• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Analitikai mano, kad Jungtinės Valstijos yra iš dalies atsakingos už tai, kad padrąsino provakarietiškai nusiteikusią Gruzijos vyriausybę imtis veiksmų Pietų Osetijoje, rašo trečiadienio „Lietuvos žinios“.

REKLAMA
REKLAMA

Nors prezidentas G.W.Bushas paragino Rusiją „pakeisti dabartinį kursą“ ir atitraukti savo kariuomenę, kad būtų išvengta „dramatiško ir brutalaus jėgos eskalavimo“, rusams tai nė motais, nes JAV karinė intervencija į mažą buvusią Sovietų Sąjungos respubliką yra neįsivaizduojama. Mažai ką Vašingtonas gali padaryti ir diplomatinėje plotmėje. „Nėra gero sprendimo. Arba mes turime išvaryti rusus iš ten jėga, arba pripažinti gėdingą pralaimėjimą, - sakė Vašingtone įsikūrusio Richardo Nixono centro prezidentas Dimitri Simesas. - Tai nėra gera padėtis, ir mes neturėjome patekti į tokią situaciją. Manau, kad Busho administracija yra iš dalies už ją atsakinga.“ Gruzija vis garsiau prašo tarptautinio įsikišimo ir jau atitraukė savo baterijas iš Pietų Osetijos, kad apgintų sostinę Tbilisį, nes Rusijos pajėgos giliai įsiveržė į Gruzijos teritoriją, ignoruodamos Vakarų prašymus sustoti, nors ir buvo pranešta, kad V.Medvedevas įsakė nutraukti puolimą, nes Rusijos tikslas jau pasiektas.

REKLAMA

D.Simesas teigia, kad JAV padrąsino Gruzijos prezidentą Michailą Saakašvilį, vieną tvirčiausių JAV sąjungininkų ir jis įtikėjo, kad karine operacija gali susigrąžinti Pietų Osetiją. G.W.Busho administracija stūmė Gruziją kuo greičiau prisijungti prie NATO, nors tam nepritarė Europa, o Rusijai tai kėlė įsiūtį. „Saakašvilis neteko drąsos ėmus Rusijos kariuomenei atakuoti Pietų Osetiją, bet jam niekada nebuvo aiškiai pasakyta, kad „jei taip padarysite, turėsite suktis vieni patys“, - aiškino Maskvoje gimęs D.Simesas, kuris yra dirbęs neformaliu JAV prezidento Richardo Nixono patarėju.

REKLAMA
REKLAMA

„Apsiskaičiavo“

Užsienio reikalų taryboje dirbantis Charlesas Kupchanas sutinka, kad JAV padrąsinimai galėjo turėti įtakos M.Saakašvilio „apsiskaičiavimui“ pasiųsti Gruzijos kariuomenę į Pietų Osetiją.

„Manau, kad Saakašvilis tapo per daug artimas Jungtinėms Valstijoms ir Jungtinės Valstijos tapo per daug artimos Saakašviliui. Jis pervertino save ir įtikėjo, kad bėdai ištikus Vakarai ateis jam į pagalbą, taip patekdamas į bėdą“, - aiškino Ch.Kupchanas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G.W.Bushas liepė Rusijai pakeisti kursą, nes tai gali sukelti grėsmę jos santykiams su Jungtinėmis Valstijomis. Bet Vašingtonas turi ribotą galią paveikti Maskvą, nes pastaraisiais metais abiejų valstybių santykiai nėra geri, nes jos skirtingai vertina daugybę dalykų - pradedant karu Irake ir baigiant JAV priešraketinio skydo dislokavimu Čekijoje ir Lenkijoje.

REKLAMA

Kitas JAV prezidentas paveldės šaltus santykius su Rusija. Abu kandidatai - ir respublikonas Johnas McCainas, ir demokratas Barackas Obama reikalauja spręsti konfliktą Gruzijoje diplomatinėmis priemonėmis. „Kai santykiai minimalūs, jūs neturite daug diplomatinių priemonių. Nėra daug sričių, kuriose JAV ir Rusija gali bendradarbiauti ir Rusija nė neketina klausyti mūsų raginimų sustoti“, - sakė buvęs JAV ambasadorius Ukrainoje Stevenas Piferis.

REKLAMA

Kai galingiausių pasaulio valstybių užsienio reikalų ministrai ragino Rusiją nutraukti ugnį, kai į Maskvą nuvyko Prancūzijos, kuri dabar pirmininkauja Europos Sąjungai prezidentas Nicolas Sarkozy, o į Tbilisį nuvažiavo Lietuvos, Lenkijos ir Estijos vadovai bei Latvijos premjeras, JAV pasiuntė į Gruzijos sostinę prisijungti prie tarptautinių derybininkų tik Valstybės departamento pareigūną Mattą Bryzą. Tiesa, aiškinama, kad Condoleezza Rice nuo penktadienio kasdien paskambina telefonu daugiau kaip 90 kartų ieškodama būdų konfliktui užbaigti. Sekmadienį ji kalbėjosi ir su Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu.

Tarptautiniame strateginių tyrimų centre dirbantis Januszas Bugajskis mano, kad JAV vis dar gali imtis jėgos diplomatijos, kad užbaigtų krizę ir paremtų Gruziją kovoje už jos teritorijos vientisumą. „Mums reikia pasiųsti į Tbilisį daug aukštesnio rango pareigūną, kad parodytume Rusijai, kad gerbiame jos vyriausybę“, - sakė J.Bugajskis. Be to, analitikai mano, kad JAV turėtų pasmerkti pati save, kad padrąsino provakarietišką Gruzijos vyriausybę imtis veiksmų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų