Lietuva kartą jau buvo paskelbusi moratoriumą ką tik atkurtai savo nepriklausomybei, o vakar apie moratoriumą besaikiam išlaidavimui pranešė Seimo pirmininkas.
Daugelio parlamentarų nuostabai, sakydamas kalbą plenarinių posėdžių salėje Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas išreiškė abejonių dėl kai kurių iš valstybės biudžeto finansuojamų programų tikslingumo ir skaidrumo. A. Valinskas pasiūlė skelbti moratoriumą daugiausia valstybės biudžetui kainuojančioms programoms, rašo „Respublika“.
„Kai kurių programų tikslingumas tikrai abejotinas, dar blogiau, skaidrumas įtartinas. Taip, šventės yra gerai. Tačiau Valdovų rūmais pensijų neišmokėsi, fejerverkais žmonių nepamaitinsi“, - iš snaudulio kolegas pažadino A. Valinskas.
Jis pasiūlė sudaryti Seimo komisiją, kuri padėtų dar kartą peržiūrėti valstybines programas, siekiant įsitikinti, ar tikrai jas visas reikia finansuoti iš valstybės biudžeto.
Nėra šventų karvių
– Kokia jūsų pasiūlymo skelbti partijų moratoriumą priežastis? - po posėdžio vakar „Respublika“ paklausė A. Valinsko.
– Situacija tapo tokia, kad mokesčius keliame ir dedame į kiaurą puodą, iš kur pinigai išbėga kaip vanduo per daugybę įvairių programų. Būtų nelogiška didinti mokesčius gyventojams ir tas lėšas panaudoti neracionaliai.
Mes turime daryti nepopuliarius sprendimus, tačiau pinigų daugiau nebedėti į skylėtą puodą.
– Kokie projektai turėtų būti peržiūrėti ar net sustabdyti?
– Dabar, kai sunkmetis, tie projektai, kurie pradėti valstybės ekonominio pakilimo metais, dabar turėtų būti peržiūrėti. Tik po tokios procedūros juos būtų galima tęsti ar sumažinti dalį tam numatytų lėšų. Mes negalime sakyti, kad visi projektai yra tarsi šventos karvės, kurių negalima atsisakyti, bet, matyt, privalome sustabdyti iki geresnių laikų.
Yra ir tokių projektų, kurie negali būti nutraukiami, tik peržiūrėti. Tačiau jei ateityje ekonominė situacija tik blogės, tokie projektai vis tiek sustos savaime. Todėl galbūt logiškiau dabar kai ką pristatyti, peržiūrėti ir suprasti - ar vykdyti toliau.
– Ar galėtumėte kai kuriuos brangius projektus jau įvardyti, nes užsiminėte, pavyzdžiui, apie Valdovų rūmų statybą?
– Manau, būtina patikrinti, ar lėšos, skirtos Valdovų rūmams, iš tiesų yra būtinos. Jei taip - pritarkime, investuokime ir tuos milijonus paverskime Valdovų rūmais dėl šalies prestižo. Būtina peržiūrėti ir „Vilniui - Europos kultūros sostinei“ skirtas lėšas, nuspręsti, kokiu mastu vykdyti valstybės tūkstantmečio minėjimą. Operos ir baleto teatro remontui iššvaistytų pinigų jau nesugrąžinsi, bet reikėtų bent dabar pristabdyti, kas liko, kad ir tai nenueitų vėjais.
Biudžeto dar nebūtų
– Jūsų oponentai sako, kad tokius dalykus kaip biudžetinių pinigų, skirtų įvairiems projektams, peržiūrėjimą Permainų koalicija galėjo padaryti pernai, priimant Biudžeto įstatymą?
– Jeigu mes tuomet dar būtume užsiėmę tokių tęstinių projektų peržiūra, jokio biudžeto neturėtume iki šiol. Nematau nieko bloga valstybės lėšas peržiūrėti dabar - Seimas turi teisę kontroliuoti, kaip panaudojami paskirstyti valstybės pinigai. Šio moratoriumo tikslas yra paprastas - kontroliuoti iš gyventojų surinktus pinigus, o ne pilti juos į kiaurą puodą.
Dabar, sunkmečiu, yra daugybė sričių, kur valstybės surinkti pinigai panaudojami ne būtiniausiems poreikiams.
– Kiek gali trukti toks moratoriumas?
– Konkrečių veiksmų planą pateiksime jau artimiausioje Seimo sesijoje, tad parlamentarai galės spręsti, ar pritarti siūlymui kontroliuoti valstybės pinigus.
– Ką reiškia jūsų siūlymas politinėms partijoms užkasti karo kirvius, nes pozicija ir opozicija juk vis tiek visą laiką kariaus dėl valdžios?
– Galime diskutuoti, bet neturi būti tokios antagonistinės priešpriešos. Dabar ne laikas tai demonstruoti - laikas diskutuoti. Nes tuščios kai kurių parlamentarų kalbos Seimo posėdžius būtent ir nukėlė į naktį.
Julius Girdvainis