Iki šiol D. Trumpas tik žadėjo karą užbaigti per parą nuo tada, kai taps prezidentu, tačiau niekada neįvardijo, kaip tai padarytų. Analitikai apskritai abejoja, kad tai padaryti taip greitai įmanoma.
Vis dėlto iš jo patarėjų ir šaltinių kalbų galima brėžti tam tikrus D. Trumpo plano kontūrus.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis jau leido suprasti, kad būtų atviras deryboms. Vis dėlto analitikai pastebi, kad V. Putinas niekur neskuba ir siektų palankesnių sau pozicijų.
Anot buvusio žvalgybos analitiko Rusijos klausimais Eugene Rumerio, V. Putinas lauks, kokias nuolaidas D. Trumpas pasiūlys, kad priviliotų jį prie derybų stalo.
Keturi D. Trumpo patarėjai minėtai agentūrai teigė, kad D. Trumpas iki praėjusios savaitės dar nebuvo sukvietęs darbo grupės taikos planui sukonkretinti. Anot šaltinių, kai kurie patarėjai idėjas išdėstė vienas kitam.
Trys pagrindiniai pasiūlymai
Vienas buvęs D. Trumpo nacionalinio saugumo pareigūnas sako, kad yra trys pagrindiniai pasiūlymai: generolo Keitho Kelloggo strategija, išrinktojo viceprezidento J. D. Vance'o pasiūlymas ir dar vienas, kurį pateikė Ričardas Grenelis.
K. Kelloggo plane, parengtame kartu su buvusiu Nacionalinio saugumo tarybos pareigūnu Fredu Fleitzu raginama įšaldyti dabartines mūšio linijas. D. Trumpas tiektų daugiau JAV ginklų Kyjivui tik tuo atveju, jei Ukraina sutiktų pradėti taikos derybas. Kartu būtų perspėta Maskva, kad padidins JAV pagalbą Ukrainai, jei Rusija atsisakys derybų. Ukrainos narystės NATO klausimas būtų sustabdytas. Ukrainai taip pat būtų pasiūlytos JAV saugumo garantijos, kurios galėtų apimti ginklų tiekimo padidinimą, kai bus sudarytas susitarimas.
J. D. Vance'as, kuris, būdamas JAV senatoriumi, priešinosi pagalbai Ukrainai, rugsėjo mėnesį iškėlė atskirą idėją. Jis sakė, kad susitarimas greičiausiai apimtų demilitarizuotą zoną prie esamų fronto linijų, kuri būtų „stipriai įtvirtinta“, kad būtų užkirstas kelias tolesniems Rusijos įsiveržimams. Pagal jo pasiūlymą Kyjivui būtų atsisakyta narystės NATO.
Buvęs D. Trumpo ambasadorius Vokietijoje R. Grenelis liepos mėnesį už „autonominių zonų“ sukūrimą Rytų Ukrainoje, tačiau detalių nepateikė. Jis taip pat užsiminė, kad Ukrainos narystė NATO neatitinka Amerikos interesų.
Galiausiai taikos susitarimas greičiausiai priklausys nuo tiesioginio asmeninio D. Trumpo, V. Putino ir V. Zelenskio bendradarbiavimo, sako patarėjai.
D. Trumpo atstovė spaudai Karoline Leavitt pažymėjo, kad D. Trumpas yra sakęs, jog „padarys viską, kas būtina taikai atkurti ir Amerikos jėgai bei atgrasymui pasaulio arenoje atstatyti“.
D. Trumpo atstovė neatsakė į klausimą, ar išrinktasis prezidentas vis dar planuoja išspręsti konfliktą per vieną dieną po to, kai pradės eiti pareigas.
Ukrainos vyriausybė taip pat neatsakė į prašymą pakomentuoti.