• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alternatyvios Nobelio premijos ketvirtadienį (10.04) buvo paskirtos indui, kuris 18 metų įrodinėjo, kad yra gyvas, mokslininkams, kurie nustatė, kad Londono taksistų smegenys yra didesnės už vidutines ir Murphy (Merfio) dėsnių atradėjams.

REKLAMA
REKLAMA

Humoristinės Nobelio premijų alternatyvos taip pat atiteko mokslininkams, nustačiusiems, kad politikų asmenybės rinkėjams atrodo itin paprastutės, vienam japonų mokslininkui, tyrinėjusiam statulą, kurios kažkodėl nemėgsta paukščiai, ir vienam ekonomistui, kuris aprašinėja gyvenimo keistenybes.

REKLAMA

Šias premijas, kurios angliškai vadinamos "IgNobels" - pagal žodį "ignoble", kuris reiškia "nekilmingas", "gėdingas", kasmet teikia amerikiečių humoristinis mokslo žurnalas "Annals of Improbable Research" ir kelios Harvardo universiteto bei Radcliffe (Redklif) koledžo organizacijos. Jais pagerbiami tie "mokslo pasiekimai, kurių negalima arba nereikia pakartoti".

REKLAMA
REKLAMA

"Stengiamės prajuokinti žmones, tačiau taip pat norime, kad jie susimąstytų", - sakė žurnalo redaktorius Marcas Abrahamsas (Markas Eibrahamsas), kuris jau 13 metų organizuoja šių premijų įteikimą. Ceremonija vyksta Bostone, premijas laureatams teikia tikri Nobelio premijų laureatai.

Šiemetinė "taikos premija" atiteko Lalui Bihari (Lalui Bihariui) iš Indijos Utar Pradešo valstijos - "už tris pasiekimus: pirma, už aktyvų gyvenimą net ir po, kai buvo oficialiai paskelbtas mirusiu; antra, už energingą pomirtinę kampaniją prieš biurokratinio aparato inerciją bei giminaičius; ir trečia, už Numirėlių asociacijos įsteigimą", rašoma premijų teikimo komiteto pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

L. Bihari, kuris gyvena Azamgarhe, esančiame 220 km į pietryčius nuo Laknau, mirusiu buvo paskelbtas 1976 metais.

Visoje šalyje jis surado tūkstančius savo likimo brolių ir seserų. Panašu, kad taip sukčiaujama - papirkti pareigūnai paskelbia, kad koks nors žemės savininkas mirė, kad giminaičiai galėtų šią nuosavybę "paveldėti".

REKLAMA

M. Abrahamsas sakė, kad Indijos vyriausybė iš pradžių atsisakė išduoti "numirėliui" pasą, kad jis galėtų atvykti atsiimti premiją, bet praėjusį mėnesį pagaliau sutiko išduoti L. Bihari kelionės dokumentus. Tačiau jau buvo per vėlu - jis nespėjo gauti JAV vizos.

"Indijos vyriausybė, kuri nepripažįsta jo gyvybės, išdavė jam pasą, - sakė M. Abrahamsas. - Tačiau Amerikos vyriausybė, tikras efektyvumo ir pagalbos pavyzdys, nedavė jam vizos. Tikėtumeisi, kad iš mirusiųjų pasaulio sugrįžęs žmogus turėtų sulaukti kiek daugiau pagalbos".

REKLAMA

Inžinerijos premija buvo paskirta jau mirusiam JAV oro pajėgų kapitonui Edwardui Murphy (Edvardui Merfiui), oro pajėgų gydytojui Johnui Paului Stappui (Džonui Polui Stapui) ir George'ui Nicholsui (Džordžui Nikolsui), kurie 1949 metais paskelbė Murphy dėsnį: "Jei kas nors gali sugesti, būtinai suges".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medicinos premija atiteko Londono universiteto koledžo mokslininkams, kurių tyrimas parodė, jog Didžiosios Britanijos sostinės taksistų smegenys labiau išsivysčiusios nei kitų jų tėvynainių. Straipsnyje, kurį 2000 metų balandį išspausdino "Proceedings of the National Academy of Sciences", buvo rašoma, kad hipokampas, siejamas su erdvine atmintimi, taksistų smegenyse yra itin didelis.

REKLAMA

Londono taksistai turi mintinai žinoti miesto žemėlapį ir išlaikyti sekinantį orientavimosi egzaminą.

Romos ir Stanfordo (Kalifornija) universitetų mokslininkai pelnė psichologijos premiją - 1997 metais rimtame mokslo žurnale "Nature" jie rašė, kad rinkėjai politikus vertina tik pagal du asmenybės požymius, nors visi kiti žmonės paprastai vertinami pagal penkis požymius.

REKLAMA

Alternatyvioji chemijos premija paskirta Yukio Hirose (Jukijui Hirosei) iš Kanazavos universiteto, kuris tyrinėjo vieną bronzinę statulą, kuri visai nevilioja balandžių.

Johnui Trinkausui (Džonui Trinkosui) iš Niujorko Zicklinų (Ziklinų) verslo mokyklos paskirta literatūros premija - už daugiau kaip 80 pranešimų apie tokias keistenybes, kaip tai, kiek automobilių vairuotojų nevisiškai sustoja prie atitinkamo kelio ženklo, kiek pirkėjų prekybos centruose prie greitojo aptarnavimo kasos atsineša daugiau prekių, nei leidžiama, ir kiek paauglių beisbolo kepuraites nešioja snapelius nusukę atgal.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Premija buvo pagerbtas ir Stokholmo universiteto mokslininkų straipsnis pavadinimu "Viščiukams labiau patinka gražūs žmonės".

Biologijos srityje apdovanotas vienas Roterdamo gamtos istorijos muziejaus darbuotojas, pirmą kartą moksliškai aprašęs homoseksualią laukinių ančių nekrofiliją, tai yra, kaip su vienu gaigalu, kuris užsimušė atsitrenkęs į muziejaus fasado stiklą, 75 minutes bandė susiporuoti kitas patinas.

REKLAMA

Premijos laureatams įteikiamos Harvardo universitete, kuris davė pasauliui daugiausiai tikrų Nobelio premijos laureatų. Kasmet "tikrieji laureatai" pasigražinę butaforiniais akiniais, klounų nosimis ir panašiais dalykais Harvardo teatre "Sanders" įteikia alternatyviąsias Nobelio premijas.

Ceremonijos metu teatre skraido popieriniai lėktuvėliai, o laureatų padėkos kalbas, jei jos užtrunka ilgiau, nei vieną minutę, nutraukia aštuonerių metų mergaitė, "panelė Brangutė", kuri tokiais atvejais sušunka: "Prašom liautis, man nuobodu!"

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų