Vasarą Londono olimpinių žaidynių metu Lietuvos krepšinio aistruolis Petras Leščinskas buvo apkaltintas rasizmu ir nubaustas didele pinigine bauda. Šiandien, gruodžio 7 d., Londono Snaresbruko Karūnos teisme įvyko apeliacinio tesimo posėdis. Jo metu bylą nagrinėjęs teisėjas nusprendė, kad prokuratūra neturi pakankamai įrodymų, jog Londono olimpinėse žaidynėse 2012 m. rugpjūčio 31 d. Lietuvos ir Nigerijos vyrų krepšinio rungtynių metu buvo įvykdytas koks nors rasinio pobūdžio viešas nusikaltimas.
Todėl visi Petrui Leščinskui pateikti kaltinimai buvo panaikinti ir byla nutraukta.
Primename, kad 36 metų P. Leščinskas buvo apkaltintas skleidęs beždžionių garsus, kai Nigerijos krepšininkai turėjo kamuolį bei neonacistiškai saliutavęs. P.Leščinskas, naktį praleido areštinėje, o teismo salėje teisėja Sonia Sims jam skyrė 2500 svarų sterlingų baudą. P.Leščinskas dar turėjo sumokėti ir 85 svarus sterlingų už teismo išlaidas. Iš viso – apie 11,4 tūkst. litų. „Toks elgesys teršia visų olimpinių žaidynių dvasią“, – pridūrė teisėja S. Sims.
P.Leščinskas buvo paleistas teismo salėje, tačiau nesumokėjęs piniginės bausmės kalėjime atsidurtų 28-ioms dienoms. Anot sirgalių, prieš paleidžiant P.Leščinską, teismas pareikalavo sumokėti užstatą. “Teisėja paskelbė kaip ir ultimatumą – mūsų darbo laikas baigėsi, tad arba per 10 minučių sumokate užstatą, arba 28 paroms uždarome tave į kalėjimą ir baudos mokėti nereikės. „Smulkmena“, bet sumokėti banko kortele nebuvo leista, o tokios sumos grynųjų niekas, žinoma, neturėjo. Situaciją išgelbėjo Antanas Guoga, kuriam pareiškus, kad už durų laukia pusės pasaulio žiniasklaida ir šitaip iš žmonių tyčiotis nevalia, britai nusileido ir sutiko užstatą priimti mokėjimų kortele,” – buvo rašoma vieno Lietuvos rinktinės gerbėjo dienoraštyje Delfi.lt interneto portale.
P.Leščinskui nepavyko pamatyti rungtynių tarp Lietuvos ir Prancūzijos rinktinių. Lietuvis su draugu buvo išvestas iš arenos, o vėliau – ir iš Olimpinio parko. Per Lietuvos rinktinės rungtynes su Prancūzija arenos tvarkdariai neleido lietuviams sueiti į vieną vietą ir kartu organizuotai palaikyti komandos, taip pat per rungtynes stovėti, griežtai liepę sėstis į savo vietas.
Jau prieš olimpiadą Lietuvos rinktinės gerbėjai skundėsi, kad į krepšinio turnyrą yra labai sunku gauti bilietus. Tačiau Londono olimpinėje arenoje tuščių vietų yra pakankamai. Po rungtynių susirinkę Lietuvos rinktinės aistruoliai sukūrė pareiškimą ir išsiuntinėjo jį žiniasklaidai, Londono olimpinių žaidynių organizaciniam komitetui, Prezidentūrai, Seimui, Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui (LTOK), Užsienio reikalų ministerijai (URM) ir kitais adresais.
Pareiškime buvo rašoma: „Mes norime aiškiai pasakyti Didžiosios Britanijos žmonėms, olimpinių žaidynių organizaciniam komitetui ir visiems sporto aistruoliams, kad smerkiame bet kokias rasizmo ir diskriminacijos apraiškas dėl rasės, seksualinės orientacijos ir religijos. Krepšinis – nacionalinė sporto šaka Lietuvoje, kuri tapo mūsų tautos dalimi. Visa šalis palaiko mūsų šalies rinktinę. Mūsų valstybė daug metų kentėjo nuo nacistinės Vokietijos ir Sovietų Sąjungos prievartos: etninė diskriminacija, psichologinis teroras.
Antradienį per Lietuvos rinktinės rungtynes, vienas iš mūsų komandos aistruolių buvo suimtas dėl parodyto nacistinio gesto. Ši naujiena nuvilnijo per visą mūsų šalį. Tai nepagrįstas kaltinimas mūsų mažai šaliai. Kaip bebūtų, tačiau šis gestas buvo neteisingai suprastas ir įvertintas policijos bei administracijos, kurie suėmė vieną iš sirgalių. Aistruolis buvo apkaltintas, kad parodė nacistinį ženklą, tačiau jis tiesiog iškėlė aukštyn ranką norėdamas paploti komandai. 36-erių metų sirgalius griežtai paneigė, kad norėjo pavaizduoti nacį.
Taip pat, policija neketina jam grąžinti jo paso, kreditinių kortelių, grynųjų pinigų, mobiliojo telefono ir kitų svarbių daiktų, kuriuos jis turėjo, kai buvo suimtas. Beje, kai šiandien jis bandė įeiti į rungtynes tarp Lietuvos ir Prancūzijos, nebuvo įleistas. Tačiau kas gi atsitiko su svarbiausiu britų teisėsaugos principu – „Nekaltas, kol teismas to neįrodė“?“ Panašių kaltinimų Lietuvos krepšinio rinktinės gerbėjai, išmaišę visą pasaulį, nebuvo patyrę nė vienoje šalyje.“
–Pasodinti žmogų į kalėjimą ir skirti 10 tūkst. litų baudą vien už tai, kad jis du kartus suplojo ir iškėlė rankas į viršų? Ar dėl to, kad vienos nespėjo nuleisti? Patys suprantat - nelabai čia ką yra apie tai komentuoti," - nekalbus buvo Lietuvos rinktinės sirgalių lyderis Tomas Balaišis-Sėkla.