Albanijos vyriausybė ketina nuomoti istorines šalies pilis ir bokštus privatiems asmenims. Kritikai tai vadina privatizacija ir kaltina valstybę nesaugojant tokių vertingų objektų.Petrelos pilis – aukštai ant kalvos, pastatyta dar Bizantijos laikais valdant Justinianui I. Dabar dalį pilies atstatė vietos verslininkai, viename bokšte jie įkūrė restoraną. Ir turistai dabar pilimi domisi labiau.
Albanijos vyriausybė teigia, kad tai geras ženklas, tad ji sumanė apie 40 istorinių pilių ir bokštų 99 metams išnuomoti privatiems asmenims.Nors tuo itin nepatenkinti archeologai ir istorikai, Albanijos vyriausybė prašo nepolitizuoti.
„Visi, kurie tai vadina privatizacija, daro tai dėl politikos ir noro bloginti padėtį. Čia šnekame apie pilyse būsiančius žmones, kurie rūpinsis lankytojais. Tai gali daryti valstybė arba daugeliu atvejų privatus sektorius“, – teigia Albanijos premjero patarėjas Neritanas Ceka.
„Įstatymas mums labai palankus, nes mes jas nuomojame ir išlaikome. Tokia praktika populiari ir kitur pasaulyje. Tik privatus sektorius gali pilis išlaikyti“, – tvirtina Petrelos pilies restorano savininkas Fatbardhas Kupi.
Kritikų teigimu, vietoj privatizavimo ar nuomos istoriniai paminklai turėtų būti geriau ištirti. Rezultatai būtų naudingi mokslui ir turizmui, o ne tik privatiems investuotojams.
„Pernai Duresio miesto sienose atrasta daiktų ne tik iš Helenistinės epochos ir Romos laikų, bet ir geležies amžiaus“, – sakė buvęs Kultūros paminklų departamento direktorius prof. Djergjas Prašeri.
Daugelis istorikų tiki, kad Albanijoje, įsikūrusioje prie pat Graikijos, dar galima atrasti ir sužinoti labai daug, todėl valstybė, jei neprižiūri pati istorinių paminklų, tai bent turėtų kontroliuoti, kaip verslininkai elgiasi su tokiais svarbiais objektais.
Viktorija Mickutė
LTV naujienų tarnyba