Akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Antanas BURAČAS įsitikinęs: verslui reikia duoti valstybinių užsakymų, tačiau tik tokių, kurių naudingumas visuomenei nekelia abejonių.
- Net ir prasidėjus krizei, nesustabdomas valstybės turto atnaujinimo procesas. Ar dabar tinkamas laikas pardavinėti esamus pastatus ir statytis naujus?
- Dabar visiškas nekilnojamojo turto sąstingis, brangiai parduoti nepavyks. Kai kalbame, kad reikia ne tik taupyti, bet ir užtikrinti finansinį stabilumą verslui, nereiškia, kad užsakymai turi būti nukreipti į bet ką. Reikia nukreipti tik tiksline kryptimi. Pavyzdžiui, puiki kryptis būtų būstų renovavimas. Tai padėtų ne tik sušvelninti padarinius, kuriuos pajusime po Ignalinos elektrinės uždarymo, bet ir leistų mažinti nedarbo augimą, sužadintų verslą.
- Gal žmonės, kurie protestavo prieš valdžios sprendimus, taip nesipiktintų naujais mokesčiais, jei žinotų, kad jie išleidžiami ne mistiniams projektams, o, pavyzdžiui, sergantiesiems vėžiu gydyti?
- Tikrai taip. O dabar niekas nežino, kur mokesčiai nueina. Tai kelia visuomenės pasipiktinimą. Visi Vyriausybės sprendimai turi būti orientuojami ir į psichologinį stabilumą. O dabar žmonės nežino reformų esmės, skleidžiama iškreipta informacija. Priemonės turi būti aiškinamos, pagrįstos vykdymo mechanizmais. Arba kad ir tie 20 mln. litų, išmokėtų premijomis Krašto apsaugos ministerijoje. Suma nedidelė, bet psichologinis poveikis - milžiniškas.
- Kodėl dauguma politinių partijų nepritaria moratoriumui?
- Vienas iš biudžeto melžimo šaltinių yra per viešus konkursus išsidalyti pinigai, skirti projektams. Jei projektai bus skirstomi pagal reikšmę, bus nustatyti prioritetai - iš karto atsiranda pavojus, kad kai kurie projektai bus sulaikyti ar net išbraukti. Kažkieno, kažkurios partijos interesai nuo to smarkiai nukentės. Todėl tam nepritariama ir nuo esminių dalykų bandoma nukreipti dėmesį, eskaluojant Seimo narių algų susimažinimą.
Taip daroma visada. Taip buvo ir su LEO LT. Kai kilo didelis nepasitenkinimas, jis buvo slopinamas, nukreipiant dėmesį.
Kalbino Danas Nagelė