Brangstant maisto produktams ir vis daugiau tautiečių atsiduriant ties skurdo riba, pigus faršas, kurio kilogramas kainuoja apie 5 litus, tampa tiesiog deficitu. Specialistai šį faršą vadina mechaniškai atskirta mėsa arba MAMʼa. Dažnam pirkėjui šis pavadinimas visiškai nereikšmingas, nes svarbiausia – kaina.
Didžiosiose parduotuvėse ieškoti neverta
Alytaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai sako, kad šiuo metu pirkėjai faršu vadina tris produktus: smulkintą natūralią mėsą, faršą, kuris nuo smulkintos mėsos skiriasi, nes įdedama prieskonių, sojos arba druskos daugiau nei 1 proc., ir jau minėtą mechaniškai atskirtą mėsą arba MAMʼą.
Tarnybos viršininko Romo Černiaus teigimu, MAMʼa – specialiose trintuvėse sutrinti paukščių, galvijų ar kiaulių kaulai, nuo kurių atskiriama likusi mėsa ir pašalinamos sausos atliekos. Neatsitiktinai tokiame farše galima aptikti likusių kaulų skeveldrų. Pastaruoju metu galvijų kaulai nėra smulkinami dėl vienos tarp jų plintančios užkrečiamosios ligos. Dėl trumpo realizacijos termino MAMʼa turi būti parduodama tik užšaldyta ir atlikti šios mėsos laboratoriniai tyrimai.
„Nusipirkę šio pigaus faršo žmonės tiesiog apgauna skrandį ir numalšina alkį į jį pridėdami miltų, kiaušinių, išmirkyto batono. Kotletų pasigaminama daug ir pigiai. Tačiau sotumą kažin ar ilgai jausi“, – apie gaminius iš MAMʼos pasakojo vienos mažos miesto maisto parduotuvės pardavėja.
Didžiosiose parduotuvėse MAMʼos galima net neieškoti. Čia pardavinėjama įvairi smulkinta mėsa ir faršas. Pastarųjų produktų kainos – nuo 8 iki 14 litų. Vienoje jų pasiteiravus apie pigų, apie 5 litus kainuojantį faršą, pamatai pardavėjų nustebimą ir išgirsti kategorišką atsakymą: „Tokių produktų pas mus nebūna.“
MAMʼos siūloma ir perdirbėjams
Alytaus rajone veikianti mėsos produktų gamybos įmonė, kurios vadovai pavadinimo rašant apie MAMʼą prašė neminėti, atviravo, jog didmenininkai 3–4 litus už kilogramą atsieinančio faršo siūlo dažnai. „Mūsų įsitikinimu, tai – mechaniškai atskirta mėsa, jūsų minima MAMʼa. Mes tokios mėsos tikrai neperkame. Jai gaminti reikia turėti specialią įrangą, o ją įsigyti gali tik didelės mėsos perdirbimo įmonės, kurios per dieną parduoda mažiausiai dešimt ar dvidešimt tonų mėsos“, – kalbėjo Alytaus rajone veikiančios nedidelės mėsos perdirbimo įmonės vadovai.
Septynias parduotuves Alytaus rajone ir „Pakalnutę“ Alytaus mieste turinčio vartotojų kooperatyvo „Dausima“ valdytojas Valentinas Sakolnikas taip pat stebėjosi išgirdęs apie pigų faršą, kainuojantį maždaug 5 litus už kilogramą. „Aš tokio net nežinau. Mes šviežia mėsa prekiaujame tik „Pakalnutėje“ ir Simne esančioje parduotuvėje. Dažniausiai – šviežia šonine ir faršu, bet tikrai beveik dvigubai brangesniu nei jūsų paminėtas. Kitur prekiauti žalia mėsa mums nepelninga. Kiek žinau, ir kiti prekybininkai šių produktų kaimo parduotuvėse nesiūlo“, – mintimis dalijosi V. Sakolnikas.
Tokia pat kaina keturkojų ir žmonių maistui
MAMʼos Alytuje gali aptikti mažose maisto prekių parduotuvėse ir turgaus kioskuose. Pirkėjams šis pigus produktas pristatomas kaip geros kokybės. Pavyzdžiui, vienoje parduotuvėje netoli miesto centro šaldytos smulkintos vištienos kilogramas parduodamas už 4 litus 99 centus, kai didžiosiose parduotuvėse taip pavadinto produkto kilogramas maždaug dvigubai brangesnis.
Veterinarijos specialistų teigimu, labai tikėtina, kad už minėtą kainą parduodama mechaniškai atskirta mėsa, o jos tikslus pavadinimas matomas tik produkto įsigijimo sąskaitoje faktūroje.
Už tokią pat kainą faršo galima įsigyti ir kitoje nedidelėje maisto prekių parduotuvėje, esančioje miesto centre. 4 litus 99 centus kainuojantis faršas šioje parduotuvėje siūlomas ir šunims.
Miesto centre esančios turgavietės kioskuose lenkiško faršo, kurio kilogramas atsieina 6 litus, – į valias. Ir paukštienos, ir kiaulienos. Pardavėjos šį produktą įvardija tik faršu, nesuprantamais žvilgsniais palydi klausimą, ar tai ne mechaniškai atskirta mėsa, kuri sufasuota beveik nesiskiria nuo tikro faršo. Nefasuotos MAMʼos prekyvietėse ir neteko išvysti.
Kai pirkėjams nenurodomas tikslus parduodamo maisto produkto pavadinimas – kalti pardavėjai. Pastarieji gerai žino šį reikalavimą, tačiau tikisi išvengti tikrintojų perspėjimų ir naudojasi pirkėjų patiklumu. O šie toli gražu ne visi žino, kas yra mechaniškai atskirta mėsa, jos pavadinimas MAMʼa – daugeliui negirdėtas.
Alma MOSTEIKAITĖ