Bendrovės „Glass market“ užmačiai Alytuje statyti universalų prekybos centrą A. Jonyno gatvėje, tarp Panemunės vidurinės mokyklos ir Profesinio rengimo centro bendrabučio priešinasi gatvės gyventojai, kiti alytiškiai. Jie kreipėsi į miesto merą Česlovą Daugėlą, savivaldybės tarybos narius, prašydami atšaukti atitinkamą sprendimą.
Taip pat Alytaus valdžią pasiekė Panemunės vidurinės mokyklos direktoriaus prašymas neleisti šalia mokyklos statyti prekybos centro.
Alytiškių nepaisė
Specialiojo plano sprendinius dėl prekybos centro A. Jonyno g. ankstesnės kadencijos miesto savivaldybės taryba, vadovaujama buvusio mero Vytauto Kirkliausko, patvirtino paskutiniame savo posėdyje, nepaisydama gyventojų surinktų ir savivaldybei įteiktų daugiau kaip 500 protesto parašų. Beje, tame pačiame posėdyje neatsižvelgta į verslininkų ir kitų alytiškių prieštaravimus dėl „Maxima“ prekybos centro statybos buvusios autobusų stoties vietoje.
Gyventojai, pasisakę prieš prekybos centro A. Jonyno gatvėje statybą, argumentuoja, kad vaizdingą skverą medžiais apsodino patys bei jų vaikai, kurie mokėsi Panemunės vidurinėje ir buvusioje Statybininkų mokyklose.
Iškirtus vertingus medžius ir užstačius teritoriją komercinės paskirties objektais, pablogėtų gyvenimo sąlygos, būtų sunaikintas kraštovaizdis. Pastačius maždaug 2000 kvadratinių metrų ploto prekybos centrą, prie jo būtų įrengta apie 70 vietų automobilių stovėjimo aikštelė, po žmonių langais nuolat važinėtų krovininės mašinos.
Alytiškių nuomonę iš dalies palaikė tuometinis Alytaus apskrities viršininkas Eugenijus Palavinskas, savivaldybei siūlęs atsižvelgti į gyventojų argumentus ir numatyti kitą prekybos centro vietą.
Tvirtinti specialiojo plano sprendinius be A. Jonyno g. planuojamo prekybos „taško” siūlė ir savivaldybės tarybos Investicijų, ekonomikos ir biudžeto, Aplinkos ir plėtros bei kiti komitetai. Buvo net parengtas alternatyvaus tarybos sprendimo variantas, tačiau tuometinių savivaldybės vadovų žodis nulėmė balsavimo rezultatus - taryba neišgirdo savo rinkėjų.
Nesiteikė atsakyti
A. Jonyno g. gyventojų iniciatyvinė grupė, kurią parėmė Lietuvos žaliųjų judėjimas, Alytaus žaliųjų bendrija „Griaustinis“ ir nemaža dalis alytiškių, po specialiojo plano sprendinių patvirtinimo nenuleido rankų ir iki šiol siekia, kad savivaldybės tarybos sprendimas dėl prekybos centrų išdėstymo būtų atšauktas bei pakoreguotas. Gyventojų skundai su daugybe parašų buvo įteikti Vyriausybei, Aplinkos ministerijai, pasiekė teismą ir buvusį alytiškių atstovą Seime – Julių Sabatauską. Pastarasis net nesiteikė atsakyti savo rinkėjams.
Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Česlovas Meržvinskas tvirtina, kad nuo pat 2004 m., kai pirmą kartą buvo pateiktas prašymas A. Jonyno g. 14D parengti aplinkosaugines planavimo sąlygas, nuosekliai laikėsi pozicijos, jog nepritaria vertingų medžių iškirtimui. Tačiau šio departamento Poveikio aplinkai vertinimo ir normatyvų skyriaus vedėjo pavaduotoja Odeta Spūdienė pasirašė dokumentą, kuris leido UAB „Glass market“ rengti detalųjį planą be reikalavimo išsaugoti visus medžius jų augimo vietose.
Verslininkai nesitraukia
Bendrovės „Glass market” atstovai aiškina, kad žemės sklypą A. Jonyno g. 14D įsigijo 2005 m., jau žinodami, kad bus leista keisti žemės sklypo naudojimo būdą, tačiau iš visuomeninės paskirties į komercinę žemė iki šiol nepakeista.
Teigiama, kad vien tik dėl galimybės judrioje miesto vietoje statyti prekybos centrą už sklypą buvo sumokėta didelė kaina, be to, šią žemę įsigyti norėjo ir UAB „Glass market“ konkurentai. Todėl bendrovės vadovai dabar tvirtina, kad būtent jie siekia keršto ir kursto gyventojus protestuoti prieš naujo prekybos centro statybą.
A. Jonyno g. gyventojai tokias „Glass market“ vadovų prielaidas vadina nesąmone ir savo ruožtu prisimena negražią istoriją, kai už savo butų durų rado užkištus raštelius. Juose alytiškiams priminta, kad panašios protesto akcijos dalyviai Vilniuje neva gavo dideles baudas už trukdymą bendrovės veiklai.
„...šiuo metu kooperuojamės ir rengiame bendrą kreipimąsi į teisėsaugos institucijas dėl Jūsų ne tik mūsų įmonei padarytos žalos, persekiojimo, kerštavimo, kliudymo teisėtai veiklai, abejotinų sprendimų savanaudiškais tikslais prisidengiant gyventojais” (kalba netaisyta – red. past.), - taip „Glass market“ bandė įtikinti Alytaus žaliųjų judėjimo atstovus neprotestuoti prieš prekybos centro statybą.
Klaidas reikia taisyti
Pakomentuoti situaciją „Miesto laikraštis“ paprašė savivaldybės tarybos narį Deividą Džervų: „Ankstesnės kadencijos savivaldybės taryba priėmė nemažai sprendimų, kuriuos gyventojai vertina nevienareikšmiškai. Užtenka prisiminti buvusios Autobusų stoties iškėlimą, niekam nereikalingą Nemuno prieplauką, bandymą pramoninį miestą paversti kurortu...
Kai A. Jonyno gatvės gyventojai paprašė manęs pagalbos dėl Specialiojo plano sprendinių, susijusių su naujo prekybos centro šioje gatvėje statyba, pirmiausia pagalvojau: „koks prekybos centras?” Juk skvere auga ąžuolai, beržai, kuriuos sodino Panemunės vidurinės mokyklos abiturientai, buvusios Statybininkų profesinės mokyklos absolventai.
Pavartęs su šia istorija susijusius dokumentus, niekaip negaliu suprasti, kodėl buvusios kadencijos savivaldybės vadovai ir atsakingi administracijos darbuotojai taip atvirai ignoravo ne tik gyventojų protestą, bet ir apskrities viršininko rekomendacijas bei Aplinkos apsaugos departamento draudimą iškirsti vertingus medžius žemės sklype A. Jonyno g. 14D?
Aplinkos apsaugos departamento direktorius irgi kalba, kad jie neva nuosekliai laikosi savo pozicijos, siekia išsaugoti visus medžius jų augimo vietoje, tačiau gal Č. Meržvinskas nežino, kokį dokumentą pasirašė jo pavaldinė O. Spūdienė?
Savivaldybės taryba artimiausiu metu svarstys pataisytą prekybos centrų išdėstymo schemą. Manau, šį kartą bus atsižvelgta į gyventojų nuomonę, - jie daug padarė, kad išsaugotų žaliąjį skverą ne tik sau, bet ir visam miestui.
Dabartinė savivaldybės taryba turi kuo greičiau taisyti senas klaidas ir susigrąžinti prarastą gyventojų pasitikėjimą”.
Antanas Sabaliauskas