2008 metais JAV gyvenantys skaitytojai pradėjo labiau vertinti grožinę literatūrą. Kaip rodo Gyventojų surašymo biuro (US Census Bureau) atliktas tyrimas, 50,2 proc. tyrimo dalyvių per 12 mėnesių perskaitė bent po vieną pjesę, apsakymą, eilėraštį ar romaną.
Šiuos duomenis paskelbė Nacionalinis menų rėmimo fondas (National Endowment for the Arts), o kai kurias tyrimo ištraukas pirmadienį išanalizavo dienraštis „The New York Times“.
Fondo ataskaitoje pažymima, kad per pastaruosius 25 metus beletristikos skaitymo lygmuo visą laiką krito. Tarkim, 1982 metais bent vieną grožinės literatūros kūrinį perskaitė 56,9 proc. apklaustųjų, 1992 metais jų buvo 54 procentai, 2002 – 45,7 proc.
Palyginti su 2002 metais, skaitymo lygmuo pakilo visose amžiaus grupėse, bet ypač išaugo 18–24 metų grupėje. Kaip ir anksčiau, moterys skaito daugiau nei vyrai (58,1 ir 41,9 proc), baltieji daugiau nei kitų rasių atstovai, tarp kurių smarkiai daugiau pradėjo skaityti ispaniškai kalbantys amerikiečiai (31,9 proc. 2008 metais ir 26,5 – 2002-ais).
„The New York Times“ apžvalgininkas pažymi, kad tyrimas neparodo skirtumo tarp skaitymo kiekio ir kokybės: jame apklaustasis, perskaitęs vieną mėgėjišką apsakymą internete, lygus tiems, kurie per metus įveikė Dikenso ar Prusto rinktinius raštus.
Dana Gioia, Nacionalinio menų rėmimo fondo prezidentas, mano, kad skaitytojų aktyvumas padidėjo ne tik dėl interneto plėtros, bet ir dėl naujų sėkmingų projektų, tokių kaip „Oprah Winfrey knygų klubas“ atsiradimo bei jaunimui skirtų bestselerių.