05 01 24, pirmadienis.
Nauja Seimo delegacija pradeda darbą Europos Tarybos Parlamentinėje Asamblėjoje Strasbūre.
05 01 25, antradienis
Kol mūsų prezidentas kaitinasi Meksikos paplūdimyje, jo kolegos Europoje mini Aušvico išvadavimo 60-metį. "Jeigu reikėtų rinktis tarp dviejų tikslų - "ne karui" arba "ne Aušvicui" - aš aiškiai pasirinkčiau "ne Aušvicui". Puiki Vokietijos užsienio reikalų ministro žydo Joschkos Fischerio mintis. Ją mums Strasbūre pacituoja vienas žydų bendruomenės lyderis, pats buvęs koncentracijos stovyklos kalinys. Iškėlęs į padanges vokiečių kultūrą ir jos genijus, staiga jis skausmingai prisipažįsta: "Iki šios dienos negaliu girdėti vokiškų žodžių "links", "rechts", "Achtung".
Europa buvo tapusi masine žydų kapaviete - 6 milijonai aukų. Išeitų žmonių virtinė, išsidriekusi nuo Jeruzalės iki Aušvico - ir atgal. Prieš Antrąjį pasaulinį karą pasaulyje gyveno 18 milijonų žydų. 2005-aisiais - tik 12 milijonų.
Lietuvoje dar rusena užslėptas, buitinis antisemitizmas. Jo pėdsakus kartais aptinki ir kai kurių mūsų politikų privačiose replikose. Ką jau kalbėti apie anoniminių antisemitų orgijas interneto komentaruose.
05 01 26, trečiadienis
Smagu matyti jaunystę valdžioje. Europos Taryboje Strasbūre vieši du nauji, du jauni prezidentai: ukrainietis Viktoras Juščenka ir gruzinas Michailas Saakašvilis. Pastarasis kalba išmanydamas reikalus iki detalių. Kas, jei ne jaunystės entuziazmas įvykdė demokratines revoliucijas Gruzijoje ir Ukrainoje? Gana jaunos ir abiejų šalių delegacijos Strasbūre. Kalbamės su gruzinais. Jauti, kad pusė delegacijos mieliau ir lengviau kalba angliškai nei rusiškai.
Lietuvoje jaunystė ne itin vertinama. Ji masiškai važiuoja į užsienį. Arba laikoma rezerve konservatyvioje visuomenėje. Tuo tarpu neseniai minėdami Sausio 13-osios metines prisiminėme žuvusiuosius: tarp jų irgi dominavo jauni.
Mūsų delegacija pasikviečia pokalbio Strasbūre viešintį Jaunosios Ukrainos simbolį - dainininkę Ruslaną. Ji dėkoja Lietuvai už palaikymą. "Ruslana, kokia tavo sėkmės priežastis?" - klausiame susidomėję. "Sulaužiau stereotipus. Kuriu drastišką, trankią, tautišką muziką".
05 01 27, ketvirtadienis
Šįryt mūsų asamblėja svarsto du klausimus: "Europa ir JAV" bei "Europa ir cunamio nelaimė". Beveik tas pats?
05 01 28, penktadienis
Kaip čia išeina: nei didžiulį simbolinį krūvį turinčiame Aušvico išvadavimo minėjime, nei pasaulio aktualijų aptarime Davose nematyti Lietuvos prezidento? Visiškam mūsų priešų džiaugsmui nenuvažiuokime dar ir į Maskvą gegužės 9-ąją.
Lietuva jį pamiršo, bet Europa pamena. 20 parlamentarų iš 10 šalių oficialiu Strasbūre išplatintu laišku pakvietė Lietuvos valdžią susimilti ir paleisti Mykolą Burokevičių iš kalėjimo. Argumentai? Jis atsėdėjo du trečdalius bausmės - 12 metų. Jis patyrė du infarktus. Jam 77-eri. Jo sveikata prastėja. Jam pakaktų parašyti malonės prašymą. Bet jis nesutinka. Nes nemato savo kaltės. Jis paskutinis Lietuvos komunistas.
“Lietuvos žinios”
"Omni laiko" redakcijos nuomonė nebūtinai sutampa su politikų pareikštomis mintimis.