Dvi dienas dalis Akmenės moksleivių galėjo skiepytis tiesiog mokyklose. Savivaldybė buvo surengusi vakcinacijos akciją, kai į mokyklas vyko mobili vakcinacijos komanda.
Politikai pasėjo abejones
Ši akcija sulaukė vakcinacijos ir pandemijos valdymo priemonių priešininkų pykčio. Seimo narys Valius Ąžuolas savo socialiniuose tinkluose pasidalijo informacija apie vakcinaciją Akmenės ugdymo įstaigose ir pridėjo abejones vakcinacija sėjantį prierašą.
„Tėveliai, ar žinote ir turite informacijos, kokios kyla grėsmės ir šalutiniai poveikiai vaikams? Juos skiepijant eksperimentinėmis vakcinomis, neturinčiomis pilnos registracijos. Jų tyrimai baigsis tik 2023–2024 metais. Saugokit savo vaikus!“ – socialiniuose tinkluose rašė parlamentaras.
Privalu paminėti, kad vakcinos nuo COVID-19, kuriomis yra skiepijama Lietuvoje, yra saugios. Saugu skiepytis ir vaikams.
Savo nuomonę vaikų vakcinacijos mokyklose klausimu socialiniuose tinkluose pareiškė ir kita politikė – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė, „Basų mamų“ lyderė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Ji yra įsitikinusi, kad sprendimas skiepyti vaikus mokykloje neva buvo priimtas kaip atsakas į Vyriausybės sprendimą atidėti galimybių paso reikalavimą vaikams.
„Matot, girdit? Akmenės rajone vis plačiau kalbama apie galimybių paso būtinybę vaikams iki 12-os metų? Iš kur jie traukia tokius vėjus? Ir dar uoliai sudarinėja grafikėlius, kada tas busas atvažiuos?
Pastaruoju metu darosi akivaizdu, jog būtent socialdemokratai pataikauja valdžiai. Labai panašu, kad ir šio rajono meras socialdemokratas V. Mitrofanovas puolė įrodinėti begalinį lojalumą Vyriausybei.
Žmonės, nepasiduokit pigiai propagandai! Nes panašūs skelbimai jau kabo ir kitose šalies mokyklose“, – savo įžvalgomis socialiniuose tinkluose dalijosi V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Meras šokiruotas: jie kraunasi politinius dividendus
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas stebisi aukščiau paminėtų politikų elgesiu. Meras juokaudamas tokį elgesį prilygina sektai. Vis dėlto didžiausią nuostabą merui kelia Seimo nario V. Ąžuolo veiksmai.
„Manau, kad žmogus, kuris pats priiminėja teisės aktus, įstatymus, uoliai privalo jų laikytis, ypatingai Konstitucijos, kuriai prisiekė. Jis privalo teikti sąžiningą bei teisingą informaciją, argumentuoti teisės aktais.
Šaukimas, rėkimas, kad tai eksperimentinė vakcina, jog reikia gelbėti vaikus ar kad skiepijimas priverstinis, mane liūdina“, – tv3.lt sako V. Mitrofanovas.
Meras priduria, kad už neteisingos informacijos, susijusios su žmonių sveikata ir gyvybe, skleidimą turėtų būti baudžiama kaip už antivalstybinę veiklą. V. Mitrofanovas mano, kad V. Ąžuolo elgesį reikėtų nagrinėti etikos komisijai, taip pat reikėtų peržiūrėti, ar savo pasisakymais V. Ąžuolas nesulaužė Seimo nario priesaikos.
„Galų gale, tai yra kišimasis į savivaldos reikalus. Manau, kad Seimo narys turėtų rimčiau dirbti su teisės aktais ir jų tobulinimu, o ne užsiimti buitiniais dalykais.
V. Jankauskaitei taip pat parašiau, kad ne tokiu būdu reikia sau krautis politinius dividendus gretinant partijas ar kaltinant pataikaujant konservatoriams“, – teigia V. Mitrofanovas.
Mokykloje skiepijosi ir V. Mitrofanovo vaikas
Meras tikina kaip tik nebijantis išreikšti dažnu atveju kritiškos nuomonės apie valdančiųjų sprendimus, o organizuojant vakcinaciją ugdymo įstaigose, savivaldybė esą elgėsi taip, kaip norėjo tėvai.
„Mano vaikas vakar taip pat skiepijosi. Žmonos klausiau, kaip viskas vyko, sakė, kad tėvai dėkojo, jog jiems nereikėjo vykti į ligoninę. Ten dabar yra ne tik COVID-19 protrūkis, bet ir gripo.
Jeigu pasidomėtume, vaikai bendrai serga rotavirusu ir kitais. Tai ar turime nukreipti vaikus į gydymo įstaigas, kad jie ten pasiskiepiję pasigautų kitas infekcijas ir jas parneštų į mokyklą? Manau, kad tai nėra teisinga“, – sako meras.
V. Mitrofanovas pastebi, kad kitaip nei bando pavaizduoti minėti politikai, savivaldybės ugdymo įstaigose vaikai buvo skiepijami ne autobusuose, o pačių įstaigų patalpose.
Pasak mero, mokyklose veikia šiuolaikiški sveikatos kabinetai, kuriuose vaikus skiepijo specialistai. Atvykti vakcinuotis galėjo nuo 5 m. iki 12 m. amžiaus vaikai, iki 16 m. amžiaus vaikai turėjo atvykti su tėvais ar globėjais.
Kvietime taip pat buvo nurodyta prieš vakcinaciją pasikonsultuoti su šeimos gydytoju.
„Pirmu etapu buvo apklausti tėvai, kas norėtų skiepyti vaikus. Tai buvo svarbu ir užsakant vakciną. Antra, buvo klausta, ar norėtų skiepyti mokykloje. Atsižvelgta į jų norus.
Trečia, skiepijo profesionalai, atvykę su greitosios automobiliu. Ką gali žinoti, gali būti šoko reakcija, gal vaikas bijo skiepo kaip begemotas. Dirbo patys geriausi mūsų darbuotojai“, – aiškina V. Mitrofanovas.
Vaikai mokyklose buvo skiepijami dvi dienas. Nuo koronaviruso paskiepyti apie 25 vaikai. Norą skiepytis buvo išreiškę apie 70 vaikų, dalis jų buvo paskiepyti gydymo įstaigose.
Akmenės rajonas yra viena iš pagal vakcinacijos rodiklius pirmaujančių savivaldybių. Čia, Statistikos departamento duomenimis, nuo COVID-19 paskiepyti beveik 95 proc. gyventojų.
Akmenės rajone yra paskiepyti visi 25–69 m. amžiaus gyventojai.
12–15 m. amžiaus grupėje pasiektas 43,5 proc. vakcinacijos rodiklis, o 5–12 m. – 3,2 proc.