Penktadienį Alytaus miesto savivaldybės meras Česlovas Daugėla, reaguodamas į pastaruoju metu žiniasklaidoje ir visuomenėje skleidžiamus įtarinėjimus ir kaltinimus dėl celiuliozės fabriko statybos protegavimo ir „palaiminimo”, esą neskaidrių viešųjų pirkimų konkursų ir kitus klausimus, surengė spaudos konferenciją, praneša šeštadienį "Alytaus naujienos".
Pastaruoju metu vietos žiniasklaidoje pasirodė Kauno žaliųjų judėjimo vardu pasirašytas kreipimasis į miesto gyventojus, kviečiantis į viešą susirinkimą Alytaus miesto savivaldybėje - pasipriešinti miesto valdžios sprendimui vietoj stadiono už Jazminų turgavietės leisti statyti didelį prekybos centrą. Kvietime taip pat raginta priešintis „valdžios normoms mieste statyti žmonių sveikatai pavojingą cheminę celiuliozės gamyklą”. Tad spaudos konferencijos pradžioje perskaitytas Lietuvos žaliųjų judėjimo vardu - Gintaro Bujakausko, o Pilietinės iniciatyvos grupės vardu - įgalioto asmens Virgilijaus Pranskevičiaus pasirašytas viešas pareiškimas apie tai, kad šios organizacijos gyventojų nekvietė į minėtą viešą susirinkimą.
„Noriu atkreipti jūsų dėmesį į keistą faktą: nuo 2002 metų iki šiol nei žiniasklaida, nei visuomenės atstovai ar žaliųjų organizacijos nerengė jokių protesto akcijų, neišdėstė savo nuomonės šiuo klausimu. Kaip pilietis, galiu daryti išvadą, kad tokia pozicija reiškė tylų pritarimą tol, kol prireikė celiuliozės fabriko kortą panaudoti neskaidriuose politiniuose žaidimuose”, - sakė Č.Daugėla.
Meras minėjo, kad Ūkio ministerijos sekretorius Gediminas Rainys raštiškai rašė prašymą Alytaus apskrities viršininkui Eugenijui Palavinskui, kuriame prašyta išreikšti Alytaus regiono plėtros tarybos nuomonę celiuliozės gamyklos statybos klausimu. Kadangi šis klausimas turėjo būti svarstomas Alytaus regiono plėtros tarybos posėdyje, E.Palavinskas savo ruožtu prašė miesto savivaldybės preliminarios nuomonės dėl šio klausimo tolesnio nagrinėjimo.
Taigi gegužės mėnesį posėdyje miesto savivaldybės tarybos nariai nusprendė protokoliškai pritarti Lietuvos Respublikos teritorijos bendrojo plano įgyvendinimo priemonių plano 103 priemonės („Dėl celiuliozės gamyklos statybos Lietuvoje projekto”) tolesniam nagrinėjimui. Taigi, pabrėžė meras, buvo ne sprendimas pritarti celiuliozės fabriko statybai Alytuje, o tik nuomonė dėl tokios gamyklos statybos Lietuvoje klausimo nagrinėjimo. Tai, mero įsitikinimu, visiškai skirtingi dalykai. Analogiška nuomonė, pasak Č.Daugėlos, išreikšta ir Alytaus regiono plėtros tarybos posėdyje.
„Kategoriškai atmetu ir paneigiu visus kaltinimus bei įtarinėjimus celiuliozės fabriko statybos protegavimu ar pagalba su šiuo verslu susijusioms įmonėms. Pareiškiu, kad man nežinomas investuotojas, kuris pageidautų Alytuje statyti celiuliozės fabriką, ir jokie sprendimai šiuo klausimu miesto savivaldybėje nepriimti”, - tvirtino miesto meras.
Miesto mero patarėjas, šilumos kainos perskaičiavimo taikymo teisingumo nustatymo komisijos vadovas Dobilas Kurtinaitis informavo apie miesto savivaldybės pastangas apginti alytiškių, kaip šilumos vartotojų, interesus. Buvo priminta, kad UAB „Litesko” vienašališkai, nepagrįstai, nesuderinusi su miesto savivaldybės taryba, įvedė didesnį tarifą: nuo birželio 1 dienos pradėjo taikyti naują paslaugos kainą - po 15,26 ct (be PVM) už šilumos energijos kilovatvalandę. O nuo liepos 1 dienos vienašališkai įvesta kita paslaugos kaina - 18,11 ct (be PVM), kuri taikoma ir dabar. (Anksčiau alytiškiai mokėjo po 12,73 ct už kilovatvalandę.)
Keli Alytaus miesto savivaldybės derybų su „Litesko” atstovais ir savininkais susitikimai laukiamų rezultatų nedavė. D.Kurtinaitis minėjo, kad Alytaus miesto savivaldybės ir UAB „Litesko” sudarytoje šilumos ūkio nuomos sutartyje numatyti atvejai, kada svarstytini klausimai dėl sutarties sustabdymo ar nutraukimo. Numatytos ir sąlygos, kaip sutartis gali būti nutraukiama konkrečiais atvejais. Tačiau, pasak D.Kurtinaičio, kol kas nėra kaip komentuoti atvejo, kuris ateityje „susifokusuos” savivaldybės ir „Litesko” santykiuose.
Visomis išgalėmis vengia viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto
Miesto meras sureagavo ir į kai kuriose regiono žiniasklaidos priemonėse paskelbtas, pasak jo, tikrovės neatitinkančias žinias, kad Č.Daugėlos anksčiau vadovauta statybų bendrovė „Kortas” šiemet neva laimėjo savivaldybės skelbtą viešųjų pirkimų daugiau nei už 15 mln. litų konkursą. Pasak Č.Daugėlos, buvo pateikta vienpusiška, tendencinga, kryptingai neigiama informacija, pažeidžiant Žurnalistų etikos kodeksą, LR visuomenės informavimo įstatymą ir elementarų padorumą, nes jis, kaip antroji pusė, nebuvo išklausytas.
„Kategoriškai pareiškiu, kad išrinktas Alytaus miesto meru visomis išgalėmis vengiu viešųjų ir privačiųjų interesų konflikto, nedarau jokios įtakos viešųjų pirkimų organizatoriams, neproteguoju nė vienos bendrovės. Jeigu kas nors bando Alytaus gyventojams įteigti, kad yra kitaip, - tegul pateikia konkrečius įrodymus. Priešingu atveju pasilieku teisę tvirtinti, kad tai yra melas, šmeižtas arba nešvarūs politiniai, partiniai žaidimai”, - sakė Č.Daugėla.
Miesto meras atsakė į žurnalistų klausimą, kodėl kai kurie politikai jį viešai kritikuoja dėl „Maximos LT” paramos panaudojimo: „Kol kas be jokių skaičiavimų, be specialistų analizės, be projektų aptarimo sugalvota 1 milijono 50 tūkstančių litų paramos lėšų panaudoti viešojo tualeto prie „Dainavos” kino teatro statybai (tai kainuotų apie pusę milijono litų) ir rotušės apšvietimui. Savivaldybės vadovų pasitarime visi svarstėme - ar šios dvi problemos svarbiausios? Nejaugi nėra svarbesnių dalykų, kuriems reikia skirti paramą? Pavyzdžiui, yra pasiūlymas už dalį lėšų pakeisti Dzūkijos vidurinės mokyklos langus? Gal sulopyti gatvių duobes, sutvarkyti sankryžas? Reikia svarstyti.
Oficialiai nėra jokio dokumento, kuris reglamentuotų, kas yra paramos skirstytojas, todėl manome, kad šių pinigų panaudojimas savivaldybėje vienam ar kitam objektui turi būti bendrų diskusijų reikalas, o ne vieno asmens užgaida.”