• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alkoholizmas – plačiai diskutuojama, rimta ir visuomenės pripažįstama problema. Dažnai net kalbėti ar skaityti apie ją nesinori – atrodo, viskas žinoma ir nusibodę. Tačiau kai kas labai svarbaus dažniausiai pamirštama. Dėl alkoholiu piktnaudžiaujančių tėvų problemų visų pirma labai kenčia jų vaikai. Apie tai iš tiesų reikėtų kalbėti daugiau.  



Pasižymi panašiais sutrikimais

Alkoholizmas – plačiai diskutuojama, rimta ir visuomenės pripažįstama problema. Dažnai net kalbėti ar skaityti apie ją nesinori – atrodo, viskas žinoma ir nusibodę. Tačiau kai kas labai svarbaus dažniausiai pamirštama. Dėl alkoholiu piktnaudžiaujančių tėvų problemų visų pirma labai kenčia jų vaikai. Apie tai iš tiesų reikėtų kalbėti daugiau.  



Pasižymi panašiais sutrikimais

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai, kad užaugai alkoholiko/ų šeimoje, dar nebūtinai reiškia, kad turėsi tam tikras sveikatos problemas. Tačiau tendencija, kad tokie vaikai turi panašių psichologinių ir įsiliejimo į visuomenę sunkumų, emocinių ir bendravimo sutrikimų, yra gana aiški ir pastebima. Negana to, žmonės, užaugę alkoholikų šeimose, vėliau pasižymi greitai ir be svarios priežasties atsirandančiu nerimu, kuris tiesiog trukdo ramiai gyventi. Dar keletas požymių – pernelyg didelis noras paklusti įvairioms taisyklėms, normoms ir savikritiškumas. Be to, jau nuo pat vaikystės tokie žmonės mokosi būti labai savarankiški ir pasirūpinti ne tik savimi, bet ir tėvais.



Savęs nuvertinimas gali persekioti visą gyvenimą

REKLAMA

Yra sakoma, kad alkoholikų vaikai neturi amžiaus – panašios problemos jiems gali išlikti visą gyvenimą, nepriklausomai nuo amžiaus. Liūdna tendencija – jie dažnai būna sau negailestingi. Tas pasireiškia ne tik nepasitikėjimu, neigiamu savęs vertinimu, alkoholio vartojimu, prasta mityba, bet kartu ir atsitiktiniais lytiniais santykiais. Dažnai pastebima, kad tokie žmonės nemoka linksmintis ir džiaugtis gyvenimu, mat dar vaikystėje jiems tekdavo elgtis kaip suaugusiems ir spręsti nevaikiškas problemas. Nemokėdami linksmintis ir atsipalaiduoti paprastai jie ir patys įninka į alkoholį.

REKLAMA
REKLAMA

Normos ir vertybės šeimoje neegzistuoja

Alkoholikų vaikai paprastai nežino ribos tarp teisingų, normalių, priimtinų dalykų gyvenime ir atvirkščiai. Taip atsitinka todėl, kad alkoholiu piktnaudžiaujantys jų tėvai paprastai neskiria laiko vaikams įdiegti vertybių ir normų skalės, nesistengia jų prideramai auklėti. Nerodydami gero pavyzdžio patys ir nemokydami vaikų, jie palieka šiuos pasimetusius ir nesuvokiančius elementariausių pavojų ir taisyklių gyvenime. Laiku neįdiegtos vertybės jiems tiesiog trukdo jaustis tvirtai ir pasitikėti savimi. Paprastai alkoholikų vaikai abejoja savo sprendimais, nemoka apginti nuomonės, greitai tampa sumišę dėl savo jausmų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aukos vaidmuo – irgi nesvetimas

Šie vaikai įvairių mokslininkų ir psichologų yra įvairiai skirstomi. Kai kurie kaip vieną iš tokių vaikų grupių išskiria besiaukojančius bei malonius asmenis. Jie rūpinasi kitais, netgi aukoja savo pačių norus ir troškimus dėl kitų, beveik niekada neatsisako padėti. Manoma, kad jie paprastai būna puikūs darbuotojai – laikosi taisyklių, atlieka darbus sąžiningai ir netgi neprašo kitų pagalbos. Tačiau jie beveik nesirūpina savimi, nes tenkindami savus poreikius jaučiasi savanaudžiais. Negana to, stengdamiesi būti idealūs, ir aplinkiniams kelia panašius reikalavimus. Iš aplinkinių rodomo dėmesio ir pagalbos nemoka ir nenori priimti, nes tuomet jaučia kaltę ir nenori likti skolingi.

REKLAMA

Kaip dar vieną grupę kai kurie tyrėjai taip pat išskiria asmenis, itin jautrius kritikai savo atžvilgiu. Šie žmonės, manoma, pasižymi labai geru proto įžvalgumu ir sėkme. Tačiau jiems yra itin svarbu ne tik patiems matyti savo veiklos rezultatą, bet kad jį ir kiti labai teigiamai įvertintų. Susilaukę kritikos, šie žmonės jaučiasi labai blogai ir nemoka jos priimti, nes tai jiems reiškia kitų atstūmimą, kurio taip baiminasi.

REKLAMA

Taip pat nemažai alkoholikų vaikų pasižymi ir visiškai priešingomis savybėmis. Yra nemažai tokių, kurie pasižymi itin dideliu neatsakingumu, nemokėjimu susikaupti ir tinkamai atlikti pareigų. Neretai tokių žmonių gyvenimas apraizgytas melo, apgaulių, bandymo kuo lengvesniu keliu užsidirbti pinigų, nes paprastai dirbti nesiseka. Jie dažniausiai turi daug priklausomybių, gyvena nesveiką gyvenimą ir vadovaujasi tos akimirkos jausmais ir troškimais, nepagalvodami apie ateitį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Meilės ryšiai – itin sudėtingi

Alkoholikų vaikai labai greitai prisiriša prie asmenų, rodančių jiems dėmesį. Vėliau jie laukia pagalbos, patarimų ir įstumia kitus į savo problemas. Negana to, jie į partnerį gali pradėti žiūrėti kaip į tėtį ar motiną ir taip žlugdyti normalius poros santykius. Kita vertus, šie asmenys kartu bijo apriboti savo nepriklausomybę, todėl kartais net nevalingai gali griauti santykius. Jie dažnai susideda su taip pat priklausomybių ir įvairių problemų turinčiais žmonėmis.

REKLAMA

Nėra padėties be išeities

Ne visi alkoholikų vaikai turi anksčiau išvardintas problemas ar būtinai su jomis susiduria. Tačiau faktas tas, kad  vaikystėje jie gavo itin skausmingą palikimą, kurio atsikratyti nebus taip lengva. Tačiau, kaip ir beveik visose situacijose, esant norui ir pastangoms, viskas įmanoma. Šiems žmonėms nuo psichologinių problemų (jei jų yra) išsivaduoti gali padėti savianalizė, psichologai, įvairūs užsiėmimai, socializacija ir paprasčiausios pastangos. Turint valios ir ryžto – kelias į sėkmę ir normalų gyvenimą visada yra atviras.

Vaida Revuckaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų