• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pareigūnai aiškinasi, kas ir kodėl protegavo Vokietijos konsorciumą „GNS–Nukem“, nugalėjusį konkursą, skelbtą  dėl branduolinių atliekų statybų.

REKLAMA
REKLAMA

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ikiteisminį tyrimą dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ar įgaliojimų viršijimą, dėl kurių padaryta žala valstybei ar Europos Sąjungai skelbiant konkursą dėl branduolinių atliekų saugyklos statybų, pradėjo 2011 metų balandžio 1 dieną.

REKLAMA

STT, kontroliuojama Generalinės prokuratūros tiria, ar nebuvo pažeistos kai kurios konkurso sąlygos. Jeigu pasitvirtins faktai, jog konsorciumas „GNS–Nukem“, laimėjęs konkursą, pasinaudojo kai kurių asmenų tarnybinę padėtimi savo naudai, įtariamiesiems gresia laisvės atėmimas iki penkerių metų.

REKLAMA
REKLAMA

Tyrimas pradėtas po to, kai kovą į pareigūnus kreipėsi naujai išrinkta Ignalinos AE vadovybė, susidomėjusi branduolinių atliekų statybų konkursu.

Įtarta, jog buvęs atominės stoties direktorius Viktoras Ševaldinas nesikreipė į Valdybos narius dėl parašo, patvirtinančio konkurso nugalėtoją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reikalingi parašai

„Kai suma, patvirtinta konkurse viršija milijoną, reikalingi Valdybos narių parašai. Iki šios sumos parašą gali padėti pats direktorius. Tačiau kol kas informacija, kokia skelbta suma, tikslinama. Įtarimų niekam dar nepateikėm, nes būtina peržiūrėti dokumentus, konkurso sąlygas, sutartis. Ir tik po  to nuspręsim, kas ir kaip“, – patvirtino Generalinės  prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Linas Kuprusevičius.

REKLAMA

Pareigūnai tikrina Viešųjų pirkimų tarnybos pateiktus faktus, jog konkursui siūlymus teikė trys bendrovės: „Ekobana“ – už 1,414 mln. Lt, „Specialus montažas–NTP“ – už 1,416 mln. Lt, o „A. Tilinsko ir ko“ bendrovė – už 0,89 mln. Lt.

Išvadose teigiama, jog visų trijų įmonių siūlymai buvo atmesti. Vėliau pradėtos supaprastintos neskelbiamos derybos, į kurias pigiausią pasiūlymą pateikusi bendrovė net nekviesta, o vėliau skelbta, jog nugalėjo konsorciumas „GNS–Nukem“.

REKLAMA

2005 dieną sausio 17 dieną Ignalinos atominės elektrinės ir Vokietijos branduolinių atliekų tvarkymo koncernų „Gesellschaft fuer Nuklear–Service“ (GNS) bei „RWE Nukem“ vadovai pasirašė 92,7 mln. eurų vertės (320 mln. litų) panaudoto branduolinio kuro saugyklos projektavimo ir statybos sutartį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neapklaustas nė vienas asmuo

„Kol kas neapklausėme nei V. Ševaldino, nei kitų asmenų. Kol kas neturime pagrindo. Kai turėsime informacijos, susijusios su šiuo tyrimu, pranešim visoms pusėms“, – sakė L. Kuprusevičius.

Pats buvęs daugiametis Ignalinos AE direktorius V. Ševaldinas, atleistas iš pareigų gegužės 3 dieną, tikina nieko nepažeidęs ir nesąs kuo nors kaltas: „Man nepateikta įtarimų, niekas nė karto nekvietė į jokias apklausas“.

REKLAMA

Konkursas, anot jo, skelbtas Vyriausybės nurodymu: „Pats neturėjau įgaliojimų tai daryti, juk atominė stotis – ne akcinė bendrovė, o strateginis objektas. Nesuprantu, kuo galėjau nusidėti, juk visada vykdžiau tik valdžios nurodymus dėl Ignalinos AE uždarymo. Juk ne pats asmeniškai skelbiau konkursą ir parašus dėjau, dirbo komisija, sudaryta iš įtakingų asmenų“.

REKLAMA

Pažeisti techniniai sprendimai

Tyrimo duomenimis, skelbiant konkursą nebuvo laiku parengti visi reikiami techniniai sprendimai, kurie užtikrintų tinkamą projekto B1 įgyvendinimą.

Dėl projekto B1 vėlavimo 2-ojo bloko reaktoriuje ir abiejų blokų baseinuose laikytas ir iki šiol saugomas kuras, o IAE dėl tokio vėlavimo patiria papildomas išlaidas, kurios preliminariais skaičiavimais sudarys apie 56 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manoma, jog Įmonė patyrė nuostolius dėl projekto B1 kainos padidėjimo. Dėl to dabartinė vadovybė priversta samdyti teisininkus ir užsienio konsultantus sutartims išanalizuoti ir  tokiu būdu užtikrinti tinkamą tolesnį projekto B1 įgyvendinimą ir papildomą įmonės, kaip užsakovo, teisių apsaugą.

REKLAMA

Kol kas, nustatyta, jog per 2002–2009 m. pirmąjį pusmetį projekto B1 kaina išaugo nuo 80,5 mln. Eurų skaičiuojamosios iki 171,6 mln. eurų faktinės sutarties kainos.

Pasirašius paskutinį sutarties papildymą, kaina išaugo iki 193,5 mln. eurų, o  projekto  kaina išaugo nuo 72,4 mln. eurų skaičiuojamosios iki 120,1 mln. eurų faktinės sutarties kainos.

REKLAMA

Vėliau kainos išaugo iki 122,5 mln. eurų.

Negalėjo uždaryti be garantijų

Tačiau buvusių vadovų teigimu, atominė stotis negalėjo būti uždaryta, kol visas panaudotas kuras nebus pašalintas iš reaktoriaus bloko.

Atsižvelgiant į tai, jog Lietuvoje nėra giluminio geologinio kapinyno panaudotam branduoliniam kurui laidoti ir tikėtina, kad jo nebus, ilgalaikis saugojimas yra vienintelė galimybė saugiai tvarkyti branduolinį kurą.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos Respublikos Vyriausybė pritarė Ūkio ministerijos siūlymui leisti valstybės įmonei Ignalinos atominei elektrinei projektuoti panaudoto branduolinio kuro saugyklą.

Todėl su konsorciumu, kurį sudaro „RWE NUKEM GmbH ir GNS mbH“, vadinamu „GNS–RWE NUKEM GmbH konsorciumas“ („rangovas“), sudaryta sutartis atlikti planuojamos veiklos projektavimo, statybos ir eksploatavimo licencijavimo darbus. Konsorciumui vadovauja RWE NUKEM GmbH. Numatyta, kad projekte dalyvaus Lietuvos ir Vakarų subrangovai. Kas jie, įvardys STT ir Generalinė prokuratūra.

Nijolė DIRMIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų