• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

“Yukos” apetitas nepasotinamas - balandžio 22 dieną ji ir “Sibneft” pranešė apie būsimą susijungimą (kai kurie analitikai kalba apie “Sibneft” “prarijimą”). Rusijos ekonomikos istorijoje tai bus pirmasis tokio masto susiliejimas: “Yukos” virs “Yukos Sibneft”, didžiausia privačia kompanija pasaulyje pagal naftos atsargas.

REKLAMA
REKLAMA

35 milijardų JAV dolerių rinkos vertės "Yukos Sibneft" atsargos maždaug prilygs "Royal Dutch/Shell" grupės atsargoms, o susijungimo sandoris bus užbaigtas iki 2003 metų pabaigos. Jei "Yukos Sibneft" gavybos augimas išliks dabartinio lygio, netrukus naujoji bendrovė aplenks "ChevronTexaco" ir užims pasaulio rinkoje ketvirtą vietą, eidama po "British Petroleum". Pasak "Yukos" vadovo Michailo Chodorkovskio, "Yukos Sibneft" taps "pasaulio energetikos rinkos lydere".

REKLAMA

Jungiasi ar nori praryti?

Pirmajame susijungimo etape “Yukos” žada nupirkti 20 proc. “Sibneft” akcijų už 3 mlrd. dolerių. Toliau, kaip rašoma bendrame kompanijų pranešime, vyks akcijų mainai, kurių kursas bus 0,36125 proc. “Yukos Sibneft” akcijų už 1 proc. “Sibneft” akcijų.

REKLAMA
REKLAMA

Iš miglotų pranešimo formuluočių sunku daryti vienareikšmišką išvadą, ar kalbama apie naujos kompanijos sukūrimą, ar “Sibneft” užvaldymą. Beje, Rusijos žiniasklaidoje pasirodė žinių, kad tai yra užvaldymas: visas derybas su “Sibneft” akcininkais veda “Yukos”, o pasibaigus akcijų mainams, kompanija tiesiog pakeis pavadinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugelis ruošiamo sandėrio detalių liko neišryškintos. Pavyzdžiui, iki šiol neaišku, iš kur “Yukos” gaus nuosavų akcijų būsimiems mainams. Rinkoje jau pasklido kalbos, kad ruošiama 26 proc. akcijų emisija. Nors emisijos galimybė neatmetama, tačiau greičiausiai “Yukos” savo akcijų dalį nusipirks iš “Group Menatep”, kuri, kaip žinia, yra didžiausia “Yukos” akcininkė. Bet kokiu atveju pirmajame etape susivienijusios kompanijos kontrolė išliks pagrindinių “Yukos” akcininkų rankose.

REKLAMA

Kokios tolesnės perspektyvos?

Spėjama, kad šis sandoris taps viena iš pirmųjų konsolidacijos Rusijos naftos rinkoje operacijų po to, kai "British Petroleum" sudarė sandorį įsigyti TNK paketą už 6,75 milijardo JAV dolerių, "Shell" ir "TotalFInaElf" pradėjo derybas su "Sibneft" dėl galimo šios bendrovės akcijų paketo įsigijimo.

REKLAMA

Analitikai spėja, kad "Shell" ir "Total", kaip ir anksčiau, susidomėtų galimybe įsigyti naujosios bendrovės paketą.

Rusija ilgą laiką buvo antra didžiausia pasaulyje naftos eksportuotoja, nusileidžianti tiktai Saudo Arabijai, tačiau per pastarąjį dešimtmetį Rusijos naftos telkinius pradėjo plėtoti gausybė nedidelių bendrovių, kurios buvo pernelyg smulkios, kad sėkmingai konkuruotų su pasaulio milžinais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspertai prognozuoja, kad susijungimo sandorių bus daugiau. Pavyzdžiui, vien per pastarąją savaitę kitos naftos bendrovės "Surgutneftegaz" akcijų kursas pašoko daugiau kaip 40 procentų, kai paaiškėjo, kad nežinomi žaidėjai pradėjo aktyviai pirkti šios bendrovės vertybinius popierius. Spėjama, kad akcijas superka TNK-BP, norėdamos pritraukti šią bendrovę prie jau įvykdyto susijungimo sandorio.

REKLAMA

Kai "British Petroleum" paskelbė esanti pasirengusi žaisti Rusijos rinkoje, kai kurie analitikai prognozavo, kad užsienio investuotojai pradės pirkti Rusijos aktyvus, ignoruodami investicinio klimato šioje šalyje neprognozuotumą. "Yukos" ir "Sibneft" sandoris parodys, kad Rusijos rinką valdys "vietiniai rykliai", o užsienio investuotojams kelias į Rusijos rinką bus sunkesnis ir brangesnis.

REKLAMA

Tačiau būsimos milžinės kelias gali būti toli gražu ne rožėmis klotas. Kaip pažymi analitikai, naujoji bendrovė galės prilygti savo pasauliniams konkurentams mastu, bet ne diversifikacija. "Yukos Sibneft" naftos gręžiniai ir atsargos sutelktos Vakarų Sibire, be to, naujajai bendrovei trūks aktyvų, su kuriais būtų galima plėtoti rinkodarą ir naftos produktų pardavimą, kuris pasaulio bendrovėms yra apsauga nuo naftos kainų svyravimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ankstesnis bandymas žlugo

“Yukos” ir “Sibneft” sandėris bus jau antrasis kompanijų bandymas susijungti. Lygiai prieš penkerius metus “Yukos” ir “Sibneft” akcininkai buvo garsiai paskelbę apie susijungimą ir naujos kompanijos “Juksi” įsteigimą. “Yukos” valdybos pirmininkas Michailas Chodorkovskis ir “Sibneft” prezidentas Eugenijus Švidleris sutartį pasirašinėjo sausio 19 dieną ministro pirmininko Viktoro Černomyrdino akivaizdoje. Buvo numatyta, kad naujojoje kompanijoje 60 proc. akcijų priklausys “Yukos”, o 40 proc. - “Sibneft”. Pats Chodorkovskis aljanso kūrimo prasmę siejo su būtinybe plėstis ir didėti. Anot jo, perspektyvų turi tik ta kompanija, kuri sugeba išgauti ne mažiau kaip 100 mln. tonų naftos per metus.

REKLAMA

Beveik iš karto “Juksi” susidomėjo prancūzų kompanija “Elf Aquitaine”. Tų pačių metų kovo mėnesį net buvo pasirašytas susitarimas parduoti jai 5 proc. akcijų už 528 mln. dolerių. Beje, “Juksi” gyvavo šiek tiek ilgiau, nei V. Černomyrdinas išsėdėjo ministro pirmininko kėdėje: jau gegužę kompanijų jungimasis buvo sustabdytas. Patirto fiasko priežasčių buvo įžvelgiama labai įvairių - nuo valdymo metodų nesutapimo iki finansinių nesutarimų. Galiausiai jungimosi procese dalyvavę žmonės ėmė kalbėti, kad tiesiog nebuvo pasiruošta kompanijų susiliejimui ir partnerių dalys buvo skaičiuojamos “ant servetėlių”.

Šį kartą, atrodo, susijungimui buvo pasiruošta daug kruopščiau ir atsakingiau. Ateitis parodys, ar M. Chodorkovskio svajonė tapti "pasaulio energetikos rinkos lydere" išsipildys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų