Minėta kompanija prisistato kaip tarptautinė, o jos pagrindinė būstinė įsikūrusi Šveicarijoje. Tačiau pagrindinis jos akcininkas yra vengrų verslininkas Benjaminas Lakatosas.
Dujų pirkimas iš Rusijos
Be kita ko, „MET Grou“ valdo didžiausią gamtinėmis dujomis kūrenamą elektrinę prie Vengrijos sostinės Budapešto.
Pagrindinė grupės veikla – prekyba gamtinėmis dujomis, kurios būtinos gaminant trąšas ir „Achemoje“.
Dar ir šiais metais nemažą dalį gamtinių dujų Vengrija įsigyja iš Rusijos. Šios dujos į ministro pirmininko Viktoro Orbano daug metų valdomą šalį keliauja per Ukrainą.
Atsakydamas į portalo tv3.lt klausimus vengrų verslo grupės atstovas komunikacijos direktorius Tobias Kistner tikino, kad ji nevykdo jokios verslo veiklos Rusijoje.
Tačiau į klausimą, ar pati grupė ir jos įmonės turi sąskaitų Rusijos bankuose ir koks jų požiūris į verslą su Rusija ir rusais, jis tiesiai neatsakė.
„Mūsų antrinė įmonė, veikusi Maskvoje, buvo uždaryta 2021 m.“ – tikino direktorius.
Anot jo, grupė „stipriai smerkia karą ir karinę agresiją Ukrainoje“.
Vis dėlto T. Kistner taip pat tiesiai neatsakė, ar (ir kiek) grupės įmonės perka rusiškų dujų.
„Paprastai mes viešai nekomentuojame apie savo dujų šaltinius. Tačiau galime tvirtai pareikšti, kad iš viso neturime verslo modelio į Lietuvą atgabenti rusiškas dujas“, – nurodė vengrų kompanijos atstovas.
Pasak jo, grupė yra pasirengusi šiuos klausimus aptarti Lietuvos Vyriausybės sudarytoje Nacionalinio saugumo komisijoje.
Į klausimą, kas „MET Group“ savininką B. Lakatos sieja su V. Orbanu, kompanijos atstovas atsakė taip:
„Neturime santykių su politinėmis partijomis ar politikais jokioje šalyje, išskyrus tuos, kurie susiję su normaliais reguliavimo ryšiais, kaip kad kiti investuotojai – tas pats galioja ir dėl Vengrijos ministro pirmininko.“
„Achemos“ akcijas parduos našlė ir dukra
Praėjusią savaitę „MET Group“ oficialiai patvirtino ketinimą įsigyti 54,07 proc. azoto trąšų ir chemijos produktų koncerno „Achemos grupė“ akcijų.
Būtent tiek jų priklauso B. Lubio našlei L. Lubienei ir dukrai V. Lubytei, rodo Registrų centro duomenys.
Esą sandorio tikslas – sujungti abiejų bendrovių viena kitą papildančias stipriąsias puses ir taip sukurti pridėtinę vertę.
Pasak pranešimo žiniasklaidai, 2023 m. „MET Group“ konsoliduotos pardavimo pajamos siekė 24,5 mlrd. eurų, todėl bendrovė turi finansinių galimybių tęsti savo augimo strategiją.
Esą „Achemos grupė“ yra ideali partnerė plėtrai, ji puikiai įsilieja į „MET“ vertės kūrimo grandinę.
„Šis potencialus įsigijimas būtų svarbus žingsnis kuriant pridėtinę vertę „Achema“ darbuotojams, klientams bei visai aplinkai. Norime naujos klestinčios „Achemos“ eros ir esame pasiryžę kurti visoms suinteresuotosioms šalims priimtinus sprendimus, pagrįstus partnerystės filosofija“, – pranešime cituojamas B. Lakatos.
Norint užbaigti sandorį, reikia atlikti įprastinį išsamų patikrinimą ir gauti reguliavimo institucijų patvirtinimą.
Be to, „MET“ planuoja siekti susitarimo ir su smulkiųjų „Achemos“ akcininkų atstovais.
Šiuo metu „Achema“ turi daugiau kaip 1,1 tūkst. darbuotojų, kurie uždirba vidutiniškai po 2,5 tūkst. eurų neatskaičius mokesčių. Pernai įmonė gavo per 423,5 mln. eurų pajamų, bet patyrė virš 47 mln. eurų nuostolių.