Invazinės, mirtinai pavojingos širšės žudikės į Šiaurės Ameriką iš Azijos atklydo prieš porą metų ir ne tik baugina žmones, bet ir kelia didelių rūpesčių bičių augintojams.
Širšių medžiotojas ant medžio šakos kabina butelį su lipniu saldžiu skysčiu, apelsinų sultimis ar džemu. Bando suvilioti ne bet kokią širšę, o iki penkių centimetrų užaugančią Azijos širšę žudikę, kokių Šiaurės Amerikoje dar prieš kelerius metus nėra buvę.
Sugavę ją mokslininkai ne pritrėškia, o pritvirtina jai miniatiūrinį radijo siųstuvą.
Entomologas Chrisas Looney teigia: „Prijungiame joms radijo siųstuvus, kad galėtume sekti jas iki lizdo kažkur tankmėje, giliai miške. O tuomet išnaikiname tą lizdą.“
Gigantiškos širšės prieš porą metų pastebėtos Kanadoje, o netrukus ir Amerikos Vašingtono valstijoje. Invazinė širšių rūšis žudike pavadinta ne šiaip. Kasmet Japonijoje nuo jų įkandimų miršta iki pusšimčio žmonių, be to, jos tiesiog išpjauna ištisas bičių šeimas, ir Amerikos bitininkai jau pajuto nuostolius.
„Kai tik atsiranda koks nors ne vietinis organizmas – pasekmės būna labai skausmingos. Deja, šios širšės smarkiai kenkia ūkininkams, sunaikina ištisas bičių šeimas“, – teigia mokslininkas Svenas Spichigeris.
Radijo signalu pažymėtos širšės sekimas – tikra medžioklė. Aptikus lizdą – medis dar patikrinamas termovizoriumi. Širšių lizdas išskiria daug šilumos. Įsitikinus, kad tai tikrai jų buveinė – mokslininkai užsideda apsauginius kostiumus, apvynioja medį plėvele ir daužydami jį pagaliais susiurbia laukan skubančią irštvą.
„Labiausiai bijau, kad mūsų šalyje šiemet atsiras daug tokių lizdų ir mes net nenutuokiame, kur jie yra. Todėl labai svarbu, kad žmonės mums praneštų, kai pamato širšę“, – sako C. Looney.
Vašingtono ir Oregono valstijų mokslininkai sako medžiuose palikę tūkstančius spąstų su saldėsiais širšėms. Tikisi išnaikinti jų kuo daugiau, mat netrukus prasidės jų dauginimosi sezonas.