Tyrėjai teigia, kad etanolis, kurio natūraliai gamtoje yra gausu, gali turėti įtakos gyvūnų elgesiui ir fiziologijai.
Dažniausiai laikoma, kad nuo fermentuotų vaisių apsvaigę laukiniai gyvūnai yra retas reiškinys, tačiau ekologai ginčijasi dėl šio požiūrio.
Apžvalgoje „Trends in Ecology & Evolution“ mokslininkai teigia, kad etanolis randamas beveik visose ekosistemose, todėl tikėtina, kad daugelis vaisiais ir nektaru mintančių gyvūnų jį reguliariai vartoja.
„Mes tolstame nuo šio antropocentrinio požiūrio, kad etanolis yra tiesiog kažkas, ką naudoja žmonės“, – sako ekologė iš Exeterio universiteto.
Ekologė priduria: „Gamtiniame pasaulyje jo yra daug daugiau nei manėme anksčiau. Dauguma gyvūnų, valgančių saldžius vaisius, bus veikiami etanolio.“
Prisitaikymas prie etanolio
Etanolis plačiai paplito maždaug prieš 100 milijonų metų, kai žydintys augalai pradėjo gaminti nektarą ir vaisius, kuriuos mielės galėjo fermentuoti.
Gyvūnai jau turėjo genų, galinčių skaidyti etanolį, tačiau yra įrodymų, kad evoliucija patobulino šį vaisius ir nektarą vartojančių žinduolių ir paukščių gebėjimą.
Priduriama, kad medžiai jau yra prisitaikę efektyviai metabolizuoti etanolį.
Etanolio nauda gyvūnams
Neaišku, ar gyvūnai sąmoningai vartoja etanolį, todėl reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima suprasti jo poveikį gyvūnų fiziologijai ir evoliucijai.
Tačiau mokslininkai teigia, kad etanolio vartojimas laukiniams gyvūnams gali būti naudingas. Visų pirma, tai yra kalorijų šaltinis, o fermentacijos metu susidarantys kvapnūs junginiai gali nukreipti gyvūnus prie maisto šaltinių.
Etanolis taip pat gali turėti medicininės naudos: vaisinės muselės tyčia deda kiaušinėlius į medžiagas, kuriose yra etanolio, nes jis apsaugo jų kiaušinėlius nuo parazitų, o vaisinių muselių lervos padidina etanolio suvartojimą, kai jas parazituoja vapsvos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!