Didžiajai Britanijai atstovaujantis Europos Parlamento narys Peteris Skinneris (Piteris Skineris) suabejojo Europos Komisijos pasiūlymu įteisinti ketvirtinį įmonių finansinį atsiskaitymą. Už pasiūlymo svarstymą Parlamente atsakingas pareigūnas teigė, kad investuotojams rūpi ne ataskaitų skaičius, o jų kokybė.
Kovo mėnesį Europos Sąjungos (ES) vykdomoji institucija pasiūlė, kad visos ES listinguojamos bendrovės turėtų kiekvienų metų antrąjį ir ketvirtąjį ketvirčius skelbti audituotas finansines ataskaitas, o kitus du ketvirčius pateikti neaudituotus duomenis.
Šiuo pasiūlymu siekta priartinti Europoje galiojančią tvarką prie Jungtinėse Valstijose taikomų reikalavimų ir padidinti įmonių veiklos skaidrumą, kuriuo susirūpinta po į energetikos milžinės "Enron" žlugimą panašių skandalų. JAV bendrovės privalo audituotas finansines ataskaitas skelbti kiekvieną ketvirtį.
Tačiau P. Skinneris mano, kad kur kas svarbiau yra užsitikrinti patikimą finansinę informaciją, o ne kas tris mėnesius pateikiamus standartinius duomenis. "Jūsų pranešėjas nėra įsitikinęs, jog būtina įvesti privalomą ketvirtinį atsiskaitymą, - P. Skinneris teigė preliminarioje ataskaitoje, įvertinančioje Europos Komisijos pateiktą pasiūlymą. - Iš tikrųjų investuotojai vertina ne reguliarų duomenų pranešimo dažnumą, o kaip įmanoma greitesnį patikimos ir kokybiškos informacijos pateikimą. Investuotojai nusipelno tinkamu laiku gauti kokybišką informaciją".
Kad direktyvos projektas, kuris yra susijęs su ES siekiu iki 2005 metų sukurti bendrą finansų rinką, įsigaliotų, jam turi pritarti Europos Parlamentas ir valstybių narių vyriausybių atstovai.
Pirmadienį P. Skinnerio ataskaitą aptars Europos Parlamento komitetas, atsakingas už pinigų politiką.
ES vykdomosios institucijos pasiūlymą sukritikavo Didžiosios Britanijos ir Vokietijos verslininkai, manantys, kad skelbti finansines ataskaitas kas tris mėnesius bus brangu ir tokia tvarka skatins siekti tik trumpalaikių rezultatų.
Komisijos pasiūlymą supeikė ir Europos politikos studijų centro direktorius Karelas Lannoo (Karelas Lanu), pavadinęs projektą pernelyg mišriu ir neduosiančiu jokios naudos. "Šis pasiūlymas nieko neduos geresnės akcijų rinkos veiklos ir didesnės investuotojų apsaugos požiūriais, - teigė ekspertas. - Nereikalingas joks ketvirtinis atsiskaitymas, arba reikia jį paversti audituotu. Tokia mūsų pozicija". Pirmadienį K. Lannoo turėtų pristatyti su projektu susijusią ataskaitą.
P. Skinnerio nuomone, reikalavimas kiekvieną ketvirtį pateikti finansines ataskaitas gali paskatinti bendroves delsti paskelbti informaciją, į kurią būtų jautriai reaguojama. Parlamentaras pridūrė, kad siūloma tvarka pareikalautų didelių sąnaudų, kurios ypač prislėgtų mažas ir vidutines įmones.
Tuo tarpu Komisija savo pasiūlymą gina, teigdama, kad 1,1 tūkst. ES listinguojamų bendrovių jau dabar skelbia ketvirtinę informaciją. Ketvirtinio atsiskaitymo tvarka yra įteisinta daugelyje valstybių narių, tačiau kol kas menkai teprižiūrima, kaip šios nuostatos laikomasi.
Daugiau kaip 2,8 tūkst. bendrovių listinguojanti Londono vertybinių popierių birža (LSE) privalomam ketvirtiniam atsiskaitymui priešinasi, nurodydama, kad investuotojus pakankamai saugo jos reikalavimai finansines ataskaitas skelbti dukart per metus.
“Reuters”-ELTA