Žali trumpavaisiai ar ilgavaisiai agurkai turi nedaug vitaminų ir mineralinių medžiagų. Be jų, jie turi ypatingų fermentų, kurie padeda organizmui pasisavinti gyvulinius baltymus. Todėl mitybos specialistai rekomenduoja mėsos ir žuvies produktus valgyti su salotomis, kuriose yra agurkų. Agurkus galima valgyti žalius, raugintus (juose išlieka visi vitaminai ir mineralai) ir marinuotus (marinavimas su actu sumažina maistinę jų vertę). 95 proc. agurkų masės sudaro vanduo, tad jie turi ir detoksikuojančių savybių, nes padeda pasišalinti toksinėms medžiagoms. Agurkai yra labai mažai kaloringi (1 kg agurkų – 150 kcal), juose esanti rūgštis neleidžia angliavandeniams virsti riebalais, todėl agurkai labai naudingi tiems, kurie nori numesti svorio. Vasarą ir rudenį naudinga daryti iškrovos dienas valgant tik agurkus. Per dieną galima suvalgyti apie 1–1,5 kg agurkų. Mitybos specialistai pataria prieš kiekvieną valgymą suvalgyti po vieną agurką (be druskos) – tai pagerina maisto pasisavinimą.
Gydytojai rekomenduoja valgyti agurkus sergant inkstų, širdies, odos ligomis, cukriniu diabetu, akmenlige, turint antsvorio ar užkietėjus viduriams. Įdomu tai, kad agurkai naikina mikrobus ir mažina aukštą kūno temperatūrą. Ši daržovė naudinga norint pagerinti atmintį, pastiprinti širdį, sergant skrandžio, dantenų ligomis, kosint. Tačiau šviežių agurkų nerekomenduojama valgyti sergant sunkiomis virškinimo trakto ligomis ar viduriuojant.
Kaip teisingai išsirinkti ir laikyti agurkus?
Pirkdami agurkus, atkreipkite dėmesį į jų išvaizdą: odelė turi būti vienos spalvos, be gelsvų dėmių, o pats vaisius – kietas ir sunkus, nepavytęs. Agurkai yra labai jautrūs, todėl greitai netenka išvaizdos ir skonio savybių. Laikant juos +18 °С ir aukštesnėje temperatūroje, jie genda ir vysta ypač greitai. Šaldytuve, esant tinkamai drėgmei, agurkai gali išbūti iki 5 parų. Geriausia agurkus laikyti uždarame inde ar polietileniniuose maišeliuose. Neplauti agurkai išsilaiko geriau, todėl plaukite juos tik prieš pat vartojimą.
Vasaros salotos
3 žali agurkai, 1 morka, 1 burokėlis, 1 šaukštas lukštentų saulėgrąžų, 1 šaukštas sezamo sėklų, 2 skiltelės česnako, 1,5 citrinos sulčių, 1 šaukštelis rudojo cukraus, 3 šaukštai aliejaus, prieskoninės žolelės.
Sutarkuokite agurkus, morką, burokėlį, pridėkite saulėgrąžų, sezamo sėklų, smulkinto česnako ir kitų priedų. Įspauskite citrinos sulčių, įpilkite du šaukštus aliejaus ir viską sumaišykite.
Agurkinė sriuba su perlinėmis kruopomis
2,5 l mėsos sultinio, 2–3 rauginti agurkai, 150 g perlinių kruopų, 1 morka, 1 nedidelis svogūnas, 2–3 bulvės, 1 šaukštas aliejaus, prieskoninės žolelės.
Perlines kruopas perplaukite ir užmerkite kelioms valandoms. Paskui kruopas suberkite į verdantį sultinį ir virkite 15–20 min. Aliejuje pakepinkite supjaustytas morkas, svogūną ir sudėkite į sultinį. Nuluptas ir kubeliais supjaustytas bulves dėkite į sultinį ir virkite, kol suminkštės. Tada suberkite kubeliais pjaustytus raugintus agurkus (prieš tai juos atskirai patroškinkite 10 min., kad suminkštėtų) ir pavirinkite 2 min. Paskaninkite smulkintais prieskoninėmis žolelėmis.
Agurkų gėrimas
1 sauja šviežių arba šaldytų pipirmėčių, 6 šaukšteliai cukraus, 1,5 citrinos sulčių, 3 cm imbiero šaknies, 1,5 ilgo agurko, 1 l gazuoto arba negazuoto šalto vandens.
Pipirmėtes sumaišykite su cukrumi, tarkuotu imbieru ir citrinų sultimis. Cukrus turi ištirpti. Agurko pusę kuo ploniau supjaustykite. Viską sudėkite į ąsotį. Ten pat suberkite ir agurko griežinėlius. Viską užpilkite vandeniu ir gerai išmaišykite.
Konservuoti agurkai su garstyčiomis
2 kg agurkų, 1 stiklinė marinato (vanduo ir cukrus), 2 šaukštai druskos, 1 stiklinė 9 proc. acto, 3 šaukštai garstyčių.
Agurkus nuplaukite, nulupkite ir supjaustykite norimo dydžio gabalėliais. Iš likusių produktų išvirkite marinatą. Agurkus suberkite į paruoštus stiklainius, užpilkite karštu marinatu ir palaikykite apie 20 min. Tada marinatą nupilkite, jį užvirinkite ir vėl apipilkite agurkus. Sandariai uždarykite stiklainius ir laikykite šiltai.