• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Abiturientų pirmadienį laukė rimtas iššūkis – visoje Lietuvoje vyko privalomas lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas. Šiemet abiturientai galėjo pasirinkti iš 4 temų. Dvi iš jų samprotavimo, o kitos – literatūrinės. Nors egzamino trukmė 4 valandos, abiturientai Vilniaus Žvėryno gimnazijos duris varstė jau po dviejų su puse valandų.

Abiturientų pirmadienį laukė rimtas iššūkis – visoje Lietuvoje vyko privalomas lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas. Šiemet abiturientai galėjo pasirinkti iš 4 temų. Dvi iš jų samprotavimo, o kitos – literatūrinės. Nors egzamino trukmė 4 valandos, abiturientai Vilniaus Žvėryno gimnazijos duris varstė jau po dviejų su puse valandų.

REKLAMA

„Iš pradžių atsivertus temas pasirodė bauginančiai ir visiškai nežinojau, apie ką rašyti, ir kokius autorius pasirinkti, bet vėliau įsiskaičiau, įsigilinau ir pamačiau, kad nėra taip sunku, kaip iš pradžių pasirodė. Todėl, manau, kad sekėsi visai neblogai, bet rezultatai tai parodys“, – po privalomojo lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino sakė abiturientas Paulius.

Vilniaus Žirmūnų gimnazijos mokiniai egzaminus šiemet laikė Vilniaus Žvėryno gimnazijoje.

Samprotaujamojo rašinio temos buvo tokios: „Kur yra riba tarp pokšto ir patyčių“ ir „Ar menas gali paveikti tikrovę?“. Literatūrinio rašinio temos buvo tokios: „Švenčių reikšmė literatūroje“ ir „Kartų santykiai literatūroje“.

REKLAMA
REKLAMA

Po egzamino išėjęs Arijus teigė, kad iš pradžių jam temos pasirodė labai sunkios.

„Pasirinkau temą: ar menas gali paveikti tikrovę? Iš pradžių gal 20 minučių sėdėjau ir bandžiau susidėlioti, nes labai sunkiai pasirodė. Po to susidėliojo ir per valandą su puse parašiau. Pasinaudojau ir kompiuterio pagalba.

REKLAMA

Į lietuvių egzaminą daug vilčių nededu, reikia, kad būtų puse bėdos“, – teigė Žirmūnų gimnazijos abiturientas Arijus.

Jaunuolis teigė, kad jau kraunasi lagaminus ir planuoja keliauti į Jungtinę Karalystę studijuoti ekonomiką, jei tik pasiseks įstoti.

Abiturientas Justas taip pat pasidalino įspūdžiais po egzamino. Jis teigė, kad egzamino temos buvo netikėtos, bet sekėsi gerai.

„Lietuvių egzaminas nebuvo toks reikšmingas, nes planuoju studijuoti Jungtinėje Karalystėje ir jau praktiškai kraunuosi lagaminus. Bet norėtųsi gauti apie 70 proc.“, – teigė vaikinas.

REKLAMA
REKLAMA

Dar viena pakalbinta abiturientė Gitana teigė, kad temos jai nepatiko, bet parašė gana greitai.

„Temos nepatiko, bet čia gali būti mano pasiruošimo trūkumas. Pasirinkau temą: ar menas gali paveikti tikrovę?

Nebuvau pasiruošusi nagrinėti meno temą, bet išėjo pakankamai neblogai. Lietuvių nėra mano stiprioji pusė, bet tikiuosi, kad 60-70 proc. išlaikysiu“, – po privalomojo lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino sakė Gitana.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje mediciną planuojanti studijuoti Marija kalbėjo, kad stojant lietuvių kalbos ir literatūros egzaminas nebus pagrindinis, bet rezultato tikėjosi neblogo.

„Man labai pasisekė, nes tema ne pirmą kartą matoma ir ruošėmės panašiai temai. Pasirinkau apie kartų santykius literatūroje, tai tikrai labai neišgąsdino“, – sakė mergina.

2020 m. brandos egzaminai: ką svarbu žinoti?

2020 metų brandos egzaminus ketinę laikyti mokiniai turėjo galimybę gegužės mėnesį atsisakyti pasirinktų egzaminų. Iki nustatyto termino iš 100 837 atsisakyta 5 701 egzamino (vienas mokinys galėjo atsisakyti ir kelių egzaminų) arba 5,6 proc. egzaminų.

REKLAMA

Savo sprendimą laikyti matematikos egzaminą pakeitė 922 kandidatai. Istorijos valstybinio egzamino atsisakė 682 kandidatai. Anglų kalbos valstybinio egzamino – 539.

Populiariausių pasirenkamųjų valstybinių brandos egzaminų trejetas nesikeičia jau kelintus metus iš eilės. Populiariausiu pasirenkamu egzaminu išlieka užsienio kalba (anglų), antroje vietoje matematika, o trečia istorija. Atitinkamai šiuos egzaminus ketina laikyti 18 653, 15 965 ir 8 462 mokiniai.

REKLAMA

Biologijos valstybinį egzaminą laikys 5 935, geografijos – 3 227, informacinių technologijų – 2 579, fizikos – 2 384. Mažiausiai rinkosi prancūzų kalbos valstybinį egzaminą – tik 27 kandidatai.

2020 metų brandos egzaminų tvarkaraštis sudarytas, kad egzaminų vykdymas, mokinių darbų vertinimas, rezultatų paskelbimas ir stojimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas užtikrintų mokinių teisėtus lūkesčius. Kaip ir kasmet organizuojama pagrindinė ir pakartotinė brandos egzaminų sesijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sudarant egzaminų tvarkaraštį atsižvelgta į mokinių pasirinktus egzaminus. Tvarkaraščiu siekiama užtikrinti, kad vienas paskui kitą būtų vykdomi skirtingų ugdymo sričių egzaminai arba tos pačios srities egzaminai, kuriuos abu pasirinko laikyti nedidelis mokinių skaičius.

Lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos, užsienio kalbos (anglų) ir istorijos egzaminų vertinimai suplanuoti vykdyti pagrindinės sesijos pradžioje. Siekiama spėti laiku paskelbti egzaminų rezultatus.

REKLAMA

2020 metų brandos egzaminai nevyks šeštadieniais.

Brandos egzaminai – be staigmenų, bet su didesniais saugumo reikalavimais

Brandos egzaminų sesijoje be pasikeitusių datų ir didesnių saugumo reikalavimų, netikėtumų neturėtų kilti. Mokyklų ir savivaldybių administracijų atstovai pagal NŠA rekomendacijas suplanavo kaip užtikrinti tinkamas sąlygas egzaminų vykdymui.

REKLAMA

NŠA kiekvieną savaitę vykdo susitikimus su savivaldybių atstovais. Aptariama kaip tinkamai parengti patalpas, užtikrinti mokinių ir vykdytojų saugumą. Iš savivaldybių ir mokyklų administracijų atstovų gaunama grįžtamojo pobūdžio informacija leidžia tikėti, kad brandos egzaminų sesija vyks sklandžiai. Šalies epidemiologinė situacija nuolat stebima, tariamasi su sveikatos apsaugos specialistais.

Nacionalinė švietimo agentūra kaip ir kasmet bendradarbiauja su Lietuvos kriminalinės policijos biuru dėl virtualios erdvės stebėjimo kad būtų užkardyti galimi apsimestinių ar netikrų brandos egzaminų užduočių platinimo virtualioje erdvėje atvejai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atmintinė abiturientui

Saugumas egzaminų metu bus užtikrinamas didesniais atstumais tarp kandidatų, mažesnėmis egzaminus laikančiųjų grupėmis ir būtinomis dezinfekcinėmis priemonėmis.

Į egzaminą atvykstantys abiturientai kaip visada turi atsinešti savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, egzamino užduočiai atlikti reikalingas priemones ir dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones: veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones, jei privalomą apsaugos priemonių dėvėjimą viešoje vietoje numato karantino režimą reglamentuojantys teisės aktai.

REKLAMA

Jeigu teisės aktai reikalavimų nebenumato, rekomenduojame savanoriškai dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones: veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones ir vienkartines pirštines.

Atestatui gauti – du brandos egzaminai

Kaip ir ankstesniais metais, brandos atestatui gauti reikia išlaikyti 2 brandos egzaminus: privalomą lietuvių kalbos ir literatūros ir  dar vieną pasirinkto dalyko brandos egzaminą ar parengti brandos darbą. Kandidatai lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino tipą – valstybinį ar mokyklinį – rinkosi laisvai. Iš viso kandidatai galėjo rinktis ir laikyti ne daugiau kaip 7 brandos egzaminus.

REKLAMA

Pakartotinės sesijos tvarka nesikeičia. Jos metu egzaminus gali laikyti tie kandidatai, kurie dėl pateisinamos priežasties neatvyksta į pagrindinės sesijos egzaminus ir kartu su prašymu nukelti egzaminą mokyklos vadovui pateikia priežastį pagrindžiančius dokumentus. Pakartotinėje sesijoje gali dalyvauti ir neišlaikiusieji lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino pagrindinės sesijos metu – jiems leidžiama laikyti mokyklinį šio dalyko brandos egzaminą.

REKLAMA
REKLAMA

Egzaminų išlaikymo ribos išlieka

Taip pat lieka tos pačios egzaminų išlaikymo ribos. Laikant biologijos, chemijos, fizikos, geografijos, istorijos, matematikos, užsienio kalbų (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) valstybinius brandos egzaminus reikia surinkti 16 proc. užduoties taškų, informacinių technologijų – 20 proc. užduoties taškų, o lietuvių kalbos ir literatūros – 30 proc. užduoties taškų.

Apeliacijų nagrinėjimo tvarka šiemet taip pat nesikeičia – po rezultatų paskelbimo kandidatai per dvi darbo dienas savo mokyklos vadovui gali pateikti prašymą, kad darbas būtų vertinamas iš naujo, ir pridėti argumentuotą informaciją, kodėl vertinimas turėtų būti pakeistas.

Apeliacijos nagrinėjimo metu darbas yra vertinamas iš naujo – jo įvertinimas gali ir padidėti, ir sumažėti.

Egzaminų vertintojų skaičiai

Valstybinių brandos egzaminų vertinime dalyvaus apie 1 800 vertintojų. Egzaminų vertintojai bus deleguojami atlikti vertinimo funkciją pagal mokyklos ir NŠA sudarytą sutartį.

2020 metų valstybinių brandos egzaminų kandidatų darbų vertintojų valandiniai darbo įkainiai padidinti daugiau kaip 25 proc., lyginant su 2019 m. įkainiais.

Pagrindinės datos

Pagrindinės sesijos valstybiniai brandos egzaminai prasidės 2020 m. birželio 22 d. ir vyks iki liepos 21 d.

REKLAMA

Pakartotinės sesijos egzaminai vyks nuo liepos 22 d. iki rugpjūčio 4 d.

Pagrindinės sesijos valstybinių brandos egzaminų rezultatai bus skelbiami iki rugpjūčio 5 d.

Didžiajai daliai valstybinius brandos egzaminus išlaikiusių mokinių brandos atestatus mokyklos galėtų pradėti teikti rugpjūčio 7 d.

Apeliacijų ir pakartotinės sesijos rezultatai bus paskelbti iki rugpjūčio 17 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų