JAV gąsdina pasaulį, kad diktatoriškas Irakas turi masinio naikinimo ginklų, pacifistai protestuoja prieš bet kokį karą, o cinikai kelia klausimą: kokį vaidmenį šiame konflikte atlieka nafta.
Kam atiteks Irako nafta?
Atrodo, niekas neabejoja, kad karas bus. Todėl net žemės kaina Kuveite šalia Irako fantastiškai kyla: visi tikisi, kad po karo bus pradėti atstatymo darbai, tiesiamos magistralės ir žemės kaina dar labiau padidės. Tačiau daug rimtesnis mūšis laukia dėl Irako “naftos pyrago” pasidalijimo. Šiandien Irakas išgauna 2,8 mln. barelių naftos per dieną. Ekspertai mano, kad palyginti nedidelės investicijos į infrastruktūrą leis per dvejus metus padidinti per dieną išgaunamos naftos kiekį 1 mln. barelių. O jei investicijos bus didelės, per penkerius metus gavybos apimtys gali išaugti iki 6 mln. barelių per dieną. Palyginimui: didžiausia pasaulyje naftos eksportuotoja Saudo Arabija gruodžio mėnesį išgaudavo po 8,05 mln. barelių per dieną.
George’o W. Busho administracija ketina aktyviai dalyvauti kuriant pokarinio Irako ateitį. Spalį įvyko susitikimas tarp JAV viceprezidento Dicko Cheyney bei Amerikos naftos ir statybos kompanijų vadovų (tarp kurių buvo ir “Exxon Mobil”, “ChevronTexaco”, “ConocoPhillips” ir “Halliburton” kompanijų vadovai). Vėliau Baltieji rūmai su didelių korporacijų atstovais dar ne kartą aptarinėjo Irako naftos sektoriaus greito perorganizavimo ir atstatymo klausimus.
Svarbiausias rūpestis - kaip apsaugoti Irako naftą nuo Husseino
Visi prisimena 1991 metų karą, kai Saddamui Husseinui paliepus atsitraukianti Irako armija padegė 730 iš 1 000 Kuveito naftos telkinių. To bijomasi ir dabar. Pasak pranešimų, S. Husseinas tokias akcijas jau yra suplanavęs.
Kaip jau rašė britų dienraštis "The Guardian", JAV valstybės departamento ir Pentagono atstovai informavo apie šiuos pasiruošimus praėjusių metų pabaigoje Vašingtone vykusiame susitikime su Irako opozicinių partijų nariais. Susitikime, kuriame buvo kalbama apie Irako ateitį, valstybės departamento atstovai pabrėžė, kad naftos telkinių apsauga yra "svarbiausia užduotis".
Vienas iš susitikimo dalyvių dienraščiui teigė, kad naftos gręžinių apsaugos planas "jau paruoštas". Specialieji padaliniai užtikrins svarbiausių objektų saugumą nuo pat sausumos operacijos pradžios.
Irako atstatymo darbai - pelningas verslas
Ne tik oficialūs pareigūnai, bet ir ekspertai teigia, kad Irako naftos gavybos infrastruktūra nuo karinių veiksmų nenukentės, vis dėlto labiau tikėtina, kad teks vykdyti didelius rekonstravimo darbus. Ekspertų nuomone, Amerikos statybos kompanijos, dalyvavusios Kuveito naftos pramonės atstatyme po 1990-1991 metų karo, turi dideles galimybes gauti pelningus užsakymus, kurių bendra vertė siektų apie 1,5 mlrd. dolerių.
Kaip prognozuoja “Deutsche Bank”, JAV pergalės naujame kare atveju, statybos kompanijos “Halliburton” ir “Schlumberger” gaus rangos užsakymus Irako gręžiniams ir vamzdynams atstatyti bei modernizuoti. Kaip galimus rangovus banko ekspertai įvardija ir kompanijas “Baker Hughes”, “BJ Services” ir “Weatherford International”.
“Deutsche Bank” ataskaitoje teigiama, kad iškart po karo bus panaikintos JTO sankcijos Irakui, o tai atvers tarptautinėms kompanijoms kelius į šalies naftos sektorių.
JAV neigia kalbas apie karą “dėl naftos”
JAV ir Didžiosios Britanijos vyriausybės aiškina, kad konfrontacija su Iraku nesusijusi su nafta. JAV valstybės sekretorius Colinas Powellas (Kolinas Pauelas) interviu dienraščiui "The Boston Globe" dar kartą pareiškė, jog "konflikto su Iraku atveju šios šalies kontrolę perims koalicijos lyderiai". "Irako nafta priklauso šios šalies liaudžiai. JAV neketina gauti naudos iš naftos", - pabrėžė jis.
Į klausimą, ar JAV bendrovės plėtos naftos telkinius, C. Powellas atsakė: "Aš nežinau. Jei mes atsidursime valstybės puolėjos vaidmenyje, mes suteiksime Irako tautai galimybę plėtoti naftos telkinius taip, kad jiems tai būtų naudinga".
Šiaip ar taip, ekspertai pažymi, kad naftos pramonės dalyvių ir G. W. Busho administracijos atstovų santykiai kaip niekada yra glaudūs ir dar ilgokai tokie bus.