Prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį patenkino generalinio prokuroro Algimanto Valantino atsistatydinimo pareiškimą ir pasirašė dekretą dėl teikimo Seimui pritarti jo atleidimui iš generalinio prokuroro pareigų. Atleidimo procedūra bus baigta, kai Seimas šį klausimą įtrauks į darbotvarkę ir balsuos dėl pritarimo, o Prezidentė pasirašys dekretą dėl atleidimo.
"Šis sprendimas yra priimtas laiku, nes, susiklosčius dabartinei situacijai ir aplinkybėms, Prokuratūra negali ir negalės efektyviai atlikti savo funkcijų. Visuomenės nepasitikėjimas Generalinės prokuratūros vadovybe paralyžiuoja visos prokuratūros darbą ir tampa trukdžiu ne tik kasdieniam prokuratūros darbui, bet ir būtiniausioms permainoms vykdyti", - pranešime spaudai cituojama D. Grybauskaitė.
Gegužės 1-ąją baigiasi ir generalinio prokuroro pavaduotojų Vytauto Barkausko bei Gintaro Jasaičio kadencijos. Prezidentė mano, kad prokuratūroje, kaip ir teismuose, būtina vadovų rotacija, todėl šias pareigas turėtų eiti nauji, aukščiausios reputacijos ir kvalifikacijos žmonės.
Penktadienį, apie vidurdienį, generalinis prokuroras Algimantas Valantinas Prezidentei Daliai Grybauskaitei įteikė atsistatydinimo pareiškimą. Valstybės vadovė nemano, kad A. Valantinas, iki bus paskirtas naujas Generalinės prokuratūros vadovas, galėtų toliau laikinai vadovauti šiai institucijai.
D. Grybauskaitė žurnalistams teigė, kad visa Generalinės prokuratūros vadovybė turėtų prisiimti atsakomybę dėl bylų vilkinimo.
Pasak Prezidentės, A.Valantinas ir jo pavaduotojai buvo atsakingi už pastaruosius metus tirtas rezonansines bylas.
Nors valstybės vadovė akcentuoja, kad atsistatydinimo pareiškime A. Valantinas teigia pasitraukiąs savos noru, Prezidentė D. Grybauskaitė neslepia, jog Generalinės prokuratūros darbas jos netenkina, ir generalinio prokuroro sprendimą vertina kaip savalaikį.
"Visada sakiau, kad prokuratūros darbas nėra tenkintinas, ir kritiką, kuri buvo išsakoma nuo rudens dėl bylų vilkinimo, patvirtinu ir dabar. Tai kad dabar pradėta greičiau tirti, džiaugiuosi, bet tai reikėjo daryti visą laiką. (...) Manau, kad šis žingsnis (A. Valantino apsisprendimas pasitraukti. - ELTA) yra savalaikis, nes susiklosčius dabartinei situacijai, aplinkybėms, prokuratūra negali ir negalės atlikti efektyviai savo funkcijų. Problema yra tokia, kad konkrečiai Generalinės prokuratūros vadovybė tampa trukdžiu dirbti pačiai prokuratūrai", - teigė D. Grybauskaitė.
Šalies vadovė tvirtino, jog pamainą A. Valantinui rasti nebus lengva. "Tokiomis aplinkybėmis, kokios dabar susiklostė, rasti gerą kandidatą, kuris norėtų eiti į tokį apšaudymo lauką, bus tikrai nelengva", - sakė D. Grybauskaitė.
Prezidentė sako norinti tokio generalinio prokuroro, kuris gebėtų atlaikyti politinį spaudimą, efektyviai užtikrinti greitą bylų tyrimą.
"Turime didelę bėdą - nė vienas generalinis prokuroras per 20 metų neišbuvo visos kadencijos. Turime pasidaryti išvadas visi, taip pat ir politikai", - teigė D. Grybauskaitė.
Tiesa, dar vos prieš kelias dienas prezidentė, savo atstovų lūpomis, aiškino, kad A. Valantinas esą gerai dirba "šiuo metu", pirmiausia akcentuodama pedofilijos bylos tyrimo "postūmius".
S. Šedbaras: tai žmogaus apsisprendimas
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras mano, kad A. Valantino atsistatydinimas - tai "turbūt žmogaus apsisprendimas".
"Mūsų parlamentinis įvertinimas Seimo nutarimu buvo išsakytas, tai tam tikra pozicija vieno iš subjektų, kuris dalyvauja skiriant ir atleidžiant generalinį prokurorą. Manau, kad Seimo pozicija turėjo įtakos, nes parlamento ir prokuratūros bendradarbiavimas yra akivaizdus. Seimas vykdo parlamentinę kontrolę, generalinis prokuroras atsiskaito kasmet parlamentui už prokuratūros veiklą. Mūsų komiteto pozicija buvo tokia, kad mes nesiekiame būtinai kažkokių pareigūnų pašalinimo, tačiau norime, kad prokuratūra veiktų taip, kaip numatyta teisės aktuose, ir taip, kaip iš jos tikisi visuomenė", - Eltai sakė S. Šedbaras.
Jis pastebi, kad po ankstesnio pokalbio pas valstybės vadovę atrodė, jog yra sutarta dėl tam tikrų situacijos esminio pakeitimo būdų, bet, "matyt, generalinis prokuroras nutarė, kad reikia leisti pabandyti kitiems asmenims".
S. Šedbaras nesiėmė atsakyti į klausimą, kas galėtų užimti generalinio prokuroro pareigas, nes iniciatyva siūlyti priklauso valstybės vadovei.
Seimas yra sudaręs darbo grupę, kuri pateiks pasiūlymus dėl prokuratūros sistemos ir jos vietos valdžios institucijų sistemoje.
Paklaustas, ar bus pasiūlyta keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką, darbo grupei vadovaujantis S. Šedbaras sakė, kad "skubotų sprendimų nebus, nes reikia gerai tai išdiskutuoti".
***
A. Valantino vadovaujamai generalinei prokuratūrai priekaištauta dėl Gudijoje mįslingai žuvusio Valstybės saugumo departamento (VSD) pareigūno Vytauto Pociūno žūties vangaus tyrimo, kurį atnaujinti prokurorus kelis kartus privertė teismai. Taip pat piktintasi, jog prokuratūra nepastebėjo viešo bei sistemingo šio žuvusio žmogaus šmeižimo žiniasklaidoje. A. Valantino vadovaujama institucija sakė negalinti tirti ar skandalingai pasibaigęs ir milijardus valstybei kainavęs energetinės monopolijos LEO LT steigimas neprieštaravo viešajam interesui. Visuomenėje prieštaringą reakciją sukėlė ir dažnai parodomuoju buvo vadinamas prokurorų uolumas siekiant nuteisti įstatymų spragomis mėginusias pasinaudoti ir socialinio draudimo išmokas pasididinusias motinas.
Kaip primena ELTA, sausio 21 d. Seimas priėmė nutarimą, kuriuo patvirtintos tyrimą atlikusio Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvados dėl Drąsiaus Kedžio skundų.
Jose sakoma, kad generalinis prokuroras A. Valantinas nesugebėjo tinkamai organizuoti jo vadovaujamų institucijų darbo bei netinkamai vykdė teisės aktuose jam numatytas pareigas.
Seimas savo patvirtintose išvadose taip pat pripažino, jog Generalinės prokuratūros, Kauno miesto apylinkės prokuratūros, Kauno apygardos prokuratūros pareigūnai, kurie tyrė ir kontroliavo minėtąjį ikiteisminį tyrimą, netinkamai atliko teisės aktų jiems pavestas funkcijas.
Apie tai žiūrėkite LNK žinių videoreportaže