių susitikimų metu, palyginti su turtingesnėmis šalimis, kur kas daugiau pasakoma. Šnekama konkrečiau, išvengiama perdėtos diplomatijos“, – teigia A. Zabulis.
Kelionių metu tenka sutikti daug nusipelniusių ir pasiekusių žmonių. Iš išskirtinių konferencijų ir seminarų A. Zabuliui įsiminė „Virgin“ imperijos įkūrėjo Richardo Bransono pranešimas vienoje iš konferencijų. Pasak „Omnitel“ vadovo, aiškiai matyti, kad vienas iš turtingiausių pasaulio žmonių tą, apie ką šneka, yra išbandęs savo kailiu, pats perėjęs visus verslo kūrimo etapus.
Žmona Ramunė, dirbanti Lietuvos banko valdybos nare, taip pat dažnai kraunasi lagaminus ir vyksta į komandiruotes. „Pasitaiko ir tokių situacijų, kai ryte gerdami kavą sužinome, kad man popiet teks skristi į Stokholmą, o žmonai – į Frankfurtą. Tada pradedame galvoti, kur teks palikti mažąją (dukrą Ingą – aut. past.). Kol sūnus Laurynas buvo jaunesnis, pagloboti sesutę būdavo pavedama jam, tačiau jam išvykus iš namų dabar su šeima gyvename tarsi antrąjį gyvenimo etapą“.
Tėvo, pirmuosius simbolinius žingsnius į verslą žengusio dar studijų Vilniaus universiteto Fizikos fakultete laikais, pėdomis seka ir sūnus. Jis šiuo metu studijuoja verslo vadybą Anglijoje, Vorviko universitete. „Kokio nors ypatingo skatinimo rinktis verslininko karjerą nebuvo, tačiau pašnekesiai su sūnumi, patarimai paskaityti vieną ar kitą rimtą knygą, matyt, padarė savo. Prieš kelerius metus, jam dar besimokant vidurinėje, pasiūliau pažaisti virtualių investicijų žaidimą, o gautą pelną sumokėti grynaisiais. Na, ir ką manote? Susidarė „probleminė“ suma. Dažnai pasikalbame apie verslą. Jis man atsiunčia sunkesnes užduotis, kurias galėčiau padėti išspręsti kaip verslo praktikas, tačiau turiu pripažinti, kad ne viską pavyksta perprasti ir man“, – šypsosi A. Zabulis.
Laisvalaikis – šeimai ir sportui
Bendrovės vadovas vis dar prisimena laikus, kai mobilusis telefonas užimdavo „pusę stalo“. Pirmąkart mobilųjį A. Zabulis įsigijo prieš gerus dvyliką metų. „Rodos, tai buvo „Motorola“. Mobilusis ir faksas viename. Tuo metu tai atrodė nerealus technologinis stebuklas“. Tačiau dieną be telefono, nors ir norėtų, A. Zabulis sunkiai įsivaizduoja ir nebando atsidurti už ryšio zonos ribų. „Mobilusis labai daug padeda tvarkant darbo ir asmeninius reikalus. Nors ne visi gaunami skambučiai ir būna naudingi, tačiau telefonas, kaip komunikacijos priemonė, yra labai svarbus“, – tvirtina A. Zabulis.
Ir iš tiesų suspėti visur energijos nestokojančiam verslininkui be mobiliojo sunkiai pavyktų. A. Zabulis, be pagrindinio savo darbo, turi ir daug „užklasinės“ veiklos. Premjero visuomeninis patarėjas IT klausimais, Baltijos vadybos instituto ir Vilniaus „Rotary“ klubo narys, Žinių visuomenės tarybos prie LR Prezidentūros pirmininkas – visuomeninė veikla „Omnitel“ prezidentui nesvetima. „Kiekvienas žmogus gali spėti nuveikti daug darbų, jei aplink save susikuria komforto zoną, sąlygas, padedančias geriausiai įvykdyti užsibrėžtus tikslus“, – į klausimą, kaip pavyksta neperdegti, atsakymo ilgai neieško A. Zabulis.
Laisvalaikį verslininkas skiria šeimai, pramogoms ir sportui. „Viena „liga“ stengiuosi nesusirgti: ir tenisą pažaidžiu, ir krepšinio kamuolį pamėtau, ir su šeima po miškelį pabėgioju“. Nors, kaip kiekvienas lietuvis, verslininkas neabejingas krepšiniui, tačiau domisi ir kitomis sporto šakomis. Skaitymas – taip pat vienas iš prioritetų, tačiau jam dažniausiai laiko lieka laisvu darbo kelionių metu. Trys keturios knygos visada atsiduria kelioniniame verslininko krepšyje.
„Vadovavimas bendrovei, kuri yra gyvas, besikeičiantis organizmas, atima energijos. Tačiau visada prisimenu elementarią taisykle. Jei pats nevaldysi savo dienotvarkės, ją valdys kas nors kitas“, – visiems, keikiantiems nesibaigiančių darbų vasarą maratoną ir svajojantiems apie ramų gulėjimą Palangos pliaže, pataria A. Zabulis.
Tomas Fedaravičius