Pasak ten viešėjusios aktorės Editos Užaitės kokosų palmėmis nusėtame paplūdimyje galima pamatyti ir ne itin patrauklų vaizdą – gausybę bangų išmestų plastikinių šiukšlių. Siekiant stiprinti moksleivių suvokimą apie aplinkosaugos svarbą, lapkritį vyks Nacionalinė aplinkosaugos olimpiada, kurią organizuoja Elektronikos platintojų asociacija (EPA). Projekto metu įdomūs keliautojais bei žinomi žmonės su moksleiviais dalinsis savo patirtimi, su kokiais aplinkosauginiais iššūkiais jiems yra tekę susidurti ir kaip tai pakeitė jų požiūrį į savo kasdienius įpročius.
Tailandas garsėja paplūdimiais, o vienas iš daugiausiai turistų pritraukiančių objektų šalyje – Maya paplūdimys, kuriame buvo filmuota dalis Dannio Boylo (Danny Boyle) filmo „Paplūdimys“ su aktoriumi Leonardu Dicaprio (Leonard Dicaprio). Kiekvieną dieną paplūdimį aplankydavo apie 5 tūkst. žmonių, kurie ten atplaukdavo nedideliais laiveliais.
Šis masinis turizmas stipriai pakenkė vandens ekosistemai todėl šiuo metu paplūdimyje turistams lankytis griežtai draudžiama, kol infrastruktūra vėl funkcionuos pilnu pajėgumu. Tai ne vienintelis paplūdimys Tailande, kuriame yra visiškai sugriauta ekosistema, 2013 m. Tailando žiniasklaidoje užfiksuotas įvykis Koh Samet paplūdimyje, kuriame dėl tanklaivio vamzdyno nutekėjimo problemos, į vandenį išsiliejo per 50 tūkst. litrų naftos. Įvykis padarė milžinišką žalą 35 km spinduliu esantiems koraliniams rifams bei gyvūnijai.
Egzotinėje šalyje, viešėjusi E. Užaitės draugų kompanija taip pat susidūrė su aplinkosauginiais iššūkiais. Paplūdimy, kuriame ilsėjosi aktorė, skalaujantis vanduo kasryt išmeta nemažą kiekį atliekų: plastmasinių butelių, maišelių ir kt. šiukšlių. E. Užaitė pasakoja apie vieną dieną nutikusią situaciją draugams, kuri dar ilgai išliko atmintyje visai bičiulių kompanijai. „Kartą draugai, vaikštinėdami paplūdimiu, sutiko senyvą turistę iš Skandinavijos su pilnu krepšiu, pro kurį aiškiai galėjai matyti krūvon sukrautus tuščius plastmasinius butelius. Papasakota istorija mane taip sukrėtė ir kartu taip maloniai nuteikė – štai turistė, atvykusi iš Skandinavijos į Tailandą pailsėti, savo pasivaikščiojimą paplūdimiu paverčia ne tik maloniu, tačiau ir prasmingu“, – pasakoja E. Užaitė.
Šiuo įkvepiančiu pavyzdžiu pasekė ir pati aktorė. Aktyvų gyvenimo būdą propaguojanti A. Užaitė kiekvieną rytą pradeda nuo kroso – įpročio, kuris nesikeičia ir atostogų metu. „Bėgiodama paplūdimiu Tailande, kasryt parsinešdavau visą glėbį plastiko, surinkto pakrantėje. Nėra skirtumo kur tu gimei, juk žemė – mūsų visų“, – teigia E. Užaitė.
Grįžusi į Lietuvą aktorė parsivežė patį brangiausią suvenyrą – visam laikui pasikeitusį požiūrį į atliekas. „Kiekviena šiukšlė ant žemės tapo ir mano reikalas, jaučiuosi atsakinga už tai, kokia aplinka mus supa. Todėl kaskart bėgiodama prie netoli namų esančio ežero, visuomet paimu ne vietoje numestą šiukšlę ir taip prisidedu prie malonesnės aplinkos kūrimo tiek sau, tiek kitiems“, – teigia E. Užaitė.
Tiesa, tai ne vienas aktorės įprotis, prisidedantis prie aplinkos tobulinimo. E. Užaitė visada rūšiuoja buitines ir pakuočių atliekas, baterijas išmeta tik į joms skirtus konteinerius ir naudoja tik medžiaginius maišus pirkiniams. „Labai džiaugiuosi, jog vis daugiau žmonių atsisako vienkartinių, plastikinių daiktų – aš viena tarp jų“, – teigia aktorė.
Š. m. lapkričio 20 d. Lietuvoje jau penktą kartą vyks Nacionalinė aplinkosaugos olimpiada, kurią organizuoja Elektronikos platintojų asociacija (EPA), bendradarbiaudama su Lietuvos geografijos mokytojų asociacija (LGMA), Kauno technologijos universitetu (KTU). Olimpiados tikslas – šviesti moksleivius aplinkosaugos tema, skatinti juos domėtis, formuoti aplinkai draugiškus įpročius.
„Tinkamo ir saugaus elektronikos atliekų sutvarkymo finansavimas – yra EPA pagrindinis veiklos tikslas ir elektronikos gamintojų bei importuotojų socialinė atsakomybė. Skiriame ypatingą dėmesį gyventojų edukacijai apie tinkamą elektronikos atliekų išmetimą, taip pat siekiame skatinti atsakingą elgesį, tausojant gamtos resursus, nevartojant pertekliškai. Todėl į pasiruošimą olimpiadai įtraukiame ir tokias temas kaip žiedinės ekonomikos svarba, „zero waste“ filosofija, pateikia paprastus ir kasdienei praktikai tinkančius pavyzdžius. Šiemet olimpiados pasiruošimo medžiagoje pateikiami ir žinomų žmonių bei įdomių keliautojų pasakojimai apie aplinkosauginius iššūkius, su kuriais jiems teko susidurti. Kiekviena istorija skirtinga, įtraukianti ir skatinanti keisti įpročius kasdieniame gyvenime. Manome, kad labai svarbu ugdyti socialiai atsakingą naująją kartą“, – pasakoja EPA socialinių projektų vadovė Imanta Baltrūnaitė.
Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)
Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektroninės įrangos gamintų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Electrolux“, „Bosch“, „Siemens“, „Miele“, „Whirlpool“ ir kt. EPA vykdydama savo veiklą organizuoja atliekų surinkimą bei šalies mastu finansuoja apie 80 proc. elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo.