„Alergiją sukelia žiedadulkės, buitiniai alergenai, mikroskopiniai grybai, liaudiškai vadinami pelėsiai, maisto produktai, cheminės medžiagos, vaistai, vabzdžių nuodai. Lietuvoje vienas iš pagrindinių žiedadulkinių alergenų, pagal kurį esame pirmieji Europoje, yra lazdyno žiedadulkės“, – sako R. Dubakienė.
Kalbant apie ekonominės problemos mastą, profesorė įvardina, kad Amerikoje yra paskaičiuota, kiek kainuotų bronchinės astmos gydymas: tai yra daugiau kaip 12 tūkst. dolerių per metus. Lietuvoje tie skaičiai, pastebi ji, yra mažesni, bet vaistai tikrai yra brangūs. Gerai dar tiek, pažymi pašnekovė, kad dauguma jų kompensuojami.
Baisiausios ligos ir kylanti agresija
„Viena baisiausių ligų - anafilaksinis šokas, taip pat yra astma, šienligė, alerginis rinitas, dilgėlinė, atopinis dermatitas ir kt. Visgi daugeliu atveju žinių apie šias ligas mažoka ir stebina tai, kad visi galvoja, kad yra tikra alergija, nors šios ligos daugeliu atveju turi tik alerginės ligos išraišką, tačiau jų pagrindas yra visiškai nealergiškas, o sąlygotas kitų imuninės sistemos pakitimų“, - sako R. Dubakienė.
Socialinė problema, kylanti dėl alergijų, pastebi pašnekovė, taip pat yra didžiulė: apribotas darbingumas, net ir neįgalumas, moksleivių praleistos pamokos mokykloje, pakitusi gyvenimo kokybė.
„Gyvenimo kokybė tikrai keičiasi tiems, kurių nosis nuolat užsikišusi arba, atominio dermatito atveju, kai tau nuolat niežti odą, tu kasaisi, draskaisi. Universitetų psichologų darytas tyrimas parodo, kad, kai yra pojūtis, kad tau niežti, tau kyla noras draskyti kitus. Tad viena agresyvumo priežasčių ir yra alergija“, - pasakoja profesorė.
Ji pažymi, kad gydytojai alergiją diagnozavo 16,4 proc. moksleivių, iš kurių berniukams ji pasireiškė dažniau.
Ji nurodė, kad anketinės anoniminės apklausos būdu apklausus Vilniaus miesto 6-12 m. vaikus, paaiškėjo, kad daugiau nei pusė jų yra turėję problemų dėl suvalgyto maisto.
Alergijos simptomai
R. Dubakienė sako, kad iš apklausų matoma, jog vaikus varginantys negalavimai, susiję su alergijomis, buvo įvairūs: 48 proc. vaikų vėmė ar viduriavo, bėrimas, tinimas, niežulys odoje pasireiškė 46 proc. Taip pat vaikai skundėsi galvos skausmais, čiauduliu, raudonomis, ašarojančiomis akimis, burnos ir gerklės niežuliu, tinimu, sąnarių stingimu, oro trūkumu, galvos spaudimu, traukuliais – ir visi šie požymiai gali būti alergijos simptomai, tačiau tai, pažymi profesorė, dar reikia įrodyti.
„Maisto alergijos simptomai yra tikrai įvairūs: netgi pykinimas gali būti maisto alergijos simptomas. Vienas pacientas man yra pasakęs, kad, kai jis suvalgo medų, jį iš karto pykina. Galvojau, kad jis prisigalvojo, bet paskui tikrai įrodėme, kad tai buvo alergija“, - sako konferencijos „Fizinės, psichinės ir socialinės sveikatos aktualijos šiandieniame pasaulyje” prelegentė.
Iš anketinės apklausos, sako R. Dubakienė, taip pat matoma, kad 24,6 proc. alerginius simptomus vaikams sukėlė vaisiai ir uogos, pienas ir jo produktai – 19,4 proc., šokoladas - 10 proc., kiaušiniai 7,4 proc., daržovės 6,9 proc.
Gyvybei pavojinga liga
Viena iš baisiausių alerginių ligų, pasakoja R. Dubakienė, yra anafilaksija.
„Tuomet žmogui staigia nukrenta kraujospūdis, prasideda jautrumas svetimai medžiagai, gali būti ir maisto produktai, tada pažeidžiama oda, kvėpavimas, virškinimas, širdies – kraujagyslių sistema. Klasikinio anafilaksijos šoko metu kraujospūdis nukrenta netgi iki nulio“, - kalba pašnekovė.
Kalbant apie maisto produktus, kurie gali išprovokuoti anafilaksiją mokykloje, R. Dubakienė išskiria riešutus, ypač žemės. Riešutų, pažymi specialistė, alergiškam žmogui nereikia suvalgyti daug, kad kiltų reakcija – pakanka plytelės šokolado su riešutais.
Pagrindinis anafilaksijos vaistas, sako profesorė, yra adrenalinas, todėl sergantieji šia liga turi nuolat jo nešiotis. Prevencijos pagrindinė priemonė – mokymai apie šią ligą, kaip elgtis ištikus anafilaksijos šokui. Numatyti, kada šis šokas įvyks, neįmanoma.
R. Dubakienė pažymi, kad asmenį, turinį alergijos geną, galima greitai atpažinti: jis visuomet sureaguos į maisto produktus, vadinamus atopinius maisto alergenus. Tokie produktai, pažymi jis, yra žemuogės, braškės, kakava, vėžiagyviai, citrusų vaisiai, pomidorai ir kt. Jeigu žmogų, kad ir visiškai sveiką, suvalgius žemuogių išberia, jam alergija gali išlįsti ateityje.