Konservatoriai savo partneriais žada pasirinkti tuos, kurie sutiks su mūsų numatoma ilgalaike politine trajektorija. Šiuo metu Tėvynės sąjungos pirmininkas neatskleidė, kuri partija jam atrodytų labiau tinkama.
Antradienį įvykusiame Tėvynės sąjungos (TS) suvažiavime partijos Politikos komiteto pirmininkas prof. Vytautas Landsbergis ragino konservatorius vykdyti kietesnę politiką ir netiesiogiai kritikavo partijos vadovybę. Pirmiausia, prof. V. Landsbergio nuomone, anksčiau nei tai buvo padaryta derėjo atsiriboti nuo socialdemokratų vyriausybės ir Gedimino Kirkilo. Pastarasis, pasak profesoriaus, nevykdė mainais į paramą jo kabinetui duotų pažadų ir privalėjo būti „demaskuotas anksčiau“. V. Landsbergio kalboje buvo ir daugiau kritinių pastabų bei raginimų konservatoriams tapti tikra atsvara valdančiajai nomenklatūrai. Apie tai su TS pirmininku Andriumi Kubiliumi kalbėjosi „Balsas.lt“ spec. korespondentas Tomas Čyvas.
- Įvykusiame partijos suvažiavime nuskambėjusi partijos Politikos komiteto pirmininko profesoriaus Vytauto Landsbergio kalba ir Jūsų paties pasisakymas buvo gan skirtingi ir atrodė, kad ryškiai skyrėsi politinės situacijos vertinimas. Jei Jums irgi taip atrodo, gal galėtumėte kiek labiau atskleisti šių skirtumų turinį?Ar įžvelgėte profesoriaus pasisakyme kritiką savo atžvilgiu ir kaip ją vertinate?
- Na, jei visi kalbėtume vienodai, tai jau būtų TSKP, o ne TS(LK). Dėl kritikos, tai mes visada esame jai atviri. Kritikuojam vieni kitus, diskutuojame ir tuo gal skiriamės nuo kitų partijų.
Manau, kad mūsų matymas yra pakankamai aiškus ir vieningas. Matome didelius iššūkius, kuriuos žada artėjantys rinkimai. Nebūtina to visiems kartoti kiekvieną kartą. Tai, ką savo kalboje sakė profesorius V. Landsbergis, prieš tai partijos taryboje sakė Rasa Juknevičienė. Aš pats, matydamas tas problemas, jau prieš kurį laiką ėmiausi visų galimų priemonių, kad būtų sustabdytas nešvarių pinigų dalyvavimas šiuose rinkimuose. Šiandien, kad tai būtina, kaip tik pavyko įtikinti ir Seimo pirmininką Viktorą Muntianą.
Iš kitos pusės, aš manau, kad Lietuvos žmonės nori girdėti ne tik labai stiprius pavojaus signalus, o apie tai kalba ir mano paties cituotas žurnalistas Edwardas Lucasas, bet nori ir tam tikrų Lietuvos perspektyvos gairių. Jas irgi reikia vardinti - tą aš ir darau, kuomet kalbu apie normalią valdžią ir normalią politiką. Čia mano ir profesoriaus požiūriai sutapo, nes jis savo kalboje citavo ir mane.
- Jūs savo kalboje sakėte, kad nereiktų stebėtis, jei savo tikslams įgyvendinti po rinkimų pasitelksite ir tuos, kuriuos dabar pagrįstai kritikuojate. Ar tai reiktų vertinti kaip signalą kuriai nors konkrečiai partijai? Ar tai reiškia, kad su tais pačiais socialdemokratais po rinkimų vėl bus galima tartis?
- Mes kritikuojame ir Liberalų sąjūdį, ir liberalcentristus, ir socdemus, ir paksininkus, ir kitus. Visas partijas.
- Jūs, kaip politikas, tikrai modeliuojate įvairias situacijas. Aukšti partijos Tvarka ir teisingumas (TT) reitingai byloja, kad Seime jie gali tapti įtakinga jėga. Ką darysite, jei teks rinktis tarp TT ir socdemų? Ar eisite dar kartą su G. Kirkilu kartu gelbėti Lietuvos nuo populistų?
- Mes būsime ta partija, kuri formuos koaliciją. Savo partneriais pasirinksim tuos, kurie sutiks su mūsų numatoma ilgalaike politine trajektorija. Šiuo metu mes tikrai nesakysime ir nevertinsime - kuri partija mums atrodytų labiau tinkama. Matome daug problemų šiandieniniame Lietuvos politiniame gyvenime ir partijų veikloje. Būtų gerai, jei, sutelkus visas centro dešiniąsias jėgas, pavyktų laimėti tiek, kad neiškiltų jokių problemų formuojant koalicijas. Esu įsitikinęs, kad užsitikrinsime tokią paramą, kad galėsime patys rinktis, su kuo jas sudaryti.