Akiniai saulei ryškiai šviečiant būtini visiems, tačiau juos ypač svarbu nešioti vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms bei sergantiems akių ligomis. Prieš įsigyjant svarbu išsiaiškinti ar jie turi specialius filtrus.
Dažniausiai informacija apie akinių lęšius yra nurodoma rėmelių vidinėje dalyje arba klijuojamas lipdukas ant stiklo.
Oftalmologai Lietuvoje rekomenduoja nešioti akinius, kurių apsauga nuo ultravioletinių spindulių arba kitaip jų blokavimo kategorija ne mažesnė nei 400, o vykstant į pietų kurortus, įsigyti ir stipresnius. Tiesa patikimumą garantuoti turintys lipdukai ar užrašai ne visuomet atitinka realybę, tad pirkėjas privalo reikalauti sertifikato arba akinius tikrinti specialiu prietaisu.
Štai oftalmologė Lolita Jotautienė sako, jog tikėdamiesi, jog įsigijo originalius akinius su filtrais, žmonės dažnai regėjimą susigadina labiau, nei saulėtą dieną vaikščiodami be jų.
„Saulės akiniai gali ne tik padėti, bet ir pakenkti akiai, nes dingsta natūrali akies apsauga. Vyzdys, žiūrint pro tamsų stiklą mažiau reaguoja į ryškią šviesą. Jis lieka platus ir spinduliai, kai filtro nėra, tiesiogiai skverbiasi gilyn į akį ir gali sukelti negrįžtamų pakitimų“, - sako ji.
Akiniai be filtro ar su jo imitacija taip pat gali iškraipyti vaizdą, o žmogui tai sukelia galvos svaigimą, nuovargio pojūtį. Ekspertai primena, jog svarbūs ne tik filtrai saugantys nuo ultravioletinių spindulių, bet ir poliarizacija. Tai yra speciali plėvelė ant akinių lęšio.
Akiniai su tokia apsauga yra itin aktualūs žvejams, kurie ilgas valandas praleidžia prie vandens telkinių, mat nuo vandens atsispindinti šviesa labai vargina akis. O ir žiemą medikai akinių ragina nepamiršti, tuomet saulė yra dar agresyvesnė. „Jis selektyviai blokuoja šviesos srautus nuo horizontalių paviršių. Tai yra vanduo, ledas, sniegas. Ir tokiu būdu apsaugo akį nuo to vadinamojo optinio triukšmo. Tai yra pašalinių trikdžių, kurie akis labai vargina, dirgina, atsiranda ašarojimas, pervargimai, Vairuotojams tai labai aktualu“, - sako optometrininkė Vaida Kačergienė. Oftalmogolai pasakoja, jog ir pačios akys gali apsisaugoti nuo saulės, tačiau tai joms kenkia. Akies lęšiukai gindamiesi drumsčiasi ir su laiku į ankstesnę būklę nebesugrįžta. Taip pat pažeidžiama ir tinklainė, žmogus rizikuoja susirgti kataraktą. Optikos salonuose akinių kokybę ir apsaugos priemones galima patikrinti su specialia technika, o štai turguose, kur akiniai kainuoja pigiau – nuo kelių iki keliolikos eurų, kuomet salonuose už paprastesnius galima suploti ir 30 eurų, pardavėjai siūlo tokius testus filtrams.
Renkantis akinius labai svarbus ir jų dydis, jie turi visai uždengti akis, tad kuo didesni, tuo geresni. Juos taip pat reikia prižiūrėti, lęšius valyti specialiu skysčiu ir servetėle. Akinių negalima palikti mašinoje ar kitose vietose, kur juos veiks aukšta temperatūra, lęšiai gali sugesti.
Išsamiau žiūrėkite TV3 žinių reportaže.