Devyniolikmetė Šiaulių universiteto pirmakursė Raminta Stankevičiūtė nuo gimimo visiškai nemato, bet žodžio „neįgali“ net nevartoja.
Merginą į paskaitas lydi mama Alma, kuri Brailio raštu atspausdina paskaitoms reikalingą medžiagą. Būtų gerai, kad universitetas turėtų specialų darbuotoją, galintį asistuoti neįgaliam studentui. Kol taip nėra, mama dukrai padeda siekti anglų kalbos specialisto diplomo.
Raminta ateityje norėtų dirbti vertėja namuose, nes prisipažįsta gatvėje be tvirtos mamos Almos rankos besijaučianti nedrąsiai.(Giedriaus BARANAUSKO nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
„Kai nesi vienas, tai suteikia jėgų“
Gatvėje Raminta tarp savo amžiaus merginų išsiskiria nebent tamsesniais akinių stiklais ir tuo, kad eina įsikabinusi mamai į ranką. „Ji jaučiasi taip drąsiai, kad kai kas ir atidžiau pažiūri: ar tikrai ji nieko nemato?“ – apie įdėmesnius žvilgsnius pasakoja Ramintos mama A. Stankevičienė. Ji džiaugiasi, kad dukrai taip puikiai sekasi. „Neįgalus“ skamba gražiau nei anksčiau vartotas „invalidas“, bet aš praleidžiu tą žodį pro ausis. Dukra man – ne tokia“, – sako mama.
Moteris prisimena nerimo kupinus pirmus Ramintos gyvenimo metus, kai išgirdo dukters diagnozę – neišnešiotų naujagimių retinopatija. „Dabar tokie mažyliai iki 6 mėnesių operuojami ir gydomi, o tais laikais, kai gimė Raminta, tokių galimybių nebuvo“, – apgailestauja mama.
A. Stankevičienė turi ir daugiau dėl ko apgailestauti: aplaidūs gydytojai beveik pusmetį nepastebėjo, kad mergaitės akys į nieką nereaguoja ir tik tėvams susirūpinus, paaiškėjo baisi tiesa.
Nesulaukusią nė metukų Ramintą tėvai dar vežė į Maskvą, sužinoję, kad ten tokie mažyliai neva operuojami. Kelionė nedavė lauktų rezultatų, tačiau vis dėlto buvo naudinga. „Susitikome daugiau tėvų, kurių vaikus ištiko tokia neganda, kaip ir mus. Kai nesi vienas, tai suteikia jėgų“, – sako A. Stankevičienė.
Neįgalūs vaikai gąsdino tėvus
Raminta buvo viena iš pirmųjų moksleivių Lietuvoje, pradėjusi mokytis bendrojo lavinimo mokykloje pagal integruotą programą su sveikais vaikais. Gabi mergaitė iš karto buvo priimta į antrą Valakėlių pagrindinės mokyklos (Pasvalio rajone) klasę, jai nereikėjo specialiai važinėti į Vilnių.
Vienintelis Ramintos išskirtinumas – kitokios priemonės, kurių jai reikėjo ir tebereikia mokslams. Mama ir dukra džiaugiasi, kad yra studijoms reikalingų vadovėlių brailio raštu. Mokykloje jų trūko. Bendrakursiai jau priprato prie Ramintos mechaninės brailio rašto mašinėlės skrebenimo.
Skeptiškumo mokykloje, anot Ramintos mamos, buvo daugiau jaučiama iš tėvų, o ne iš vaikų. Į nedidelę, maždaug 100 moksleivių mokyklą, suveždavo neįgalius viso Pasvalio rajono vaikus. „Girdėjau, kad buvo atvejų, kai tėvai sveikus vaikus iš šios mokyklos pervedė į kitas miesto mokyklas. Nežinau, kuo juos gąsdino tie 13 neįgalių vaikų, kurie ją lankė“, – ir dabar nesupranta mama. „Gal bijojo protinę negalią turinčių vaikų?“ – svarsto Raminta.
„Mūsų tai nepalietė, Raminta toliau gerai mokėsi, dar aštuonerius metus lankė muzikos mokyklą, kur mokėsi skambinti fortepijonu“, – šypsosi mama Alma.
Universitete kartais jaučiasi nepatogiai
Dar būdama dešimtoke, Raminta apsisprendė studijuoti anglų kalbą. Į anglų filologiją Šiauliuose stojo, nes miestas – arčiau namų, be to, yra mažesnis, jaukesnis ir tuo jai patogesnis, nei, pavyzdžiui, Vilnius, kuriame studijuoja sesuo. Be to, mergina girdėjo, kad čia studijos pritaikytos neįgaliesiems. Tiesa, vėliau paaiškėjo, kad daugelio dalykų čia dar trūksta.
A. Stankevičienė pasakoja, kad universiteto laiptinėse ant turėklų praverstų brailio raštu išbraižytos atitinkamo aukšto žymos. „Tačiau, kai toks nedidelis universitetas, ypač mano Humanitarinis fakultetas ir taip gana greitai viską įsiminiau“, – sako prie nepatogumų prisitaikiusi Raminta.
Keturias dienas per savaitę Šiauliuose su dukra būna ir mama. „Todėl niekur nedirbu“, – prisipažįsta moteris, Pasvalio Petro Vileišio gimnazijoje, kurią baigė dukra, dirbusi mokytoja–padėjėja. „Kaip tai nedirbi, mama? Tu nuolat dirbi“, – mamą pataiso dukra. Iš tiesų ji ruošia dukrai studijoms reikiamą medžiagą.
Moters manymu, tokio žmogaus etato reikėtų ir Šiaulių universitete. Dabar ji nesmagiai jaučiasi, pavyzdžiui, prieš pat paskaitą gaudama iš dėstytojų testą, kurį Ramintai pati atspausdina brailio raštu. Tai darantis aparatas nėra visagalis, beveik kiekviename lape pridaro klaidų.
„Be to, aš – mama, nejauku prieš Ramintos bendrakursius, gal jie ir pagalvoja, kad aš pažiūriu tuos testus, gal dėl to ir mokslai jai geriau sekasi. Norėtųsi, kad viskas vyktų objektyviau, kad būtų pašalinis žmogus, kuris ruoštų tokią medžiagą, kad universitetas turėtų aparatą, perspausdinantį įprastus tekstus brailio raštu. Nėra mums su Raminta trukdančių dalykų, bet yra dalykų, verčiančių mus kartais jaustis nepatogiai“, – aiškina mama.
Specialiesiems poreikiams – papildomos išlaidos
Vienas mums įprasto teksto lapas brailio raštu virsta 5–6 lapais. A. Stankevičienė džiaugiasi, kad aparatą, paverčianti įprastą tekstą brailio raštu geranoriškai joms paskolino Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Panevėžio skyrius, tačiau popierių reikia pirkti.
Mokykloje lapus duodavo kaip specialiąsias priemones, metams – dvi pakuotes, maždaug 250 lapų. „Dabar tiek sunaudojame per savaitę, o vienos pakuotės kaina – apie 50 litų“, – skaičiuoja moteris.
Specialiesiems poreikiams kas mėnesį neįgaliesiems skirta 180 litų. „Tuos pinigus dabar vadiname – „popieriui“, nors jų tikrai neužtenka“, – sako mama. Ir tuoj šypsosi: „Tačiau, kai vaikas nori mokytis – nebeskaičiuoji. Mokslas nėra visas gyvenimas, kažkada jis baigsis, visi tėvai investuoja į vaikus“.
Mama džiaugiasi, kad šeimą išlaikyti užtenka vyro uždarbio. Stipendijos valstybės finansuojamoje vietoje studijuojanti mergina negauna. Mažiausiai – 130 litų stipendijai reikėtų 9,8 pažymių vidurkio, jos – „tik“ 9,3.
Butą Šiauliuose pasvališkės nuomojasi miesto centre, arčiau Ramintos fakulteto. O tai šeimos biudžetui – dar vienos nemenkos papildomos išlaidos. Raminta buvo gavusi bendrabutį, bet dukra su mama ten gyventi nėjo, nes nerimavo, kad jų aparatų garsai trukdys aplinkiniams.
Ieško būdų taupyti ir prisitaikyti
Namo ir iš namų Alma su Raminta važiuoja autobusu. Naudojasi neįgaliųjų pažymėjimu, padedančiu padengti 80 procentų kelionės išlaidų. „Už abi sumokame 7 litus, nes aš važiuoju, kaip lydintis asmuo“, – aiškina moteris.
Namų aplinka – pritaikyta Ramintai. „Čia jau baldų dažnai nepastumdysi“, – šypteli mama. Ant drabužių uždėti specialūs žymekliai, padedantys juos atskirti, pavyzdžiui, ant kojinių, kad užsidėtum tos pačios poros, o ne skirtingas.
Specialus prietaisas, jį pridėjus prie drabužio, pasako jo spalvą. Raminta taip pat turi „kalbantį“ termometrą.
Anksčiau, kad neprapiltų skysčio per kraštus, į puodelį mergina merkdavo pirštą, dabar naudoja vibracinį skysčio lygio indikatorių.
Nepatogumų vis dar gausu kiekvienoje gatvėje ir šaligatviuose, kurių vien grindinys – toks nelygus, kad nematantis žmogus gali pargriūti kiekviename žingsnyje. Parduotuvėse trūksta paslaugių konsultantų, galinčių padėti išsirinkti prekes. Geriausia konsultante ir padėjėja visais klausimais ir visose situacijose Ramintai vis dar lieka mama.
Marina VISOCKIENĖ