Sveikos mitybos entuziastė, pati kurianti sveikus produktus, Aida Matulevičiūtė sako, jog importuojamų daržovių skoniui ir kokybei transportavimas ir sandėliavimas – labai svarbus.
„Vaisiai ir daržovės Lietuvą pasiekia iš viso pasaulio, tačiau vertingiausi atvežtiniai maisto produktai yra tie, kurie atvežami jų sezono metu ir sunoksta kuo natūraliau. Žinoma, ne mažiau svarbus veiksnys yra ir greitas bei kokybiškas jų transportavimas į mūsų parduotuves. Tarkime, jei vaisiai ir daržovės trankosi į dėžių sieneles, tuomet gali greitai gesti ir tokiu būdu prarasti ne tik prekinę išvaizdą, bet ir kokybę bei skonį“, – sako A. Matulevičiūtė.
Anot mitybos žinovės, daugelis Lietuvos gyventojų vengia atvežtinių daržovių ir vaisių, tačiau ypatingai po žiemos, pavasarį, kai organizmui trūksta vitaminų, atsisakyti siūlomų užsienio gėrybių – nevertėtų.
„Svarbiausia vartoti tokius produktus, kurie artimesni mums ir mūsų įpročiams. Tarkime, jei mėgstame lietuviškas kriaušes, tačiau sezonas pasibaigęs, reiktų valgyti atvežtines iš Lenkijos ar Olandijos. Jei nėra braškių – iš pietų šalių. Žinoma, reikia turėti saiko jausmą ir nepadauginti, taip pat nepamiršti vaisius ir daržoves nuplauti arba nulupti“, – kalbėjo A. Matulevičiūtė.
Mitybos žinovės teigimu, vaisiai ir ypač daržovės daugumai žmonių turėtų būti kasdieninė maisto raciono dalis. Daržovių kiekis lėkštėje turėtų būti didesnis nei bet kurio kito maisto, o skirtingų maisto produktų grupių – mėsos, pieno, vaisių, daržovių ir grūdų įvairovė – įprotis ugdomas daugumos gyventojų visus metus.
„Kiekvieną pavasarį pirkėjai laukia šviežio derliaus ir vos pranešus apie pirmąsias daržoves prekyba šokteli bene dvigubai. Šių metų pirmąją prekybos šviežiu derliumi savaitę gyventojai labiausiai pirko ridikėlius, tačiau kurios daržovės yra perkamiausios priklauso tiek nuo kainų, tiek nuo paties vaisių ir daržovių asortimento – jį stengiamės nuolat atnaujinti, visą pavasarį“, – sako prekybos tinklo „IKI“ viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė.
Pasak jos, pavasarinis derlius tradiciškai atkeliauja iš saulėtųjų Ispanijos ir Italijos, taip pat ir iš tolimesnių šalių – Afrikos, Turkijos, Čilės. Daržovių kelionė dažniausiai trunka ne ilgiau nei 3-4 dienas, o jos metu pagal kokybės standartus užtikrinama ir reikiama temperatūra, įprastai siekianti 3-4 laipsnius.