Daug metų dvejojęs, Monako kunigaikštis Alberas (Albert) pranešė apie sužadėtuves su Šarlin Vitstok (Charlene Wittstock). Monako gyventojai tikisi, kad į jų valstybę grįš praėjusių laikų spindesys.
Gandų būta jau anksčiau: rūmams vis tekdavo neigti, kad Jo Šviesybė kunigaikštis Alberas II slapta susižadėjo ar net susituokė su buvusia plaukike iš Pietų Afrikos Šarlin Vitstok. „Vieną dieną tai įvyks, bet laikas dar neatėjo", - pareiškė pats kunigaikštis 2009 m. pabaigoje. Kartą jis yra sakęs nerandantis idealios moters. Stebėtojams naujų įtarimų kilo per Švedijos princesės Viktorijos vestuves. Valdantysis Monako kunigaikštis į vestuves, savaime suprantama, buvo pakviestas, bet jo palydovė protokolo specialistams tapo rimta problema: nuolatinė Albero draugė nėra nei kilminga, nei kunigaikščio sužadėtinė, nei žmona. Pagal griežtą karališkąjį protokolą svečių sąraše jos išvis neturėjo būti. Tačiau Alberas iškilmėse pasirodė su Šarlin, vieną akimirką net nukreipdami susirinkusios publikos dėmesį nuo jaunųjų. Aukštuomenės gyvenimo žinovai čia įžvelgė tam tikrą ženklą: amžinasis viengungis netrukus susisaistys. Tačiau kad tai įvyks taip greitai, niekas nesitikėjo. Tad rūmų pranešimas, kad kunigaikštis išties susižadėjo su buvusia profesionalia plaukike, buvo tikras netikėtumas. O gandams ir toliau lieka daug erdvės. Rūmai nepranešė, nei kada susižadėjo 52 metų kunigaikštis ir jo 32 metų draugė, nei konkrečios vestuvių datos. Reikės išsiaiškinti ir kitus svarbius klausimus, pavyzdžiui, kuris dizaineris kurs būsimosios Monako kunigaikštienės vestuvinę suknelę.
Grimaldžių spindesys ir skurdas
Bet daugelis nykštukinės Žydrojo kranto valstybės, kurią jau 700 metų valdo Grimaldžių šeima, gyventojų bus patenkinti, kad jų valstybės galva apskritai pasiryžo tuoktis. Jie gali tikėtis, kad į Monaką grįš pasakiškas spindesys ir prabanga, kuria pasižymėjo Monakas, kai jį valdė kunigaikštis Renjė III (Rainier III) ir kunigaikštienė Gracija Patricija (Gracia Patricia). Nuo tų laikų Monakas ir Grimaldžių dinastija patyrė daug. Gracija Patricija 1982 m. žuvo automobilio avarijoje, jos dukros Karolina (Caroline) ir Stefani (Stephanie) daug metų buvo bulvarinės spaudos taikiniai. Karolina greitai išsiskyrė su pirmuoju vyru pleibojumi Filipu Žiuno (Philippe Junot), su kuriuo, nepaisydama tėvų įspėjimų, pernelyg anksti nužygiavo prie altoriaus; antrasis jos sutuoktinis Stefanas Kaziragis (Stefano Casiraghi) žuvo per skuterių lenktynes. Jauniausioji sesuo Stefani irgi netramdė jausmų: po romanų su Žano Polio Belmondo (Jean Paul Belmondo) ir Aleno Delono (Alain Delon) atžalomis ji ištekėjo už tuometinio asmens sargybinio Danielio Diukrujė (Daniel Ducruet) ir su juo susilaukė dviejų vaikų. Tačiau jų santuoka iširo, o kita, su cirko artistu Adanu Lopesu Peresu (Adans Lopez Peres), truko lygiai metus. Alberas tapo amžinuoju viengungiu. Gracija Patricija kartą sakė, kad Alberas visuomet buvo rimtas berniukas. Renjė III manė, kad tikriausiai sūnų paveikė nesėkmingas seserų vedybinis gyvenimas. O pats Alberas, kaip teigiama, yra pasakęs: „Neturiu teisės apsirikti". Nors kandidačių į kunigaikštienes, regis, niekada netrūko: Alberą, valstybės galva tapusį 2005 m. po kunigaikščio Renjė III mirties, visada supo gražios moterys, jam buvo priskiriama gausybė romanų, pavyzdžiui, su tokiomis gražuolėmis kaip Naomi Kempbel (Naomi Campbell) ir Klaudija Šifer (Claudia Schiffer), nors galbūt tai tik paskalos. Tuo tarpu visiškai tikra yra tai, kad mėgstantis bendrauti, malonaus būdo Alberas susilaukė dviejų nesantuokinių vaikų - 1992 m. su amerikiete padavėja dukters Žasminos Greisės (Jazmin Grace) ir 2003 m. su stiuardese, kilusia iš Togo, sūnaus Aleksandro Kosto (Alexandre Coste). Alberas tėvystę pripažino, tačiau sosto įpėdiniais abu vaikai negali tapti, nes paveldėti Monako sostą gali tik katalikiškoje santuokoje gimę atžalos. Pirmoji sosto paveldėtojų eilėje šiuo metu yra princesė Karolina, o antrasis - jos sūnus Andrėjas Kaziragis (Andrea Casiraghi). Jei Grimaldžių dinastija kada nors baigtųsi, Monakas atitektų Prancūzijai. Bet kol kas to baimintis nereikia.
Suartino meilė sportui
Princas ir 20 metų jaunesnė plaukikė prieš dešimt metų susipažino sporto varžybose. Abu juos suartino aistra sportui. Dabartinėje Zimbabvėje gimusi, Pietų Afrikoje užaugusi Šarlin ilgai siekė plaukikės karjeros aukštumų. Nuo vaikystės jos gyvenimas buvo skirtas sportui; ji kartą pasakojo kasryt keldavusi ketvirtą ryto ir važiuodavusi į treniruotę. Vitstok tapo Pietų Afrikos jaunimo čempione, užėmė 5-ąją vietą 2000 m. Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse, o vėliau iškovojo tris aukso medalius plaukimo Pasaulio taurės varžybose. 2008 m. jai dėl peties traumos teko atsisakyti profesionalios sportininkės karjeros. Be to, Šarlin yra ne tik sportininkė. Prieš atvykdama į Monaką ji dirbo vaikų darželio auklėtoja, kaip kadaise princesė Diana. Alberas, kaip pasakojo pats, vaikystėje svajojo tapti kaubojumi, o vėliau žavėjosi buriavimu ir fechtavimu, rankiniu, skvošu, dziudo ir slidinėjimu. Jis yra savo šalies olimpinio komiteto prezidentas ir Tarptautinio olimpinio komiteto narys, keturis kartus dalyvavo žiemos olimpinėse žaidynėse (bobslėjaus varžybose) ir dukart Paryžiaus-Dakaro ralyje. Nuo 2006 m. Šarlin Alberą pradėjo reguliariai lydėti į oficialius renginius.
Solidus jaunikis
Gal šimtą kartų kunigaikščio rūmai neigė gandus apie būsimas vestuves. Princas, kurio turtas vertinamas dviem milijardais eurų ir kuris buvo laikomas geriausia partija po princo Viljamo, vis nuvildavo Monako piliečius, kurie tikėjosi, kad jų valdovas baigs plevėsos gyvenimą. Dabar visa keičiasi. Alberas yra brandus jaunikis: 52 metų vyras jau pliktelėjo, jo figūra nebėra tokia sportiška kaip anksčiau. Monako gyventojai jį myli, galbūt ir todėl, kad jis nurimo, tapo solidesnis. Pastaraisiais metais jis pademonstravo esąs liaudies mylėto kunigaikščio Renjė III vertas įpėdinis. Alberas Monaką valdo jau 5 metus: jis energingai ėmėsi modernizuoti mažąją kunigaikštystę ir pakeisti jos, mokesčių rojaus, reputaciją. Šiuo metu ji jau tampa autoritetingu finansų centru. Daugiau kaip 40 000 žmonių kasdien vyksta dirbti į Monaką, vieną mažiausių pasaulio valstybių, kurioje gyvena vos 33 000 gyventojų. Be to, politologiją studijavęs Alberas domisi aplinkosauga: 2006 m. jis dalyvavo poliarinėje ekspedicijoje, taip norėdamas atkreipti dėmesį į klimato atšilimo keliamus pavojus, buvo pirmasis valstybės vadovas, apsilankęs Šiaurės ašigalyje, o 2009 m. pradžioje nukeliavo į Pietų ašigalį. Be to, kaip ir velionis tėvas, Alberas yra neišpuikęs, visiems prieinamas monarchas.
Legendinė pora
Šarlin ir Alberas yra pora, galinti lygiuotis į Renjė ir Graciją. 32 metų Šarlin net išvaizda primena Albero mamą, vieną gražiausių XX a. moterų, Holivudo žvaigždę Greisę Keli (Grace Kelly). Kunigaikštis Renjė ir kino aktorė buvo viena įspūdingiausių to meto porų. Kalbama, kad patarimą vesti arba Greisę Keli, arba Meriliną Monro (Marilyn Monroe) Renjė davė laivininkystės magnatas Aristotelis Onasis (Aristoteles Onassis): žūtbūt reikėjo pagerinti Monako įvaizdį ir išgelbėti valstybę nuo gresiančio bankroto. 1955 m., per Kanų kino festivalį, Greisė susitiko su Renjė - tai buvo didelės ir tragiškos meilės pradžia. Jų vestuves visame pasaulyje stebėjo triskart daugiau žmonių nei Anglijos karalienės sutuoktuvių ceremoniją. Greisė Keli tapo kunigaikštiene Gracija Patricija. Pasaulio spauda pradėjo kone kasdien aprašinėti dar neseniai tokią apsnūdusią kunigaikštystę, pinigai ėmė plaukti į Monte Karlą, nekilnojamojo turto kainos šoktelėjo į neregėtas aukštumas. Tiesa, valdovų poros santuokinis gyvenimas nebuvo be šešėlių, bet tai paaiškėjo tik vėliau. Kalbama, kad Gracija Patricija jautėsi įkalinta rūmuose, ją varžė etiketas, ji ilgėjosi senųjų laikų, kai buvo ne moteris šalia kunigaikščio, o pati žvaigždė. Tačiau namų be dūmų nebūna, o Renjė ir Gracija, kaip tvirtina juos pažinojusieji, iš esmės buvo laimingi kartu. 1982 m. rugsėjo 13-ąją kunigaikštienė, važiuodama vingiuotu kalnų keliu iš vasaros rezidencijos į rūmus, posūkyje nesuvaldė angliško visureigio ir nukrito 40m į prarają. Šalia jos sėdėjusi jaunylė Stefani atsipirko stuburo trauma, kunigaikštienė žuvo. Renjė daugiau nebevedė ir 2005 m. buvo palaidotas šalia žmonos.
Parengta pagal "Respublikos" priedą "Julius/Brigita"
Parengė Milda Kunskaitė