Energetinis saugumas ir kaimynystės politika - tai sritys, kurioms turime skirti daug dėmesio, tvirtina Seimo Pirmininkas Arūnas Valinskas, tęsiantis vizitą Lenkijoje, Liubline.
Čia Lietuvos Seimo vadovas dalyvauja Lietuvos, Lenkijos Seimų bei Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados narių asamblėjos sesijoje.
A. Valinskas pabrėžė, kad ES kontekste Lietuvai ypač reikšmingi Ukrainos siekiai. Jis išreiškė susirūpinimą dėl dabartinės politinės padėties šioje šalyje.
Seimo vadovas pažymėjo, kad Lietuvoje bendradarbiavimo su Lenkijos ir Ukrainos kolegomis nuostatos, nepaisant parlamento sudėties kitimo po praėjusių metų spalio mėnesį vykusių parlamento rinkimų, lieka nepakitusios - bendradarbiavimas su Lenkija ir Ukraina Lietuvai yra itin reikšmingas.
"Šeimininkai šiam susitikimui parinko itin aktualias temas - kaimynystės politika, energetika, kultūra. Tai yra pagrindų, kuriuos pastaruoju metu vis geriau suvokiame, akcentavimas. Dujų tiekimo peripetijos praėjusią žiemą, dujotiekio tiesimas Baltijos jūra "Nord Stream" klausimas, kurio ryžtingas principingas oponentas yra renginio šeimininkas Bogdanas Borusevičius (Bogdan Borusewicz) - tai vos du pavyzdžiai, parodantys energetikos klausimo svarbą", - sakė Seimo Pirmininkas.
Kalbėdamas apie šių metų gegužės 7 dieną pasirašytą Prahos Rytų partnerystės aukščiausiojo lygio susitikimo bendrąją deklaraciją, kurioje akcentuojama kaimynystės politikos svarba, Parlamento vadovas pabrėžė, kad Lietuva šioje srityje turi vertingos patirties, todėl yra pasirengusi panaudoti savo žinias, tęsti ir skatinti geras iniciatyvas, pritaikant jas prie šių dienų aktualijų.
"Ne kartą susitikę dvišaliuose susitikimuose su Lenkijos kolegomis ar Ukrainos parlamentarais, mes savo mintis ir kalbas nukreipiame į Baltarusiją. Kaimynystės politika kaip tik reikalauja mus ieškoti tinkamo veikimo. Ne kartą sakėme, kad piliečių izoliacija nėra geriausias veikimo būdas", - sakė Seimo Pirmininkas.
A. Valinskas informavo, kad pastaruoju metu Lietuvos santykiai su Baltarusija pamažu intensyvėja. Netrukus turėtų įsigalioti penkiasdešimties kilometrų bevizio judėjimo režimas pasienio gyventojams. Tai leis 800 tūkstančių piliečių judėti iš vienos valstybės į kitą.
Seimo vadovas pasidžiaugė, kad trišalėje asamblėjoje aptariamų klausimų rate atsirado ir kultūrinė dimensija. Parlamento Pirmininkas pažymėjo, kad vienas iš Lietuvos delegacijos siūlymų šioje srityje yra pabandyti įsteigti Asamblėjos premiją už reikšmingą indėlį plečiant bendradarbiavimą kultūros srityje.
Liubline vykstančioje trišalėje Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamentų Asamblėjoje Seimo Pirmininkas A. Valinskas vadovauja delegacijai, kurioje yra Seimo nariai Justinas Karosas, Julius Dautartas, Artūras Melianas ir Paulius Saudargas.
Pasak Parlamento Pirmininko, simboliška tai, jog antrasis asamblėjos susitikimas vyksta Liubline, mieste, kuris šiais metais primena, kad prieš 440 metų čia buvo pasirašyta Liublino unija, ne vieno dabar vadinama Europos Sąjungos pirmtake.
"Teisiškai ši unija suvienijo dvi valstybes, tačiau kartu sujungė daugybę tautų. Tai sukelia ir malonius prisiminimus, ir atsakomybę, kuri po unijos pasirašymo užgulė mus visus. Galbūt šiandien kai kurios Liublino unijos nuostatos yra dar aktualesnės nei anksčiau", - sveikindamas asamblėjos dalyvius, sakė Seimo vadovas.