Sunkumų patirianti Prancūzijos mašinų pramonės įmonė "Alstom" paskelbė pastebėjusi apskaitos netikslumų savo JAV padalinyje. Prancūzų pareiškimas suerzino investuotojus, o "Alstom" tapo dar viena Europos bendrove, kurią sukrėtė skandalas dėl veiklos Jungtinėse Valstijose.
Paryžiuje įsikūrusi "Alstom", kuri, be kita ko, gamina garsius greituosius traukinius TGV, savo pranešime pareiškė turėsianti nurašyti 51 mln. eurų. Ši suma yra susijusi su "reikšmingai sumažintais" nuostoliais dėl geležinkelio vagonų sandorio JAV padalinyje. Apskaitos netikslumai paskatino "Alstom" laikinai nuo pareigų nušalinti du minėto padalinio vadovus.
Pasak analitikų, padengti paskelbtiems nurašymams prireiks beveik viso pelno iš pagrindinės transporto sektoriaus veiklos, kuri viena iš nedaugelio užtikrina skolų kamuojamos bendrovės pajamas. Be to, nepakankamai įvertinti Jungtinių Valstijų padalinio nuostoliai sumažins investuotojų pasitikėjimą prieš šią savaitę vyksiantį gyvybiškai svarbų "Alstom" akcininkų susirinkimą.
Bendrovė pranešė, kad netikslumai, susiję su sąnaudų slėpimu siekiant dirbtinai padidinti pelningumą, pastebėti tik viename sandoryje. Tačiau analitikai mano, kad vėliau į viešumą gali iškilti ir daugiau pažeidimų.
Pasak vieno "Alstom" atstovo, bendrovė pastebėtus netikslumus laiko vienkartiniu atveju, o ne eiliniu netinkamos apskaitos pavyzdžiu. Tačiau atstovas pridūrė, kad tyrimas tęsiamas, ir jis negalįs atmesti tikimybės, jog bus rasta daugiau pažeidimų. "Alstom" teigimu, su jos padaliniu susijusius neoficialius tyrimus atlieka ir JAV Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) bei Federalinis tyrimų biuras (FTB).
"Alstom", kuri praėjusiais finansiniais metais dėl nurašymų patyrė rekordinius nuostolius, priversta mažinti skolas ir gelbėtis iš lėšų stygiaus krizės, atsisakydama netgi pagrindinės veiklos. Be to, šią savaitę bendrovė prašys investuotojų sutikimo pritraukti papildomo kapitalo išleidžiant jau antrą naujų akcijų emisiją.
Dėl skandalingos veiklos Jungtinėse Valstijose išgarsėjo ir Nyderlandų mažmenininkė "Ahold NV" bei Airijos bankų grupė "Allied Irish Banks Plc".
"Alstom" minėjo, kad jos padalinys "Transportation Inc." sumažino sąnaudas, vildamasis jas vėliau įtraukti į pelningesnius sandorius. Tuo būdu padalinys dirbtinai sumažino bendras būsimas sąnaudas.
Anot analitikų, "Alstom" įgijo prastai besitvarkančios įmonės reputaciją po to, kai kovo mėnesį paskelbė turėsianti nurašyti 1,35 mln. eurų dėl netinkamai pagamintų dujų turbinų, kurių problemą jau turėjo būti išsprendusi.
Kai kurių ekspertų nuomone, naujas apskaitos skandalas rodo bendrovę, kuri neseniai gavo užsakymus pagaminti 660 metro vagonų Niujorkui ir 62 panašius vagonus Vašingtonui, iškraipius geležinkelio sandorių informaciją siekiant bet kokia kaina užsitikrinti grynųjų lėšų.
Pasak sektoriaus šaltinių, Prancūzijos Vyriausybė ragina valstybės valdomą atominės energetikos paslaugų bendrovę "Areva" įsigyti "Alstom" elektros energijos perdavimo ir tiekimo padalinį, siekdama bent šiek tiek pataisyti sunkią mašinų pramonės įmonės padėtį. Manoma, kad "Areva", kuri įsigijimo pasiūlymą analizuoja ir dėl jo kol kas neapsisprendė, už minėtą "Alstom" padalinį galėtų pasiūlyti daugiau kaip 1 mlrd. eurų.
“Reuters”-ELTA