Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas aiškina, kad tokio lygio nusikaltėlius rusų karinė žvalgyba renkasi itin svarbioms operacijoms Europoje.
Prieš beveik metus – praėjusią liepą – iš Lietuvos per DHL siuntų tarnybą buvo išsiųsti du siuntiniai. O vos po paros pasiekę sandėlius Vokietijoje ir Anglijoje jie užsidegė. Tačiau tai nebuvo atsitiktinumas, o sąmoninga Rusijos karinės žvalgybos operacija. Tuomet amerikiečių žiniasklaida rašė, kad tokiais siuntiniais rusų žvalgyba bandė patikrinti, ar įmanoma lėktuvais siųsti savaime užsidegančius siuntinius.
Pernai amerikiečiai rašė, kad Lietuvoje sulaikytas Aleksandras Šuranovas. Teisėsauga įtaria, kad jis iš Vilniaus iš viso išsiuntė 4 savaime užsidegančius įtaisus. O neseniai paaiškėjo, kad tai ne šiaip sau rusų žvalgybos užverbuotas asmuo, o karjeros nusikaltėlis.
Tarptautinė žurnalistų tyrėjų grupė išsiaiškino, kad A. Šuranovas jau anksčiau kartu su bendrininkais dalyvavo pinigų išviliojimo schemose, iš žmonių apgaule išviliojo per 700 milijonų eurų.
NSGK pirmininkas Giedrimas Jeglinskas aiškina, kad tokie atvejai rodo, jog rusai sabotažams pasitelkia ir profesionalus.
„Jie iš tikrųjų yra profesionalai, kuriuos jie naudoja, ten jau visai kitokios sumos. Efektas, kurio tikimasi, yra žymiai didesnis. Įtakoja ne tik Lietuvą, bet ir visą mūsų sąjungininkų sampratą“, – kalbėjo G. Jeglinskas.
Pinigus viliojo iš investuotojų
A. Šuranovas kurį laiką buvo Lenkijos šiukšlių perdirbimo įmonės „Recyclix“ vadovas. O dabar lenkų teisėsauga tiria, kaip per šią įmonę iš investuotojų nuo 2015 metų jis išviliojo beveik 40 milijonų eurų. A. Šuranovą lenkų teisėsauga suėmė, jam grėsė dešimtmetis kalėjimo, tačiau už užstatą jį paleido ir jis išvyko į Lietuvą. Prokuratūra toliau neatskleidžia, ar ši informacija jiems yra nauja.
Tie patys rusai, kurie valdė įmonę „Recyclix“, suorganizavo dar vieną piramidinę pinigų plovimo schemą, per kurią apgaule iš investuotojų išviliojo 645 milijonus eurų. Per sukurtą platformą jie viliodavo žmones investuoti į medicininės marihuanos auginimą, tačiau įmonė jokių kanapių niekada neaugino. G. Jeglinskas priduria, kad rusų žvalgyba tokius karjeros nusikaltėlius renkasi ne šiaip sau.
„Rusija veikia ne tik per profesionalius žvalgybos agentus. Yra įtraukiami kriminaliniai elementai, įtraukiami kibernetinės erdvės hakeriai. Tai neturėtume nustebti, kad tokio lygio sukčius buvo įtrauktas į aferą“, – sakė NSGK pirmininkas.
Generalinė prokuratūra neatskleidžia informacijos nei apie A. Šuranovo schemas, nei apskritai apie DHL savaime užsidegančias siuntas ar juolab naujus sulaikymus.
„Aš suprantu norą žinoti, kad visi žmonės nori žinoti kuo daugiau informacijos – mūsų tikslas yra informaciją pateikti ne trupinėliais. Ikiteisminis tyrimas vyksta, yra sudaryta tyrimo grupė, penkios šalys: Lietuva, Lenkija, Vokietija, Nyderlandų Karalystė ir Jungtinė Karalystė“, – teigė generalinė prokurorė Nida Grunskienė.
Prokuratūra dar pernai sakė, kad dėl savaime užsidegančių siuntų Lietuvoje sulaikyti keli asmenys.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Visas TV3 Žinias žiūrėkite čia:





































































































































































































































































