12 savaičių vaikelis įsčiose – visiškai susiformavęs, tik mažutis. Jam belieka augti, jei mama jį saugiai nešiotų.
Tokio dydžio vaisiui Lietuvoje įstatymai dar leidžia nutraukti gyvybę. Iš moters įsčių tokio iki 12 savaičių vaikelio pašalinimas vadinamas abortu. Daug moterų Lietuvoje, sužinojusių, kad laukiasi, ištinka krizė. Jei neturi patikimo partnerio ar turi kitokį savo gyvenimo ir karjeros planą, moterys ir merginos kamuojasi, svarstydamos – gimdyti ar pasidaryti abortą. 5 tūkstančiai ryžtasi sveikatai pavojingam abortui.
„Būti vieniša mama nelengva, moterys išsigąsta, kad neatitiks visuomenės standartų, vaikas turi gimti, kai yra darbas, namas ir t.t., kai visi gerai sutaria ir laukia. Realijos yra kitokios, realus gyvenimas nuo idealaus įsivaizdavimo skiriasi“, - sako krizinio nėštumo centro vadovė Zita Tomilinienė.
Uždrausti negalima
Kasmet rengiančios akciją „Išgelbėk gyvybę“ moterys mėgina padėti kryžkelėje atsidūrusioms moterims, jų įsitikinimu, apsisprendimas darytis abortą – klaida.
„Žmogaus gyvybė – neįkainojama, stebuklas ir dovana. Mūsų galėjo ir nebūti. Esam, dirbam, kuriam, mylim vien dėl to, kad tėvai leido mums būti. Jei žmogus galvoja, kad gyvybės nutraukimas yra leistinas, jis yra skaudžiai suklaidintas“, - pasakoja aktorė Dalia Michelevičiūtė.
Tuo metu, kai prieš abortus pasisakančios moterys abortus vadina karu prieš negimusią gyvybę, kitos visuomeninės organizacijos kovoja už moterų teisę pačioms spręsti, ką daryti su savo kūnu ir nebijoti aplinkinių pasmerkimo.
„Kūnas priklauso moterims ir neturėtų politikai spręsti, ką turėti moteris daryti. Mes turime orientuotis į sveikatos ir socialinių paslaugų gerinimą, kad moterys, kurios turi abejonių, galėtų kreiptis paslaugų“, - tikina Žmogaus teisių centro vadovė Birutė Sabatauskaitė.
Prieš abortus griežtai pasisako ir Bažnyčia, tačiau sveikatos apsaugos ministrė įsitikinusi, kad jų uždrausti negalima. Jos nuomone, abortai yra kraštutinė priemonė, tačiau jų uždrausti nesutinka.
„Seime yra teikimą perėjęs įstatymo projektas, kuriuo siekiama uždrausti nėštumo nutraukimą. Šitos nuostatos aš nepalaikyčiau. Kiekviena moteris turi teisę apsispręsti. Yra situacijų ir atvejų: sveikata, kitos aplinkybės, ekonominė, finansinė padėtis ir kitos. Moteris turi teisę priimti sprendimą pati“, - teigia sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.
Ministrė siūlo įstatymu įvesti privalomą 3 dienų terminą pamąstymui. Tokiu atveju prašymą abortui pateikusiai moteriai gydytojas privalėtų suteikti 3 paras laiko pamąstyti ir galbūt persigalvoti.