Amerikiečiai suvalgo šeštadalį pasaulio mėsos, nors patys sudaro tik vieną dvidešimtąją pasaulio gyventojų. Tačiau ši tendencija gali pasikeisti.
Per pastaruosius penkerius metus mėsos ir paukštienos suvartojimas JAV smarkiai krito. Kas lėmė tokį pokytį? Ar sveika gyvensena, ar tiesiog būdas išgyventi krizę?
JAV žemės ūkio departamentas prognozuoja, kad 2012 metais amerikiečiai suvalgys 12,2 proc. mažiau mėsos ir paukštienos nei 2007-aisiais. Daugiausia mėsos vidutiniškai jie suvartojo 1999 metais. Tuomet vienas JAV gyventojas vidutiniškai suvalgė šiek tiek daugiau nei 86 kg mėsos per metus. 2002–2007 metais vartojimas buvo stabilus, o nuo 2008 metų pradėjo staigiai mažėti. Jautienos vartojimą amerikiečiai mažina jau 20 metų, o dabar mažiau valgo ir tradiciškai mėgstamos vištienos.
Praėjusiais metais atlikta apklausa rodo, kad 16 proc. amerikiečių daugiau nei pusę patiekalų valgo be mėsos, žuvies ar vištienos. 5 proc. teigia esantys vegetarai. 2003 metais vegetarais save laikė tik 2,8 proc. amerikiečių.
Bemėsių triumfas
Prieš 25 metus įsikūrusi amerikiečių organizacija „Meatout“ džiūgauja. Jos iniciatyva – skatinti žmones atsisakyti ar bent jau apriboti mėsos vartojimą. Pelno nesiekianti organizacija įvedė JAV išpopuliarėjusią bemėsių pirmadienių akciją ir ragina žmones bent jau vieną savaitės dieną nevalgyti mėsos.
Organizacija „Meatout“ pabrėžia sveikatos naudą, kurią gauna žmonės sumažinę mėsos vartojimą. Be to, mažiau valgydami mėsos žmonės taip pat saugo aplinką, nes mažėja šiltnamio efektą keliančių dujų išmetimas, vandens vartojimas.
Praėjusią savaitę per Ameriką nuvilnijo „Meatout“ renginių banga. Tuo metu organizatoriai dalijo nemokamus vegetariško maisto pavyzdžius ir skleidė žinią apie mėsos nevalgymo pranašumus.
Objektyvios priežastys
„Meatout“ atstovai džiaugiasi, kad pagaliau jų pastangos atsipirko ir amerikiečiai pradėjo rinktis sveikesnį maistą, tačiau JAV žemės ūkio departamentas teigia, jog tai lėmė objektyvesnės, ne nuo pačių žmonių pasirinkimo priklausančios priežastys.
Pirmiausia mėsos gamintojai padidino savo produktų eksportą į kitas šalis. Pavyzdžiui, kiaulienos eksportas 2008 metais padidėjo 40 proc. JAV vidaus rinkai liko mažiau mėsos ir paukštienos produktų, tad ir suvartojama mažiau.
Kita priežastis – padidėjusios sąnaudos. Ne sutapimas, kad pradėjus iš kukurūzų gaminti etanolį (degalus E–85), sumažėjo kukurūzų pašaro pasiūla ir padidėjo jų kaina. Pasak žemės ūkio departamento, kai kuriems mėsos gamintojams teko pasitraukti iš rinkos, o kiti sumažino gaminamų mėsos produktų kiekį ir pakėlė kainas, kad galėtų padengti išlaidas.
Galiausiai JAV žemės ūkio departamentas teigia, kad vyriausybės ir nevyriausybinių organizacijų pastangos kovoti su mėsos vartojimu atsipirko.
Krizės vegetarai
Šioje valstybinėje ataskaitoje dėl sumažėjusio vartojimo nekaltinama svarbi veikėja – krizė.
„Jie nekaltina recesijos, tai stebėtina, nes juk tai irgi veiksnys“, – rašo „New York Times“ maisto temų žurnalistas Markas Bittmanas.
Vienas iš JAV vertybių tyrimų institutų teigia, kad JAV sparčiai plinta nauja valgymo mada – „fleksitarizmas“. Šios mados atstovai – „fleksitarai“ – smarkiai mažina mėsos kiekį savo maiste, tačiau netampa visiškais vegetarais. Pasak instituto, amerikiečius rinktis tokią dietą paskatino jau minėta bemėsių pirmadienių akcija.
Tačiau maisto žurnalas „Gourmet“ aiškina, kad šie „fleksitarai“ yra recesijos vaikai. Mėsa yra brangiausias amerikiečių valgomas produktas. Tad per krizę jo pirmojo gyventojai ir atsisako.
51 proc. amerikiečių teigia, kad jie pakeitė mėsos pirkimo įpročius dėl pakitusių ekonominių sąlygų. Žemės ūkio analitikas Andrew Gottschalkas teigia, kad per pirmus krizės metus mėsos vartojimas krito 7 proc. ir šalies ūkininkai nuo tada sumažino jautienos, kiaulienos, paukštienos produkciją.
Rekordinės kainos
Praėjusiais metais JAV ūkininkai augino 99,39 mln. galvijų – tai yra mažiausia banda nuo 1973 metų, kai buvo pradėti skaičiuoti šalies galvijai. Be to, pasak specialistų, 2012 metais galvijų šalyje bus dar mažiau.
Negana to, kad dėl recesijos mažėja gyventojų perkamoji galia, mėsos gamintojai vis tiek priversti kelti kainas. Šiais metais jautienos ir kiaulienos kainos JAV turėtų pasiekti rekordus, nes prognozuojama, kad mėsos produkcija trauksis dar 5 proc. Tai lems jau minėtas eksporto augimas ir JAV pietvakariuose siautusi sausra, dėl kurios pabrango pašaras.
Specialistai „Reuters“ agentūrai sakė, kad net toliau traukiantis ekonomikai mėsos gamintojai kainas išlaikys aukštas, nes mėsos pasiūla bus maža. O šiais ir kitais metais mėsos kainos turėtų siekti rekordus.
Vegetariški mėsainia
Kita vertus, sumažėjus mėsos paklausai ir pasiūlai, atsivėrė niša vegetariniams produktams. „Los Angeles Times“ rašo, kad į JAV rinką įsiveržė ir joje įsitvirtino dirbtinė jautiena, kiauliena bei vištiena.
Remiantis naujausiais duomenimis, mėsai alternatyvių produktų pajamos išaugo 2,4 proc. Net greitojo maisto restoranai į savo valgiaraštį įtraukia vegetariškus patiekalus. Pavyzdžiui, „Burger King“ siūlo vegetarišką mėsainį, o „Johnny Rockets“ – net veganišką. Tuo pačiu keliu juda ir kitos didžiosios maisto restoranų grandinės.
Bemėsių patiekalų įsiveržimas į populiariausius restoranus yra reikšmingas ženklas, kad amerikiečių valgymo įpročiai keičiasi. „Fleksitarizmo“ sekėjai aiškina, esą mėsos vartojimo sumažėjimą lėmė amerikiečių noras tausoti aplinką ir sveikatą. Šių priežasčių įtakos paneigti negalima. Tačiau neaišku, ar amerikiečiai negrįš prie mėsėdiškų įpročių, kai tik mėsa atpigs, o recesija pasitrauks.
FAKTAI: Mėsos vartojimas
51 proc. amerikiečių teigia pakeitę mėsos valgymo įpročius dėl ekonominių priežasčių
2012 m. amerikiečiai suvalgys 12,2 proc. mažiau mėsos nei 2007 m.
JAV – daugiausia mėsos suvartojanti šalis pasaulyje. Amerikiečiai suvalgo šeštadalį pasaulio mėsos
Šiais metais vienas amerikietis vidutiniškai suvalgys 75 kg mėsos