Ryšiais su Prezidentūra ir buvusiu Lietuvos piliečiu Jurijumi Borisovu pagarsėjusios Maskvos firmos "Almax" veikėjai Anatolijus Potninas ir Ana Zatonskaja ketino vėl apsilankyti Lietuvoje.
Kaip rašo dienraštis "Lietuvos rytas", jų kelionė žlugo net neprasidėjusi - šiems veikėjams nebuvo išduotos Lietuvos vizos.
Dienraščio teigimu, A.Zatonskajos ir A.Potnino pasirodymas Lietuvos ambasados Maskvoje konsuliniame skyriuje sukėlė nemažą sumaištį.
Paprastai prašantieji vizų netrukus gauna teigiamą arba neigiamą atsakymą. Tačiau "Almax" veikėjų pavardės konsulato darbuotojus išmušė iš vėžių.
"Paklausėme Lietuvos užsienio reikalų ministerijos dėl galimybės jiems išduoti vizą. Buvo gautas atsakymas - vizos neišduoti", - dienraščiui teigė ambasadoriaus Rusijoje patarėjas konsuliniais klausimais Antanas Muralis.
Atsakymas iš Vilniaus atkeliavo po kelių dienų. Paklaustas, ar Lietuvos URM pateikė motyvus, kodėl A.Zatonskajai ir A.Potninui negalima išduoti vizų, A.Muralis atsakė, kad motyvai buvo pateikti.
Sprendimas priimtas Maskvoje
"Mes jokių motyvų nenurodėme. Atliekame tik metodinį vadovavimą, galime kai kuriais klausimais pateikti išaiškinimus, kurie yra rekomendacinio pobūdžio", - tvirtino Lietuvos URM Konsulinio departamento vizų skyriaus vedėjas Rimgaudas Luošys.
Jis pažymėjo, tad sprendimas neišduoti vizų priimtas ne Vilniuje, o Maskvoje.
Koks atsakymas nusiųstas Lietuvos ambasadai Maskvoje, pareigūnai nekomentuoja.
URM Informacijos ir viešųjų ryšių departamento direktorė Violeta Motulaitė mano, jog konsulas iš pradžių sutriko išvydęs prieštaringos reputacijos veikėjų pavardes.
"Net ir turėdamas duomenis, pagal kuriuos galėjo vizų neišduoti, konsulas nusprendė apsidrausti, nes bijojo politinio skandalo", - sakė diplomatė.
Užsienyje dirbantys konsulai dažniausiai turi visą reikiamą informaciją ir patys sugeba įvertinti, ar galima išduoti vizas. Pareigūnai naudojasi ir nepageidaujamų asmenų duomenų baze - įrašius pavardę kompiuteris parodo, ar tas žmogaus yra juodajame sąraše.
Neoficialiomis žiniomis, "Almax" veikėjų duetas į Lietuvą ketino vykti ne kaip turistai, o verslo reikalais. Lietuvos pareigūnai Maskvoje A.Potninui ir A.Zatonskajai neprivalėjo aiškinti, kodėl neišdavė vizų.
"Almax" atstovų toks sprendimas nenustebino, maskviečiai nereiškė jokių pretenzijų.
A.Muralis svarstė, jog artimiausiu metu šiems Rusijos piliečiams nėra prasmės vėl kreiptis vizų, nes pakartotinis prašymas net nebūtų priimtas.
R.Paksą per rinkimų kampaniją konsultavę A.Potninas ir A.Zatonskaja pernai viešėjo Lietuvoje nuo lapkričio 22 iki gruodžio 17 dienos. Šie žmonės Lietuvoje buvo iki paskutinės jų turistinių vizų galiojimo dienos.
Pernai rudenį vos atvykę į Lietuvą, abu "Almax" darbuotojai iškart pakliuvo į saugumo akiratį. Lietuvoje jie gyveno J.Borisovo name Trakų rajone.
Lapkričio 26-osios vakare pareigūnai apsupo šį pastatą ir pabandė patekti į vidų, tačiau nebuvo iškart įleisti. Po to paaiškėjo, jog tuo metu viloje buvo naikinami dokumentai - vėliau pavyko rasti tik apdegusias jų skiautes.
Per kratą pareigūnai surado spaudai jau parengtos medžiagos apie skandalą neva organizavusius asmenis bei kitų radinių.
Tą pačią naktį J.Borisovo svečiams A.Zatonskajai bei A.Potninui buvo įteikti pranešimai atvykti į apklausą Generalinėje prokuratūroje.
Prokuroras Mindaugas Dūda, tiriantis galimus J.Borisovo grasinimus prezidentui, kaip liudytoją A.Zatonskają apklausė du kartus, o jos kolegą A.Potniną - vieną kartą.
A.Zatonskają ir A.Potninas teigė, kad į Lietuvą buvo atvykę padėti į bėdą patekusiam savo draugui J.Borisovui.
Seimo specialioji tyrimo komisija nepatvirtino įtarimų, jog viešųjų ryšių kompanijos "Almax" darbuotojai yra susiję su Rusijos specialiosiomis tarnybomis.
BNS