Teisėsauga išaiškino, kad motina su sūnumi ir dukra pirmiausia išvyko į Varšuvą, iš ten skrido į Turkiją, o vėliau į Maskvą. Kol kas su ja pačia pareigūnams susisiekti nepavyko. Dėl vaikų grąžinimo į Lietuvą dokumentus Rusijai jau pateikė ir Vaiko teisių apsaugos tarnyba.
Teisėsauga nustatė, kaip motina išsivežė du mažamečius vaikus, berniuką ir mergaitę, iš Lietuvos. Moteris iš Kauno nuvyko į Lenkiją, Varšuvą, o iš ten lėktuvu nuskrido į Turkiją, tada į Rusiją.
„Ikiteisminio tyrimo duomenimis 21-ą sausio iš Turkijos buvo skrydis į Maskvą, štai šiais duomenimis remiantis galima teigti, kad vis tik jie yra Rusijos Federacijoj. Paskelbta mažamečių tarptautinė paieška“, – tvirtina prokurorė Lina Zakarauskaitė.
Į teisėsaugą dėl galimai pagrobtų vaikų kreipėsi tėvas. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą,
„Sausio 23 dieną kreipėsi dviejų mažamečių vaikų tėtis, jog negali susisiekti su vaikų motina, pas kurią tuo metu buvo abu mažamečiai vaikai. Pagal teismo nutartį abu mažamečiai vaikai turi teisę būti tiek su mama, tiek su tėčiu. Teisėsauga pradėjo ikiteisminį turimą pagal šio asmens pareiškimą dėl mažamečių dingimo be žinios“, – teigia prokurorė Lina Zakarauskaitė.
Teismo nutartimi aštuonerių sūnus ir šešerių dukra vieną savaitę būdavo su tėvu, kitą su mama. Būtent tą savaitę Rusijos pilietybę turinti moteris ir spruko į savo gimtinę Rusiją, Samaros sritį, kur gyvena jos mama, vaikų močiutė.
„Migracijos departamento duomenimis abu mažamečiai vaikai turi Lietuvos Respublikos pilietybę“, – sako prokurorė.
Poros skyrybų byla narpliojama beveik 2 metus
Atžalų sutuoktinis pasigedo tik po kelių dienų, kai atvyko jų pasiimti iš ugdymo įstaigų. Kauno apylinkės teisme šių sutuoktinių skyrybų byla narpliojama jau beveik dvejus metus.
„Skyrybų byla inicijuota moters 2021 metų kovo mėnesį. Jos nagrinėjimas vyksta iki šiol, kaip matyti iš proceso, buvo atliekama keletas ekspertizių – dėl nekilnojamo turto vertės, statybos darbų atlikimo, vaikų psichologinė ekspertizė. Šie procesai užtrunka“, – tvirtina Kauno apylinkės teismo pirmininko pavaduotoja Vaida Motiejūnienė.
Būtent vykstant skyrybų procesui šeima pateko ir į vaiko teisių specialistų akiratį, jai buvo teiktos paslaugos.
„Buvo ne vienas pranešimas dėl galimų vaiko teisių pažeidimų ir paslaugos buvo teiktos nuo 2021 metų. Būtent klausimas ir yra, susitarimas dėl vaikų bendravimo, jų gyvenamosios vietos, išlaikymo – situacija buvo jautri, dėl ko reikėjo šeimai pagalbos“, – sako vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Ilma Skuodienė.
Motina bendradarbiauti nesiryžta
Teisėsauga bando susisiekti su motina, bet ši kol kas nebendradarbiauja. Pagrindinis tikslas – įsitikinti, kad vaikai gyvi, sveiki ir jiems nekyla jokia grėsmė. Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba sako jau irgi paruošusi dokumentus Rusijai dėl vaikų susigrąžinimo į Lietuvą.
„Paruošėme visus dokumentus, išvertėme tai, kas reikalaujama pagal Hagos konvenciją, tokiais vaikų grobimo atvejais, ir perdavėm dokumentus į Užsienio reikalų ministeriją, jie pasikreips į centrinę instituciją“, – pasakoja vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Ilma Skuodienė.
Tačiau, kaip į tai reaguos Rusija, nei vaiko teisių gynėjai, nei teisėsauga prognozuoti nesiryžta. Paprastai Rusija kitai šaliai neišduoda netgi nusikaltimus padariusių savo piliečių.
„Šiuo atveju mama vienašališkai priėmė sprendimą, nesusitarusi keisti vaikų gyvenamą vietą, bet kaip tai traktuos Rusija – labai sunku pasakyti“, – tvirtina vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovė Ilma Skuodienė.
„Teisiškai pakankamai sudėtinga, žinant mūsų valstybės santykius su Rusija, procesai sudėtingesni, bet mes tikimės geriausio rezultato“, – sako prokurorė Lina Zakarauskaitė.
Kauno apylinkės teismą taip pat jau yra pasiekusi byla dėl galimo šios motinos smurto prieš vaikus, tačiau byla kol kas nepradėta nagrinėti.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.